Ojcowie KapucyniParafia WniebowstąpieniaParafia Matki Bożej Nieustającej PomocyParafia Św. AnnyStrona Główna
Niedzielne Msze Święte
Parafia Matki Bożej

700, 900, 1030, 1200,
1315, 1800

Parafia Wniebowstąpienia

730, 1030, 1200, 1700

W Brzezinach - godz. 900

 

Czytania na dziś
 
5 Niedziela Wielkanocna
24-04-2016 11:16 • Ks. Stanisław Rząsa

 

Każdy z nas ma pewne doświadczenie życia w jakiejś wspólnocie. Nieraz wydają się one bardzo trudne. Tę trudność potęguje grzech, który jest przecież udziałem każdego człowieka. Dzisiejsza liturgia słowa zachęci nas do podjęcia próby życia w miłości. Dzieje Apostolskie powiedzą nam o tym, że Pan Bóg działa i objawia się przez drugiego człowieka − w ten sposób nawiązuje się relacja miłości. Apokalipsa Świętego Jana z kolei zwróci uwagę, że trzeba stać się ludem Bożym, a zatem wspólnotą, aby otrzymać życie wieczne. Natomiast Święty Jan wskaże, że miłość jest przykazaniem samego Chrystusa. Żaden człowiek nie może nazwać siebie uczniem Pana Jezusa, jeśli nie ma w sobie miłości.  
Słuchajmy z uwagą słowa Bożego i przyjmijmy je do naszych serc.

Każdy z nas ma pewne doświadczenie życia w jakiejś wspólnocie. Nieraz wydają się one bardzo trudne. Tę trudność potęguje grzech, który jest przecież udziałem każdego człowieka. Dzisiejsza liturgia słowa zachęci nas do podjęcia próby życia w miłości. Dzieje Apostolskie powiedzą nam o tym, że Pan Bóg działa i objawia się przez drugiego człowieka − w ten sposób nawiązuje się relacja miłości. Apokalipsa Świętego Jana z kolei zwróci uwagę, że trzeba stać się ludem Bożym, a zatem wspólnotą, aby otrzymać życie wieczne. Natomiast Święty Jan wskaże, że miłość jest przykazaniem samego Chrystusa. Żaden człowiek nie może nazwać siebie uczniem Pana Jezusa, jeśli nie ma w sobie miłości.   Słuchajmy z uwagą słowa Bożego i przyjmijmy je do naszych serc.

 


Pielgrzymka do Łagiewnik i Wadowic
22-04-2016 19:33 • Ks. Stanisław Rząsa

Nasza Archidiecezja Lubelska w Roku Miłosierdzia pielgrzymuje do Łagiewnik - Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w sobotę 11 czerwca. Ksiądz Arcybiskup Stanisław Budzik będzie przwodniczył uroczystej Mszy Świętej o godz. 12.00. Organizujemy wyjazd z naszego miasta.

Zapraszamy do udziału.


4 niedziela Wielkanocna - 17 kwietnia
17-04-2016 10:14 • Ks. Stanisław Rząsa

Mieszkańcy Izraela za czasów Jezusa trudnili się hodowlą owiec. Stada dawały utrzymanie i zapewniały wyżywienie rodzinom. Stąd do owiec odnoszono się wręcz z pietyzmem. To codzienne doświadczenie wykorzystał również Pan Jezus, który porównuje siebie do Dobrego Pasterza. Zapewnia, że nie tylko potrafi ochronić swoje owce, ale jest w stanie dać im życie wieczne. Prawdę tę potwierdza Apokalipsa, która w dzisiejszym fragmencie ukaże nam profetyczną wizję nieba.

To porównanie Jezusa do pasterza każe nam nazywać tę niedzielę niedzielą Dobrego Pasterza. Dziś przypada Światowy Dzień Modlitw o Powołania, który rozpoczyna kwartalne dni modlitw o powołania do służby w Kościele. Módlmy się o gorliwych kapłanów i osoby zakonne, którzy będą naśladować przykład Chrystusa – Dobrego Pasterza. 

Dajmy się poprowadzić przez słowo Boże i nie miejmy zatwardziałych serc jak Żydzi, o których słyszymy w pierwszym czytaniu.


Jubileusz 1050 rocznicy Chrztu Polski - 14 - 16 kwietnia
14-04-2016 08:46 • Ks. Stanisław Rząsa

W tym tygodniu, w dniach 14-16 kwietnia (czwartek – sobota) będziemy przeżywać główne uroczystości związane z jubileuszem 1050-lecia chrztu Polski. Historycy są zgodni, że chrzest Mieszka I odbył się 14 kwietnia, w Wielką Sobotę. Tego dnia uroczystości będą odbywać się w Gnieźnie. Natomiast w piątek i w sobotę w Poznaniu z udziałem biskupów i władz państwowych. Punktem kulminacyjnym będzie sobotnie dziękczynienie i Eucharystia z udziałem Episkopatu Polski na stadionie w Poznaniu.

