Organizujemy pielgrzymkę z Lubartowa do Ziemi Świętej od 21 do 28 stycznia 2023 r. z biurem MATTEO TRAVEL. Koszt wyjazdu: 450 USD + 2000 PLN oraz 150 USD na bilety wstępu i inne opłaty.
Zbiórka na lotnisku w Krakowie 21 stycznia o godzine 07.40, wylot do Tel Aviv o godzine 10.15. Lądowanie w Tel Aviv godzina 15.00. Wyjazd z parkingu przy parafii Wniebowstąpienia Pańskiego o godz. 1.00. O godz. 0.45 będzie podstawiony autokar. Opłata za dwa przejazdy do Krakowa i z powrotem 220 zł od osoby.
Wylot z Tel Aviv do Krakowa dnia 28.01. godz. 15.50. Lądowanie w Krakowie godz. 18.35.
W drugi dzień uroczystości Narodzenia Pańskiego, obchodzimy święto Świętego Szczepan, jednego z siedmiu diakonów Kościoła jerozolimskiego, pierwszego męczennika. Dzieje Apostolskie określają go jako „pełnego łaski i mocy Ducha Świętego”. Szczepan głosił Ewangelię z mądrością, której nikt nie potrafił się przeciwstawić. Za publiczne wyznawanie Chrystusa został ukamienowany (Dz 7,54-60). Zbudowani jego wzorem, starajmy się być w naszej codzienności prawdziwymi świadkami Chrystusa. Tradycyjnie w tym dniu swoimi ofiarami składanymi na tacę wspieramy Katolicki Uniwersytet Lubelski.
Uroczystość Narodzenia Pańskiego to wyjątkowy czas dla wszystkich wierzących. Dzisiaj świętujemy narodziny Pana Jezusa w Betlejem, w bardzo ubogich warunkach: wśród zwierząt, bydła. W kolędach śpiewamy o wielkiej miłości, jaką Jezus był otoczony przez Maryję i Józefa. Módlmy się dzisiaj, żeby nasze rodzinne domy z rodzicami, rodzeństwem i dziadkami były pełne miłości, którą przynosi Dzieciątko Boże. Zanieśmy innym ciepło, które bije z betlejemskiego żłóbka.
Liturgiczny obchód pamiątki Narodzenia Chrystusa rozpoczniemy od Pasterki, czyli Mszy Świętej sprawowanej o północy z soboty, 24 grudnia, na niedzielę, 25 grudnia. Wcześniej w naszych domach, wspólnotach rodzinnych zadbajmy o tradycyjną, chrześcijańską oprawę wigilijnej wieczerzy. Niech to będzie okazja, może jedyna w roku, do pojednania, zgody, wyciągnięcia przyjaznej dłoni do kogoś pośród bliskich, znajomych, w sąsiedztwie. Niech wigilijnej wieczerzy towarzyszy wspólna modlitwa, lektura fragmentu Pisma Świętego o narodzeniu Zbawiciela świata (Ewangelia wg św. Łukasza), łamanie się opłatkiem, wspólny śpiew kolęd i pastorałek. Pod żadnym pozorem nie podawajmy na wigilijny stół alkoholu, a tradycyjnie zachowajmy też wstrzemięźliwość od potraw mięsnych.
Ostatnia niedziela Adwentu przypomina nam, że już za kilka dni będziemy znów wspominać narodziny Jezusa Chrystusa w Betlejem. Będziemy świętować jakby Jego urodziny, a Ewangelia przeznaczona na dzisiaj przypomni nam o tym, jak Święty Józef usłyszał od anioła, że Dziecko narodzone z Maryi będzie kimś wyjątkowym – będzie Zbawicielem świata. Właśnie Zbawiciel pragnie i może uwolnić nas od grzechów, smutku i łez.
Pamiętajmy, że to Bóg wkracza w naszą historię i przez to nadaje naszemu życiu wymiar Boży. Pamiętajmy, że Słowo, które stało się Ciałem, jest ciągle pośród nas, zamieszkało między nami na zawsze i nieustannie uzdalnia nas do niesienia tej Dobrej Nowiny innym.
