Ojcowie KapucyniParafia WniebowstąpieniaParafia Matki Bożej Nieustającej PomocyParafia Św. AnnyStrona Główna
Niedzielne Msze Święte
Parafia Matki Bożej

700, 900, 1030, 1200,
1315, 1800

Parafia Wniebowstąpienia

730, 1030, 1200, 1700

W Brzezinach - godz. 900

 

Czytania na dziś
 
Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego - 31 marca
31-03-2024 11:16 • Ks. Stanisław Rząsa

Niech komentarzem do liturgii Słowa Bożego, będzie rozważanie Ks. Pawłukiewicza: "Jakże często mówimy: Ja już taki będę, koniec. Tyle grzechów...koniec. Dla Jezusa nie ma słowa "Koniec". On chce nas nieustannie podnosić, pokrzepiać. Jezus mówi: "Weź mój krzyż, z niego widac zmartwychwstanie!". Poderwijmy się z naszych kłopotów, odetchnijmy przy krzyżu, przy pustym grobie, i lećmy ku zmartwychwstaniu".

Zapraszamy do pustego grobu!


Wielka Sobota - 30 marca
30-03-2024 08:30 • Ks. Stanisław Rząsa

W Wielką Sobotę wszyscy wierni są zaproszeni do modlitwy i skupienia, do adoracji Chrystusa Eucharystycznego w przygotowanym „Grobie Pańskim”. Wieczorem w sobotę po zachodzie słońca, w naszych świątyniach rozpoczniemy najważniejszą liturgię roku kościelnego – liturgię Wigilii Paschalnej. Będziemy celebrować noc Paschy Pana – noc przejścia ze śmierci do życia; będziemy celebrować Jego zmartwychwstanie, Jego zwycięstwo nad śmiercią, grzechem i szatanem. Rozpoczniemy ją od poświęcenia ognia i zapalenia Paschału, będziemy słuchać słowa Bożego, znów zaśpiewamy radosne ALLELUJA, a także weźmiemy udział w poświęceniu wody i odnowimy chrzcielne przyrzeczenia, za co możemy uzyskać odpust zupełny. Całość zwieńczy uroczysta liturgia eucharystyczna. Na tę liturgię prosimy o przyniesienie świec i naczyń na wodę święconą.

Przed południem w naszych świątyniach odbywa się święcenie pokarmów na stół wielkanocny.

Wielki Piątek - 29 marca
29-03-2024 07:50 • Ks. Stanisław Rząsa

W Wielki Piątek Kościół nie sprawuje Mszy Świętej. Zaprasza jednak wszystkich wiernych do udziału w specjalnej i szczególnej liturgii Męki Pańskiej, której szczytowym momentem jest adoracja Krzyża Świętego, za uczczenie którego w tym dniu możemy dostąpić łaski odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami. Na zakończenie liturgii Męki Pańskiej przeniesiemy Najświętszy Sakrament do przygotowanego „Bożego Grobu”, gdzie będzie trwać adoracja. Przypominamy też, że w Wielki Piątek wierni, oprócz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, są zobowiązani do jednorazowego posiłku do syta oraz dwóch skromnych posiłków w ciągu dnia.

Triduum Paschalne - Wielki Czwartek, Piątek i Sobota
28-03-2024 12:28 • Ks. Stanisław Rząsa

Triduum Paschalne to wejście w wydarzenia mające kluczowe znaczenie dla naszej wiary i naszego zbawienia. Wchodzimy w wydarzenia na które patrzymy nie tylko jako na coś dokonanego i zamkniętego. Kluczowe znaczenie mają słowa: TA noc. Tu i teraz. Dziś! Konkretnie 28 marca 2024 roku! W Liturgii Wielkiego Czwartku usłyszymy: „On to w dzień przed swoją męką, TO JEST DZISIAJ, wziął ten przesławny kielich w swoje święte i czcigodne ręce…”. Wydaje się za nas. Zasiadamy razem z apostołami w wieczerniku TEJ nocy. Stoimy pod TYM krzyżem, biegniemy do TEGO pustego grobu, razem z Magdaleną upadamy do stóp Zmartwychwstałego. DZISIAJ Chrystus, „skruszywszy więzy śmierci, jako zwycięzca wychodzi z otchłani” - usłyszymy w paschalną noc - i daje nam nadzieję zmartwychwstania". Oto w niezwykły, niepojęty dla nas sposób czas zostaje zawieszony! To samo dzieje się podczas każdej Eucharystii. Ciężko pojąć ową perspektywę nam, „uwięzionym w czasie i przestrzeni”. Ale to jest możliwe. Warto w tej perspektywie i z tą wiedzą wejść w wydarzenia Triduum Paschalnego. Zapraszamy!