W naszym mieście tę rocznicę będziemy przeżywać 29 maja. Będzie Msza św. w Bazylice św. Anny o godz. 18.00 i koncert chwały na Rynku naszego miasta. 

3 niedziela Wielkanocy - 10 kwietnia
10-04-2016 08:34 • Ks. Stanisław Rząsa

Dzisiaj często słyszymy o męczennikach za wiarę. Zastanawiać może nas fakt, skąd czerpią oni siłę do podjęcia cierpienia. Święty Łukasz, w czytanym dziś fragmencie z Dziejów Apostolskich, powie nawet, że Apostołowie „cieszyli się, że stali się godni cierpieć dla imienia Jezusa”. Odpowiedź na to pytanie daje nam dzisiejsza perykopa ewangeliczna. Moc płynie od zmartwychwstałego Pana, który pokonawszy śmierć, uzdalnia innych do przyjęcia jej z pełnym pokojem i nadzieją. Warunkiem jednak otrzymania tej łaski jest miłość, którą trzeba przylgnąć do Boga. Przekonał się o tym Święty Piotr, który usłyszał od Chrystusa potrójne pytanie o swoją miłość do Niego.

            Przyjmijmy z radością dzisiejsze słowo Boże.

Po swoim zmartwychwstaniu Pan Jezus wielokrotnie ukazywał się swoim uczniom i przyjaciołom, spotykał się z nimi i dawał im dowody, że żyje. Dziś o jednym z takich spotkań opowiada nam Ewangelia. Od 8 lat trzecia niedziela Wielkanocy w naszej Ojczyźnie, dzięki inicjatywie Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II, jest Niedzielą Biblijną, inaugurującą w Kościele w Polsce Tydzień Biblijny. Znajdźmy w tym tygodniu czas na spotykanie się z Panem w Jego słowie. Zachęcamy do indywidualnej lektury i medytacji słowa Bożego


Światowy Dzień Młodzieży
10-04-2016 08:11 • Ks. Stanisław Rząsa

Zapisy na ŚDM w Krakowie. Do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie zostało już niecałe 100 dni. To ostatni dzwonek, by dołączyć do grupy pielgrzymów, którzy udadzą się na to wyjątkowe spotkanie z papieżem Franciszkiem. Jeżeli jeszcze nie zapisałeś się na wyjazd do Krakowa, opracowaliśmy dla Ciebie kilka pomocnych wskazówek. Wszystkie zapisy odbywają się poprzez formularze zgłoszeniowe, które znaleźć można na stronie: www.sdm.lublin.pl. Na początku trzeba znaleźć grupę, która jedzie do Krakowa lub samemu ją zarejestrować. Potrzebne do tego informacje znajdują się na wspomnianej stronie internetowej.Jeśli nie wybrałeś żadnej grupy, wówczas skorzystaj z formularzu skierowanego dla osób indywidualnych. Wtedy zostaniesz dołączony do grup, które tworzy Centrum Duszpasterstwa Młodzieży. Wyjazd do Krakowa organizowany przez CDM proponowany jest w dwóch wersjach:

Opcja tygodniowa (pakiet A1) 25-31 lipca/1 sierpnia, która kosztuje 770 zł. Zawiera:  wyżywienie, zakwaterowanie, ubezpieczenie, pakiet pielgrzyma, fundusz solidarnościowy, przejazd pociągiem specjalnym.

Opcja weekendowa (pakiet B1) 29-31 lipca/1 sierpnia, która kosztuje 460 zł. Zawiera: wyżywienie, zakwaterowanie, ubezpieczenie, pakiet pielgrzyma, fundusz solidarnościowy, przejazd pociągiem specjalnym.

Zapisy są prowadzone do końca kwietnia.

Przekaż 1% na OPP działające w naszych parafiach
08-04-2016 09:02 • Ks. Stanisław Rząsa

Zachęcamy wszystkich do odpisu 1% naszych podatków na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego, które działają przy naszych parafiach. 