Trzecią niedzielę Adwentu nazywamy niedzielą Gaudete – „Radujcie się!”, od słów z Listu Świętego Pawła do Filipian (Flp 4,4-5): „Radujcie się zawsze w Panu, raz jeszcze powtarzam: radujcie się! Pan jest blisko”. Dlatego też w dzisiejszej liturgii zamiast fioletowych pojawiły się szaty różowe. Ta zmiana koloru przyjęła się od zwyczaju błogosławienia przez papieży w Rzymie i rozdawania róż w tę właśnie radosną niedzielę.
W tym tygodniu, a dokładnie od soboty, 17 grudnia, wkroczymy w okres bezpośredniego przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego. Przypatrzmy się, jak przeżywamy ten święty czas? Może to właściwy moment na korektę naszego postępowania, na pojednanie się z Bogiem i bliźnimi przez szczerą spowiedź. Kościół przychodzi z pomocą jako szafarz Bożego miłosierdzia oraz przez piękno i bogactwo adwentowej liturgii. Pamiętajmy, że nasza życiowa droga wiedzie ku ostatecznemu spotkaniu z Bogiem – Sprawiedliwym Sędzią. Zatem wykorzystajmy ten czas na szczególne pogłębienie więzi z domownikami oraz z naszym Kościołem parafialnym, w którym uczymy się przyjaźni z Bogiem, aby w tej przyjaźni dalej wzrastać, dojrzewać i dzielić się nią z innymi.
8 grudnia, przypada uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Pochylamy się nad tajemnicą wiary, która mówi, że Pan Bóg, wybierając Maryję na Matkę swego Syna, zachował Ją od grzechu pierworodnego. Kościół uczy także, że Matka Boża nie popełniła żadnego grzechu uczynkowego. Prawda ta sięga źródeł chrześcijaństwa, pochodzi z czasów apostolskich. Właściwą rangę uroczystość ta otrzymała wówczas, gdy dogmat o Niepokalanym Poczęciu Maryi ogłosił papież Błogosławiony Pius IX w 1854 roku. Prośmy naszą Najlepszą Matkę o wstawiennictwo u Jej Syna we wszelkich potrzebach, zwłaszcza o wytrwałość w walce z grzechami.
Zapraszamy do modlitwy!
W najbliższy wtorek, 6 grudnia, o wstawiennictwo prosimy Świętego Mikołaja, biskupa Miry Licyjskiej, który żył na przełomie III i IV wieku. Sławę i cześć w Kościele zyskał sobie dzięki wyjątkowej dobroci i mądrości. Tego dnia tradycyjnie obdarowujemy prezentami nasze dzieci i bliskich. Niech to liturgiczne wspomnienie Świętego Mikołaja usposobi nas także do szerokiego otwarcia oczu i serca na te dzieci, o których bliscy zapomnieli albo się ich wyparli. Ale niech oprócz wielu podarunków nie zabraknie także daru naszej modlitwy w ich intencji przez wstawiennictwo tego wspaniałego Świętego Biskupa.
Oczekiwanie – każdy z nas na coś w życiu czeka: na wakacje, na przyjaciela, na pracę, na trudny egzamin lub na pomoc. Zawsze możemy powiedzieć, że czegoś lub kogoś oczekujemy. Przychodząc na Mszę Świętą, przypominamy sobie, że najważniejszą Osobą, na którą czekamy, jest Bóg. On pragnie nam dać to, co najlepsze, czyli szczęście. On również zawsze chce się z nami spotkać, gdy się modlimy. A dzisiaj na modlitwie pamiętajmy szczególnie o bezrobotnych i ich rodzinach oraz o chrześcijanach na Wschodzie.
W dzisiejszą niedzielę przypada też XXIII Dzień modlitw i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Specjalną zbiórką do puszek przed kościołem wspieramy Fundusz Pomocy Kościołowi na Wschodzie.
W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W czwartek wspominamy ustanowienie Eucharystii i sakramentu kapłaństwa. Chwilę adoracji Najświętszego Sakramentu ofiarujmy w intencji licznych nowych powołań do kapłaństwa i życia zakonnego. Okazja do spowiedzi świętej pierwszo piątkowej. Na progu Adwentu serdecznie zachęcam do skorzystania z sakramentu pokuty. A w sobotę Wynagradzamy Niepokalanemu Sercu NMP.