W Adwencie, tym szczególnym czasie oczekiwania, towarzyszy nam Maryja. Ona pierwsza odpowiedziała Bogu fiat i przyjęła Jego plan. Pragniemy, wpatrzeni w Jej przykład, podążać na spotkanie z Nim. Każdego dnia zachęcamy do uczestniczenia w porannej Mszy Świętej ku czci Najświętszej Maryi Panny, zwanej roratami. Zapraszamy wszystkich: dorosłych, młodzież, dzieci. Zgodnie z tradycją przynieśmy lampiony roratne i świece, by zapalone w czasie Mszy Świętej zanieść je z błogosławieństwem do naszych domów.
W sklepikach parafialnych i w zakrystiach naszych światyń można nabyć świece Caritasu na stół wigilijny. Dochód zostanie przeznaczony na Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom.
Słowo Boże usilnie zachęca nas do czujności, do zwrócenia naszego życia ku Panu Bogu. Słowa Księgi Izajasza i Księgi Psalmów prowadzą nas w modlitwie serca, która przyzywa Pana już w tej chwili, gorąco pragnąc Jego łaski. Natomiast Święty Paweł przypomina Koryntianom i nam, że otrzymaliśmy wielką Bożą łaskę w Chrystusie, więc w Niego się wpatrujmy.Otrzymanie łaski nie sprawia, że zaczyna ona działać automatycznie. Trzeba uważnie jej poszukiwać, a będzie to łatwiejsze, jeśli będziemy czuwać.
Pozwólmy słowu Bożemu, aby nas prowadziło przez nasze „teraz”. Aby odkrywało w nas Boże obdarowanie – ogrom daru, który każdy z nas otrzymał.
W uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata – w ostatnią niedzielę roku liturgicznego – liturgia Słowa przywołuje obraz Sądu Ostatecznego. Będzie on podobny do przeglądu stada dokonanego przez pasterza. W czytaniu z Księgi proroka Ezechiela Pan Bóg mówi, że On sam będzie się troszczył o każdą owcę. Zaradzi jej potrzebom i ją osądzi. We fragmencie o sądzie z Ewangelii Świętego Mateusza Pan Jezus przyjdzie jak Pasterz i Król i oddzieli owce jako bardziej wartościowe, od mniej wartościowych kozłów. Kryterium tego osądu będą uczynki miłości wobec potrzebujących.
Wysłuchajmy dziś słowa Bożego z pragnieniem służenia Chrystusowi tak, jak do nas przychodzi, zwłaszcza w potrzebujących wsparcia.
Niech słowo Boże poruszy nasze serce.
W sobotę, 21 listopada w liturgii wspominamy Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny. Gdy Maryja miała 3 lata, rodzice, Święty Joachim i Święta Anna, oddali Ją kapłanowi Zachariaszowi, ojcu Świętego Jana Chrzciciela, na wychowanie i naukę. Maryja pozostała w świątyni około 12 lat. Dla uczczenia tej tajemnicy z Jej życia od VIII wieku na Wschodzie, a od XIV wieku także na Zachodzie obchodzone jest specjalne święto.
Każdy z nas otrzymał od Boga wielkie możliwości, które trzeba odkryć i wprawić je w ruch, jak człowiek biznesu zarządza finansami. O tym dziś mówi do nas słowo Boże, a szczególnie przypowieść o talentach. W czasach biblijnych bogaci właściciele wyjeżdżali, zostawiając swoje dobra w rękach sług, żeby zarabiali, wykorzystując powierzone im pieniądze. Zaś w czytaniu pierwszym – poemacie o dzielnej niewieście – podziwiamy zapracowane i hojne dłonie tej niewiasty. Wydają one wspaniałe owoce swego trudu. Zaangażowanie w wykorzystanie naszych możliwości, jest ważne w kontekście naszej wieczności. Czuwajmy więc, jak zachęca św. Paweł.
Wysłuchajmy z uwagą słowa Bożego, abyśmy rzetelnie i z radością służyli Panu Bogu już teraz, kiedy On nas do tego zaprasza.
Niedziela 15 listopada w Kościele powszechnym obchodzona jest jako Światowy Dzień Ubogich. Papież Franciszek ustanowił ten dzień w listopadzie 2016 roku specjalnym listem apostolskim „Misericordia et Misera”, napisanym na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. Może i w naszym sąsiedztwie, okolicy są osoby potrzebujące pomocy. Otwórzmy nasze serca na każdą ludzką biedę i chętnie włączmy się w działalność organizacji społecznych i kościelnych, jak np. Caritas, aby pomagać innym.