 

  • Lubartowskie Stowarzyszenie Hospicjum św. Anny KRS 0000229422. 1% podatku przeznaczamy na utrzymanie Hospicjum.
  • Centrum Pomocy "Otoczmy troską życie" im. Karola Wojtyły KRS 0000340068. W tym roku 1% Twojego podatku przeznaczymy na sprzęt i rehabilitację dzieci niepełnosprawnych. W 2015 roku dzięki Waszej pomocy mogliśmy pomagać dzieciom niepełnosprawnym oraz zakupić aparat do fali uderzeniowej.
Niech 1% podatku służy naszym potrzebującym.
Niedziela Miłosierdzia - 3 kwietnia
03-04-2016 10:17 • Ks. Stanisław Rząsa

 

Najbardziej niebezpiecznymi wrogami wiary są zwątpienie i wyrachowanie. Bywa nawet, że odchodząc od konfesjonału, sami nie potrafimy sobie wybaczyć, bo nie dowierzamy Panu Bogu, że On nam przebaczył. Tymczasem, jak usłyszymy dziś w Dziejach Apostolskich, warunkiem każdego uzdrowienia, również duchowego, jest wiara. Dopiero zaufanie rodzi pokój i usuwa z serca lęk. Przychodzący zmartwychwstały Pan nieustannie apeluje do człowieka, aby przestał się lękać. Słowa te usłyszymy zarówno w czytaniu z Apokalipsy Świętego Jana, jak i w Ewangelii. Chrystus prawdziwie zmartwychwstał, jest Początkiem i Końcem wszystkiego. Co więcej, jest miłosiernym Bogiem. 
Przyjmijmy dzisiejsze słowo Boże z wiarą i gorącą prośbą o pełne zaufanie Bogu.

Najbardziej niebezpiecznymi wrogami wiary są zwątpienie i wyrachowanie. Bywa nawet, że odchodząc od konfesjonału, sami nie potrafimy sobie wybaczyć, bo nie dowierzamy Panu Bogu, że On nam przebaczył. Tymczasem, jak usłyszymy dziś w Dziejach Apostolskich, warunkiem każdego uzdrowienia, również duchowego, jest wiara. Dopiero zaufanie rodzi pokój i usuwa z serca lęk. Przychodzący zmartwychwstały Pan nieustannie apeluje do człowieka, aby przestał się lękać. Słowa te usłyszymy zarówno w czytaniu z Apokalipsy Świętego Jana, jak i w Ewangelii. Chrystus prawdziwie zmartwychwstał, jest Początkiem i Końcem wszystkiego. Co więcej, jest miłosiernym Bogiem.  Przyjmijmy dzisiejsze słowo Boże z wiarą i gorącą prośbą o pełne zaufanie Bogu.

Dzisiejsza niedziela w tradycji ma wiele przydomków: przewodnia, biała, Miłosierdzia Bożego. O ten ostatni tytuł prosił sam Pan Jezus za pośrednictwem Świętej Siostry Faustyny. Ustanowił ją w 2000 roku Święty Jan Paweł II. Od kilku lat niedziela ta rozpoczyna Tydzień Miłosierdzia. Chcemy uwielbiać nieskończone Boże miłosierdzie, a jednocześnie podjąć refleksję, czy sami jesteśmy miłosierni. Warto się nad tym zastanowić zwłaszcza w trwającym jubileuszowym Roku Miłosierdzia.

 


I piątek i I sobota miesiąca
01-04-2016 11:47 • Ks. Stanisław Rząsa

 

Podczas paschalnej oktawy będziemy przeżywać czwartek przed pierwszym piątkiem, pierwszy piątek i pierwszą sobotę miesiąca. W te dni zapraszamy do kościoła na wspólną modlitwę: 
w czwartek w intencji powołań do służby Bożej, w piątek do Najświętszego Serca Jezusowego 
w duchu wynagrodzenia za grzechy nasze i całego świata, w sobotę – na różaniec fatimski. 

Podczas paschalnej oktawy będziemy przeżywać pierwszy piątek i pierwszą sobotę miesiąca. W te dni zapraszamy do kościoła na wspólną modlitwę: w piątek do Najświętszego Serca Jezusowego w duchu wynagrodzenia za grzechy nasze i całego świata, w sobotę – na nabożeństwo do Niepokalanego Serca Maryi. W piątek w Oktawie Zmartwychwstania Pana Jezusa nie obowiązuje nas post.

 

Archiwum wiadomości
2009: 09 11 12
2010: 01 02 03 04 05 06 10 11 12
2011: 01 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
2012: 02 04 05 06 08 09 10
2013: 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
2014: 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
2015: 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
2016: 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
2017: 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
2018: 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
2019: 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
2020: 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
2021: 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
2022: 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
2023: 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
2024: 01 02 03 04 05 06 07

© 2009 www.parafia.lubartow.pl