Wielki Czwartek - 28 marca
28-03-2024 07:46 • Ks. Stanisław Rząsa

Święte Triduum Paschalne rozpoczyna się w Wielki Czwartek Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej. Dziękujemy za dwa sakramenty: Eucharystię i kapłaństwo. Po skończonej liturgii przeniesiemy procesyjnie Najświętszy Sakrament do przygotowanego ołtarza adoracji, nazywanym „Ciemnicą”. Podczas procesji śpiewać będziemy hymn Pange lingua (Sław języku tajemnicę), za odmówienie go tego wieczoru można uzyskać odpust zupełny.

Plenerowa Droga Krzyżowa - niedziela 24 marca
24-03-2024 13:52 • Ks. Stanisław Rząsa

Parafia Wniebowstąpienia Pańskiego zaprasza na Plenerową Drogę Krzyżową w Niedzielę Palmową. Trasa od kościoła w kierunku Brzezin i powrót przez stary Lisów. Trasa dla bardziej wytrwałych - około 10 km. Wyruszamy o godz. 18.15.

Niedziela Palmowa - 24 marca
24-03-2024 08:35 • Ks. Stanisław Rząsa

Niedzielą Palmową wchodzimy w Wielki Tydzień, w doroczny obchód Misterium Paschalnego Chrystusa. Niech udział w tej liturgii pozwoli nam wejść głęboko we wszystkie wydarzenia rozpoczętego Wielkiego Tygodnia. Jezus jako Sługa Jahwe, powierza Bogu swe życie na ofiarę za zbawienie świata. By człowiek mógł zostać wywyższony, Jezus uniża się aż po hańbę krzyża. Posłuszeństwo Syna sprawiło, że „Bóg Go nad wszystko wywyższył”. Niech liturgia słowa wzbudzi w nas postawę ofiarnej służby Bogu.


V Niedziela Wielkiego Postu - 17 marca
17-03-2024 12:25 • Ks. Stanisław Rząsa

W słowach Jezusa, zanotowanych przez św. Jana Ewangelistę i czytanych w piątą niedzielę Wielkiego Postu, jest coś, co dla wielu może być – przynajmniej w pierwszym odruchu – odpychające. „Ten, kto miłuje swoje życie, traci je, a kto nienawidzi swego życia na tym świecie, zachowa je na życie wieczne”. Chrystus wzywa nas uświadomienia sobie, że żyjemy po to by osiągnąć życie wieczne. Dla nas jest to najważniejszy cel, któremu mamy podporządkowywać wszystko co doczesne. Po to też przeżywamy niedzielę jako dzień święty, by o tym nie zapomnieć. Zapraszamy na spotkanie z tym, Który daje nam życie wieczne!Zaproszenie do włączenia się w modlitwę nowennową w intencji Ojczyzny
16-03-2024 13:58 • Ks. Stanisław Rząsa

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zaprasza do włączenia się w modlitwę nowennową „Akcja 21:20”. Będzie to odmawiana po Apelu Jasnogórskim modlitwa w intencji Ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego, zanoszona za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli i bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Nowenna rozpocznie się 16 marca a zakończy 24 marca, przed przypadającym 25 marca Dniem Świętości Życia.


V Niedziela Wielkiego Postu - 17 marca
16-03-2024 12:27 • Ks. Stanisław Rząsa

W słowach Jezusa, zanotowanych przez św. Jana Ewangelistę i czytanych w piątą niedzielę Wielkiego Postu, jest coś, co dla wielu może być – przynajmniej w pierwszym odruchu – odpychające. „Ten, kto miłuje swoje życie, traci je, a kto nienawidzi swego życia na tym świecie, zachowa je na życie wieczne”. Chrystus wzywa nas uświadomienia sobie, że żyjemy po to by osiągnąć życie wieczne. Dla nas jest to najważniejszy cel, któremu mamy podporządkowywać wszystko co doczesne. Po to też przeżywamy niedzielę jako dzień święty, by o tym nie zapomnieć.

Zapraszamy na spotkanie z tym, Który daje nam życie wieczne!


Nabożeństwa pasyjne - Wielki Post
16-03-2024 08:51 • Ks. Stanisław Rząsa

W każdy piątek Wielkiego odprawiamy nabożeństwa Drogi Krzyżowej, na które zapraszamy wszystkich Parafian. Natomiast w niedziele Wielkiego Postu śpiewamy Gorzkie Żale i słuchamy nauk pasyjnych. Zapraszamy!