W środę, 11 listopada obchodzimy Święto Niepodległości. Pamiętajmy o tych, którzy przelewali swoją krew i oddawali życie w obronie Ojczyzny. Główne Uroczystości w naszym mieście w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy. O godz. 10.30 zostanie odprawiona Msza Święta za Ojczyznę. W tym roku ze względu na epidemię i zachowanie zasad dystansu społecznego w uroczystości uczestniczą delegacje stowarzyszeń i instytucji. Przy klasztorze Kapucynów delegacje złożą wieńce po płytą Marszałka Piłsudzkiego.
Mądrość jest cechą poszukiwaną i docenianą przez wszystkie pokolenia ludzi. O niej mówi dziś liturgia Słowa. Mądrość według Księgi Mądrości ma cechy osoby i sama szuka ludzi, którzy Jej pragną. Przypowieść o dziesięciu pannach – druhnach weselnych, które czekały na pana młodego, uświadamia konieczność czuwania i bycia przygotowanym na to, co ma się wydarzyć. Panny musiały mieć duży zapas oliwy, by im wystarczyło na uroczystości. Roztropne – były na to przygotowane, a nieroztropnym od razu jej zabrakło.
Niech nasze dzisiejsze zasłuchanie w słowo Boże pobudzi w nas trwałe pragnienie Bożej mądrości. Niech przygotuje nas na spotkanie z Panem Bogiem.
W niedzielę, 8 listopada 2020 r. przeżywać będziemy 12. Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Głównym organizatorem Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym jest Papieskie Stowarzyszenie Pomocy Kościołowi w Potrzebie, którego podstawowym celem jest szeroko pojęta pomoc prześladowanemu Kościołowi w świecie, wspieranie nowej ewangelizacji i udzielanie duchowej siły kościołom lokalnym w ugruntowywaniu wiary. Tematem tegorocznego Dnia Solidarności jest Republika Środkowoafrykańska (RŚA) – Przywrócić nadzieję!
W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W naszych modlitwach w czwartek będziemy dziękować za dar Eucharystii oraz prosić o liczne i święte powołania kapłańskie, zwłaszcza podczas Mszy Świętej. W piątek będziemy przepraszać Boże Serce za brak miłości, za lekceważenie daru Bożego miłosierdzia podczas adoracji Najświętszego Sakramentu i Mszy Świętej. Okazja do pierwszopiątkowej spowiedzi w naszych kościołach. W sobotę powierzymy nasze wspólnoty parafian, tych żyjących, ale i tych, którzy odeszli już do domu Pana, Tej, która jest naszą Królową. Uczynimy to zwłaszcza podczas pierwszosobotnich nabożeństw.
W poniedziałek przypada wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, tzw. Dzień Zaduszny. Cmentarze przypominają nam o przemijaniu i kruchości ludzkiego życia, ale jako chrześcijanie ufamy, że i nasi bliscy zmarli i kiedyś my sami, dołączymy do grona świętych i błogosławionych. Dlatego w tym dniu szczególnie naszym zmarłym ofiarujemy dar naszej modlitwy. Ze względy na zamknięte cmentarze zapraszamy na modlitwę do naszych świątyń.
W obecnej sytuacji związanej z epidemią odpusty za zmarłych można zyskiwać przez cały miesiąc. Należy być w stanie łaski uświęcającej, wyzbyć się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, przyjąć Komunię św., pomodlić się w intencjach wyznaczonych przez papieża, np. Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo, Wierzę w Boga oraz nawiedzić cmentarz i pomodlić się za zmarłego dla którego chcemy zyskać odpust zupełny.
W niedzielę przypada Uroczystość Wszystkich Świętych. Msze św. w naszych kościołach według porządku niedzielnego. Na cmentarzu parafialnym i komunalnym w związku z decyzją o zamknięciu cmentarzy ze względy na rozwijającą się epidemię koronawirusa nie będzie Mszy Świętej. Zachęcamy do udziału we Mszy św. w kościołach, a nawiedzanie cmentarzy rozłóżmy na cały miesiąc listopad.
Ze słowa Bożego przygotowanego na dzisiejszą uroczystość promieniuje wielka miłość Pana Boga do tych, którzy za Nim idą. Ewangeliczne błogosławieństwa mówią o naśladowaniu Pana Boga. Ci, którzy pragną kochać tak jak kocha Bóg, doświadczą bliskości samego Boga. Błogosławieni, czyli szczęśliwi. Niewyobrażalnie piękna musi być nagroda dla szukających Pana Boga na drodze błogosławieństw. Księga Apokalipsy ukazuje wielką rzeszę zbawionych, pełnych radości. Trzymają palmy zwycięstwa w dłoniach i ubrani są w białe szaty niewinności, jak w chwili swego chrztu świętego.
Niech słowo Boże, które usłyszymy, rozraduje nasze serca.