W dniach 30 i 31 sierpnia czeka nas pielgrzymka symboli Światowych Dni Młodzieży. Powitanie symboli tj. krzyża i ikony Solus Populi Romani w bazylice św. Anny w niedzielę o godz. 18.00. Po Mszy św. rozpocznie się nocne czuwanie. A w poniedziałek symbole będą nawiedzać lubartowskie kościoły, szkoły i różne instytucje. Pielgrzymka zakończy się Drogą Krzyżową ulicami naszego miasta o godz. 17.00 i Mszą Świętą w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
Na Drogę Krzyżową zabieramy krzyże z naszych domów.
W czytaniu z Księgi Powtórzonego Prawa usłyszymy zachętę Mojżesza skierowaną do Izraelitów o wierne zachowanie wszystkich poleceń i nakazów Boga. Prawo Boże jest bowiem gwarantem prawdziwego szczęścia człowieka. Natomiast Chrystus ustami Ewangelisty Marka upomni ten sam naród, że prawo dane przez Boga zostało mocno sformalizowane, a tym samym wykrzywione poprzez dostosowanie go do potrzeb tylko ludzkich. Stąd więc słuszna staje się uwaga św. Jakuba, aby zawsze wracać do pierwotnej myśli konkretnego prawa, i co więcej, aby starać się nie czynić prawa tylko martwym przepisem.
Przyjmijmy więc z uwagą dzisiejsze słowo Boże, a później wcielajmy je w życie, abyśmy okazali się prawdziwie wierzącymi.
Rozpoczynamy ostatni tydzień wakacji. Z tej okazji w sobotę zapraszamy na festyn organizowany przez Centrum Pomocy „Otoczmy troską życie” im. Karola Wojtyły od godziny 10 do godz. 15.00 przy kościele Wniebowstąpienia Pańskiego na osiedlu Kopernika.
Na dzieci czekać będą różne urządzenia rekreacyjne, dmuchane zabawki, zjeżdżalnie, konkurencyjne zabawy integracyjne, grill i słodycze oraz konkurs pt. „Mikrofon dla wszystkich”. Należy przygotować piosenkę z podkładem muzycznym na pendrive’ie. Będą nagrody. Serdecznie dziękujemy Urzędowi Gminy Lubartów, Urzędowi Miasta Lubartów, PSS Społem i piekarni „Kajzerka”, za pomoc z zorganizowaniu festynu.
W środę – uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Serdecznie zapraszamy do naszych świątyń na modlitwę w tym dniu poświęconym Maryi, która od przeszło sześciuset lat króluje w jasnogórskim sanktuarium i otacza swoją matczyną opieką naszą Ojczyznę. Byłby to piękny gest z naszej strony, gdybyśmy w środę przed tron naszej Matki i Królowej zanieśli modlitwę w intencji ważnych dla naszego narodu i naszych rodzin a także w intencji osób uzależnionych od alkoholu z prośbą o wyzwolenie ich z nałogu.
Dzisiejsza Liturgia słowa stawia bardzo wysokie wymagania tym, którzy chcą należeć do Boga. Już Jozue w pierwszym czytaniu nie idzie na ustępstwa, lecz każe jasno i konsekwentnie opowiedzieć się Izraelitom, jakiego Boga, czy też bożka, obierają na Pana swego życia. Podobnie Chrystus w scenie w Kafarnaum wypowiada jasno i stanowczo swoją naukę, która dla wielu jest trudna do przyjęcia. Tak samo św. Paweł w sposób bardzo jednoznaczny wypowiada pouczenia o małżeństwie. Taka jest Boża rzeczywistość – trudna i wymagająca, jednak z drugiej strony przynosząca wolność i prawdziwy pokój.
Nie gorszmy się słowem Bożym, które stawia wymagania, i nie idźmy na kompromis ze złem, ale wypełnijmy wszystko z radością.
Dzisiejsze zaproszenie Mądrości, które usłyszymy w pierwszym czytaniu, trzeba utożsamić z Bożym wołaniem. Tę analogię widać doskonale, gdy w kontekście fragmentu z Księgi Przysłów odczytamy dzisiejszy fragment z Ewangelii. Chleb i wino dawane przez Mądrość przypomina Ciało i Krew Chrystusa. Również zaproszenie stawiane przez Mądrość jest prawie tożsame z przestrogami i naleganiami, wypowiedzianymi przez Chrystusa w Kafarnaum. Wszystko to dodatkowo zostało rozwinięte przez św. Pawła w Liście do Efezjan. Jednym słowem – dzisiejsze czytania, mimo że są surowe i ukazują poważne konsekwencje, są apelem o mądre i rozsądne postępowanie, oparte na Bogu i Jego woli.