Pamiętajmy, że okres wielkopostny to tak zwany „czas zakazany”, okres pokutny w Kościele. Powstrzymajmy się więc od hucznych zabaw, wesel i dyskotek.

IV Niedziela Wielkiego Postu - 10 marca
10-03-2024 13:25 • Ks. Stanisław Rząsa

Dzisiejsza Ewangelia to fragment nocnej rozmowy Nikodema z Jezusem. Jest ona czytana w kontekście przywołanych wydarzeń Starego Testamentu z wędrówki Izraelitów do Ziemi Obiecanej. Jadowite węże, pojawiły się w momencie utraty wiary w Bożą Opatrzność. W momencie trwogi Izraelici dostali receptę, aby spojrzeć wysoko, na miedzianego węża umieszczonego na wysokim palu, co oznacza: porzućcie lęk! Zaufajcie Bogu!

Dziś również jesteśmy wypełnieni lękiem. Tracimy pewność siebie, ponieważ  skupiamy się na tym, co ziemskie, materialne i ulotne. Na więcej nie starcza czasu, chęci i sił. Drepcemy noga za nogą, zmęczeni, zrezygnowani, zastraszeni. Jezus dziś wychodzi do nas z propozycją: Podnieś oczy, zaufaj Mi! Zabiorę od ciebie strach!. Spojrzenie na krzyż, pełne wiary i miłości, przyjęcie wszystkiego, co on wyraża, uzdrowi cię z fałszywego przekonania, że Bóg chce ci coś zabrać!. Bo „Bóg nie posłał swego Syna na świat po to, aby świat potępił, ale po to, by świat został przez Niego zbawiony”.

Zapraszamy na Eucharystię!


Rekolekcje Wielkopostne
09-03-2024 18:04 • Ks. Stanisław Rząsa

Parafia Świętej Anny - 17 - 19 marca

Parafia MBNP - 15 - 17 marca

Parafia Wniebowstąpienia Pańskiego - 22 -23 marca

Ekstremalna Droga Krzyżowa - 8 marca
08-03-2024 09:50 • Ks. Stanisław Rząsa

W tym roku 8 marca po raz dziesiąty wyruszy Ekstremalna Droga Krzyżowa, która rozpocznie się Mszą Świętą w Katedrze Lubelskiej o godz. 19.00. Więcej informacji znajdziemy na stronie internetowej:  www.edk.lublin.pl

Dzień Kobiet - 8 marca
08-03-2024 09:47 • Ks. Stanisław Rząsa

W piątek, 8 marca, przypada Międzynarodowy Dzień Kobiet. Pamiętajmy w tym dniu, ale nie tylko wtedy, o naszych niewiastach: babciach, mamach, żonach, córkach i wnuczkach. Wyraźmy im naszą życzliwość jakimś dobrym słowem i drobnym gestem i nie ustawajmy w modlitwach za nich. W szczególny sposób wszystkie kobiety powierzamy Maryi, Bożej Matce.

III Niedziela Wielkiego Postu - 3 marca
03-03-2024 09:39 • Ks. Stanisław Rząsa

Jezus, który powiedział o sobie że jest „cichy i pokornego serca” - bierze do ręki bicz ze sznurków i robi demolkę na placu świątynnym. Wypędza przekupniów, bankierów i handlarzy. „Zabierzcie to stąd i z domu mego Ojca nie róbcie targowiska!”.Tę gwałtowność Jezusa usprawiedliwili nawet sami Żydzi, gdyż w głębi duszy wiedzieli, że ich miara się przebrała, dlatego nie zareagowali na tę reakcję Jezusa. Świątynia staje się najpiękniejszym miejscem na ziemi, tylko wtedy gdy jest miejscem uwielbienia Boga. Zapraszamy na modlitwę!


I piątek i I sobota miesiąca
01-03-2024 08:44 • Ks. Stanisław Rząsa

W tym tygodniu przypadają pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca.

W piątek nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa i okazja do spowiedzi świętej.

W sobotę odprawiamy nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny. Zapraszamy!

Archiwum wiadomości
2009: 09 11 12
2010: 01 02 03 04 05 06 10 11 12
2011: 01 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
2012: 02 04 05 06 08 09 10
2013: 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
2014: 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
2015: 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
2016: 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
2017: 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
2018: 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
2019: 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
2020: 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
2021: 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
2022: 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
2023: 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
2024: 01 02 03 04 05 06 07

© 2009 www.parafia.lubartow.pl