W środę, 29 czerwca, przypada uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Święty Piotr został wybrany przez Jezusa na przewodnika Apostołów, Święty Paweł głosił Ewangelię wśród ludów pogańskich. Według tradycji obaj ponieśli śmierć męczeńską w Rzymie. Świętowanie rozpoczniemy już Mszą wigilijną we wtorkowy wieczór. Zapraszamy do udziału we Mszy Świętej!
Bóg stawia nas w konkretnym miejscu, wśród konkretnych ludzi, z którymi mamy kroczyć do zbawienia. Klucz naszego chrześcijańskiego życia, symbol i syntezę wszystkich naszych życiowych poczynań stanowi „bycie w drodze”. Pokonujemy mniejsze lub większe odległości, aby dotrzeć do upragnionego celu. Podobnie jak Jezus, który zmierza do Jerozolimy. W swojej wędrówce przeżywa różne trudności, jak choćby brak gościnności Samarytan. Spotyka też kandydatów na swoich uczniów. Każde z tych spotkań z Jezusem ilustruje doniosłość sprawy królestwa Bożego oraz potrzebę oddania się tej sprawie ludzi, którzy mają być jego zwiastunami i głosicielami.
Pozwólmy słowu Bożemu przeniknąć nasze umysły i serca.
W piątek, 24 czerwca, przypada uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. To także z inicjatywy Świętego Jana Pawła II Światowy dzień modlitw o uświęcenie kapłanów. Z racji uroczystości nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
Piątek jest także dniem zakończenia roku szkolnego. Zapraszamy dzieci i młodzież, nauczycieli i wychowawców na Mszę Świętą, w czasie której będziemy w sposób szczególny dziękować za trud całorocznej pracy i prosić o Bożą opiekę na czas wakacji.
W czwartek, 23 czerwca, przypada Dzień Ojca. Na Mszy Świętej modlimy się w intencji ojców. Będziemy żyjącym wypraszać obfitość Bożego błogosławieństwa, a dla zmarłych – wieczną nagrodę.
W poniedziałek, 20 czerwca, przypada Międzynarodowy Dzień Uchodźcy, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2000 roku. Będziemy modlić się za wszystkich, którzy z różnych względów musieli opuścić kraj ojczysty, aby byli otaczani szacunkiem i doświadczali niezbędnej pomocy i życzliwości wśród innych narodów. W szczególny sposób za naród ukraiński, doświadczany działaniami wojennymi, które wielu ludzi zmusiły do opuszczenia swojego ojczystego kraju.
Księga proroka Zachariasza, mówiąc o nadejściu królestwa pokoju, zapowiada obmycie Jerozolimy z jej grzechów za sprawą śmierci tajemniczego Odkupiciela win. Ów niewinny człowieka złoży swoje życie w ofierze za życie wielu, by zmazać grzechy ludu. Echem tych słów jest zapowiedź Chrystusa dotycząca Jego męczeńskiej śmierci i zmartwychwstania. Wydaje się jednak, że uczniowie nie do końca rozumieją, o co chodzi. Słowa o cierpieniu i śmierci zdają się nie przystawać do wizji oczekiwanego Mesjasza, który miał okazać potęgę i moc w objęciu panowania nad Izraelem. Jezus, świadom tego, stopniowo wprowadza uczniów w tajemnicę paschy, o której będą oni świadczyć swoim życiem.
Otwarci na słowo Boże, przyjmijmy je z wiarą do naszych serc i umysłów.
W czwartek, 16 czerwca, będziemy obchodzili uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, popularnie zwaną świętem Bożego Ciała. Przez udział w procesji wyznajemy naszą wiarę w realną obecność Chrystusa w Chlebie eucharystycznym. W naszym mieście organizujemy jedną procesję do czterech ołtarzy. W tym roku procesja rozpocznie się od kościoła Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 10.30. Następnie Msza św. przy bazylice św. Anny około godz. 11.30. Procesji przewodniczy Ks. Biskup Józef Wróbel.
Jesteśmy przyzwyczajeni do korzystania z informacji, do gromadzenia zasobów wiedzy, dlatego trudno nam otworzyć się na tajemnicę Bożej mądrości. Podobnie też ludzki umysł ma problem z przyjęciem tajemnicy Trójcy Świętej. Z pomocą w nauce rozumienia tajemnic Bożych przychodzi Duch Święty. Dzięki Niemu człowiek już w chwili chrztu otrzymuje niezatarty znak tajemnicy Osób Boskich. A odnawia swoją łączność z Trójcą, kiedy z wiarą kreśli na sobie znak krzyża, wymawiając Imiona Boskie. Pan sam stwarza nam drogę do spotkania z misterium swojej obecności, wielkości, świętości. A tą drogą jest liturgia Mszy Świętej. Tutaj prawdziwa rozkosz tkwi w poznawaniu, nie w poznaniu.
Pozwólmy słowu Bożej mądrości przeniknąć do naszych serc i umysłów.
W najbliższą niedzielę, 12 czerwca, będziemy obchodzili uroczystość Najświętszej Trójcy. Warto przypomnieć, że kończy ona czas wielkanocnej Komunii Świętej. Zachęcamy do wypełnienia Przykazania Kościelnego, by uzyskać przebaczenie grzechów i zjednoczyć się z Chrystusem w Komunii Świętej.
W czwartek, 9 czerwca, przypada święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Naszą modlitewną pamięcią pragniemy objąć wszystkich kapłanów i wypraszać im Bożą pomoc oraz łaskę wierności na drodze powołania, jak również wszystkich przygotowujących się do kapłańskiej posługi. Zachęcamy też do modlitwy o nowe powołania kapłańskie i zakonne.
W poniedziałek 6 czerwca, przypada święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Pod krzyżem Maryja została dana za Matkę nie tylko Świętemu Janowi, ale także wszystkim ludziom. Towarzyszy wspólnocie Kościoła od samego początku. Będziemy wypraszać Jej orędownictwa w naszych codziennych potrzebach.
Zapraszamy do udziału we Mszy Świętej!
Mimo dwóch tysięcy lat odczytywania Objawienia Osoba Ducha Świętego umyka naszemu poznaniu. W rzeczywistości więcej możemy powiedzieć o działaniu Ducha Świętego niż o Nim samym. Rozpoznajemy Go po Jego uświęcającym działaniu, po darach i charyzmatach. Jezus wprawdzie nadaje Mu imię: Paraklet, które możemy tłumaczyć jako adwokat, pocieszyciel, doradca, pomocnik. Paraklet został wysłany do serc naszych, abyśmy mogli otrzymać nowe życie dzieci Bożych. Natomiast Jego działanie jest podobne do roli duszy w żywym organizmie ludzkim, w którym jest ona źródłem życia i jedności.
Otwórzmy nasze serca na żywe i skuteczne słowo Boże, które zostało spisane pod natchnieniem Ducha Świętego.
W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca:
- w czwartek adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa o uświęcenie kapłanów oraz nowe powołania.
- w piątek Msza Święta do Najświętszego Serca Pana Jezusa i okazja do spowiedzi świętej.
- w sobotę wystawienie Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo ku czci Matki Najświętszej.