Przyjmijmy dzisiejsze słowo Boże z wdzięcznością.
Wójt Gminy Lubartów zaprasza na Dożynki Gminne, które odbędą się w niedzielę 16 sierpnia w Skrobowie. Uroczystości rozpoczną się Mszą Św. o godz. 13.00, która będzie sprawowana na terenie boiska sportowego.
W sobotę – uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, a zarazem 95. rocznica Bitwy Warszawskiej, określanej mianem „Cudu nad Wisłą”, święto Wojska Polskiego, wprowadzone dla upamiętnienia wspomnianej wcześniej bitwy, oraz błogosławieństwo kwiatów ziół i zbóż.
Wydarzenie opisane w pierwszym czytaniu jest dobrą ilustracją prawdy z dzisiejszej perykopy ewangelicznej o Chlebie żywym, dającym życie. Jak bowiem Eliasz, nie mając już chęci do życia, ożywił się dzięki pokarmowi, przyniesionemu przez anioła, tak człowiek napełnia się siłą dzięki Eucharystii. Liturgia słowa zachęca więc dziś nas, abyśmy wsparli się jedynie na Bogu i w Nim szukali pomocy, którą z pewnością otrzymamy, jeżeli tylko będziemy starać się naśladować Chrystusa. Pisze o tym św. Paweł w Liście do Efezjan.
Wsłuchajmy się z radością w to, co dziś Bóg mówi do nas, abyśmy – jak mówi Apostoł – „nie zasmucali Bożego Ducha Świętego”.
Sierpień to miesiąc w którym troszczymy się o trzeźwość. W tej trosce o otrzeźwienie naszego narodu towarzyszy nam hasło, podane przez Komisję Episkopatu Polski ds. Trzeźwości. Brzmi ono: „Przez dobrowolną, całkowitą abstynencję wielu do trzeźwości stanowej i zawodowej wszystkich”.
Zachęcamy wszystkich do ograniczenia w spożywaniu alkoholu.
W czwartek, 6 sierpnia, przypada święto Przemienienia Pańskiego. Oddajemy w nim cześć Chrystusowi, który przed swoją męką pragnął umocnić swoich uczniów i ukazał im swoją chwałę. W ten sposób również i my możemy być pewni, że zostaliśmy powołani do tej samej chwały z Chrystusem.
W tym dniu przeżywamy odpust parafialny w Firleju.
Msza święta na cmentarzu parafialnym w Lubartowie o godz. 10.00 i 18.00
W sierpniu nasi pielgrzymi zdążają na Jasną Górę w 36 Lubelskiej Pielgrzymce. Radość i trud wędrowania łączy się z okazją do przeżycia wspólnoty Kościoła w drodze oraz do modlitwy i ofiary w wielu osobistych i wspólnych intencjach. Ograrnijmy modlitwą tych, którzy w skwarze zdążają przed oblicze Matki Bożej Królowej Polski.
Dzisiejsza liturgia słowa jest niejako kontynuacją wydarzeń, o których słyszeliśmy przed tygodniem. Jednakże w kontekście tego, co usłyszymy, rodzi się pytanie o wiarę. Oto bowiem zarówno opisany spór Izraelitów z Mojżeszem, jak i Jezusa z tłumem ukazuje jasno, że człowiek skłonny jest zatrzymywać się na tym, co doczesne. Trudno jest mu spojrzeć na wydarzenia tak, jak patrzy na nie Bóg. Stąd trzeba nam z uwagą wsłuchać się w pouczenie św. Pawła, nawołującego do porzucenia starego człowieka, który ponad konsumpcję, wygodnictwo i egoizm nie potrafi się wznieść.
Prośmy Chrystusa – żywe Słowo Boże – abyśmy nie tylko usłyszeli to pouczenie, ale byśmy mieli siłę wcielić je w życie i upodabniać się, dzięki łasce, do naszego Pana.