Słowo Boże dzisiejszej niedzieli mówi o naszym stosunku do bliźniego. W Ewangelii Pan Jezus mówi o miłości do Pana Boga, bliźniego i siebie. Czytanie z Księgi Wyjścia konkretyzuje miłość do bliźniego: nie można uciskać wdów i sierot, czyli najsłabszych. Pożyczając pieniądze bliźniemu w potrzebie, nie powinno się brać odsetek. Jeśli w zastaw zostanie wzięty jego płaszcz, to trzeba mu go zwrócić przed nocą, żeby miał się czym okryć do snu.
Niech słowo Boże, które usłyszymy, otworzy nas na Pana Boga i na potrzeby naszych bliźnich, abyśmy swoim postępowaniem prawdziwie głosili miłość Bożą.
W czwartek 22 października liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II. Zapraszamy do udziału we Mszy Świętej o godz. 18.00 oraz do osobistego sięgania do duchowego dziedzictwa świętego papieża.
Niedziela 18 października w całym Kościele rozpoczyna Tydzień Misyjny. Modlimy się w intencji misji i misjonarzy zakonnych i świeckich. Prosimy Boga, aby mogli oni skutecznie wypełniać swoje powołanie i nieść Ewangelię ludom i narodom, które wiarę zagubiły albo dotąd Boga nie poznały. To stosowny czas, abyśmy przypomnieli sobie, że do istoty życia Kościoła należy powołanie misyjne. Światowy Dzień Misyjny uświadamia nam też, jak bardzo Kościół jest różnorodny, a przez to rzeczywiście powszechny. To mozaika kultur, ras, języków i zwyczajów. Wielkie dzieło misyjne wspieramy na różne sposoby, dzisiaj także składając ofiary na Papieskie Dzieła Misyjne.
Słowo Boże porusza dziś temat postawy wobec spraw życia doczesnego. Księga proroka Izajasza mówi o królu babilońskim Cyrusie, który choć Pana Boga nie znał, został wezwany do służby Jemu. Dzieje się to na sposób obrzędów pogańskich, właściwych w tym czasie Babilonowi. We fragmencie Ewangelii Świętego Mateusza usłyszymy, jak faryzeusze i zwolennicy Heroda, zjednoczeni przeciwko Panu Jezusowi, szukają możliwości ukazania Go w złym świetle. Chcą wykazać, że Pan Jezus chce zburzyć panujący porządek, jak inni samozwańczy mesjasze, przez namawianie do działania przeciw władzy.
Niech słowo Boże, które usłyszymy, nauczy nas iść do wieczności przez doczesność. Iść do Pana Boga poprzez to, co się nam wydarza w życiu.
W dniach 15-18 października 2020 r. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II odbędzie się VI Kongres Kultury Chrześcijańskiej pod hasłem „Przestrzenie dialogu. Chrześcijańskie inspiracje kultury spotkania”.
Wśród gości Kongresu znajdą się kard. Kurt Koch, który otrzyma doktorat honoris causa, kard. Gerhard L. Müller, kard. St. Dziwisz, bp Serafin Amielczenkow, Rocco Buttiglione i wiele innych osób.
Serdecznie zapraszamy do udziału w kongresie i w wydarzeniach kulturalnych, które będą towarzyszyć obradom. Debaty będą też transmitowane drogą internetową. Wszelkie informacje można znaleźć na stronie www.kongres.lublin.pl
Wzruszający jest obraz uczty, którą Pan Bóg dla nas przygotowuje. O takiej uczcie mówi dziś liturgia Słowa. Księga Izajasza opisuje, że przygotowywany jest na nią najlepszy, najpożywniejszy pokarm i najwyborniejszy napój. I to nie wszystko! Ugoszczenie będzie jednocześnie zaproszeniem do bycia z Bogiem w Jego radości, światłości i w Jego życiu. Pan Jezus w przypowieści o zaproszonych na ucztę mówi, że wszystko jest już gotowe, ale zaproszeni różnie reagują: zasłaniają się własnymi sprawami, nie chcąc nawet zobaczyć, co przygotował dla nich Pan.
Za chwilę usłyszymy słowo Boże. Weźmy je sobie do serca, abyśmy potrafili dostrzec i przyjąć Boże zaproszenie w naszym życiu.
W niedzielę, 11 października będziemy przeżywali kolejny Dzień Papieski pod hasłem Totus Tuus, który na trwałe wpisał się w kalendarz nie tylko Kościoła w Polsce, ale i w kalendarz ważnych rocznic i obchodów w naszej Ojczyźnie. Tego dnia swoimi ofiarami wspieramy Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która została powołana przez Episkopat Polski dla upamiętnienia pontyfikatu Świętego Jana Pawła II.
Liturgia Słowa dzisiejszej niedzieli przedstawia obraz winnicy i gospodarza, który ją założył. Gospodarzem jest Pan Bóg, a winnicą jest Naród Wybrany. Fragment z Księgi Izajasza mówi o winnicy, która pomimo wielu wysiłków gospodarza nie chce owocować. Fragment Ewangelii Świętego Mateusza przedstawia relację właściciela winnicy z jej dzierżawcami. Właściciel z szacunkiem i troską traktuje dzierżawców. Oni natomiast są niemądrzy. Święty Paweł pisze, w jaki sposób można przynieść dobre owoce według woli Bożej – zwracając się do Pana Boga w modlitwie prośby i dziękczynienia. Wybierając prawdę i sprawiedliwość – to co najlepsze w oczach Pana.
Wysłuchajmy z uwagą i miłością słowa Bożego, abyśmy wydawali dobre, błogosławione owoce.
W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W czwartek podczas wieczornej Eucharystii będziemy prosili o liczne i święte powołania do kapłaństwa, o wytrwanie dla tych, którzy zostali już powołani do pracy w Kościele. W pierwszy piątek okazja do spowiedzi świętej w naszych kościołach i Msza Święta i nabożeństwo pierwszopiątkowe ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. W pierwszą sobotę Niepokalanemu Sercu Bożej Matki oddajemy nasze rodziny i całą wspólnoty parafialne.
Przez cały październik z Matką Bożą trwamy na modlitwie różańcowej. Zachęcamy dzieci, młodzież i dorosłych do licznego udziału w codziennym nabożeństwie różańcowymszy. Tych, którym trudniej dotrzeć do kościoła, prosimy o wspólne odmawianie różańca w domach. W naszych modlitwach pamiętajmy o zarażonych i walczących z epidemią.
Rozważając tajemnice z życia Jezusa i Maryi, w różańcowe dziesiątki wplatamy wszystkie nasze sprawy osobiste, sprawy naszych rodzin, narodu, Kościoła. W ten sposób prosta modlitwa różańcowa pulsuje naszym życiem. Spróbujmy na nowo odkryć różaniec we wspólnocie parafialnej i w zaciszu domowego Kościoła.