Chcąc osiągnąć jakiś cel, musimy dokonać wyboru wartości, na której nam zależy. O tym mówią czytania dzisiejszej niedzieli. Co jest skarbem, najcenniejszą perłą naszego życia, którą chcemy zdobyć? Królestwo Boże jest warte zaryzykowania i wyprzedania wszystkich rzeczy, mówi Pan Jezus. Ono dla nas powinno być najważniejsze. Wymaga zaangażowania wszystkich naszych środków. Aby zdobyć ten skarb, potrzebujemy daru mądrości Bożej, o którą prośmy Pana Boga w modlitwie, jak Salomon. Potrzebujemy jedności z Jezusem Chrystusem, bo On jest umiłowanym Synem Ojca i naszym Bratem, który objął nas swą miłością i Ofiarą.
Abyśmy byli bardziej otwarci na sprawy królestwa Bożego, wsłuchajmy się w słowo Boże i pozwólmy się jemu prowadzić.
42 Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę wyruszy tym roku 4 sierpnia. Zapisy w dniach 1-10 lipca ze względu na pandemie koronawirusa, będą możliwe tylko drogą meilową. Szczegóły na www.pielgrzymka.lublin.pl. W parafii lub przez stronę internetową można składać ofiary z intencjami na Fundusz „Idę z Tobą”. Wysokość ofiar dowolna.
Uroczystości Odpustowe w Bazylice św. Anny rozpoczną się w piątek Mszą św. na cmentarzu parafialnym o godz. 18.00. W sobotę o godz. 18:00 Msza św. pod przewodnictwem ks. bp Adama Baba zakończona procesją różańcową ulicami miasta z obrazem św. Anny.
W niedzielę Msza św. o godz. 7:30 dla wszystkich
O godz. 9.00 – Msza w intencji rodzin z błogosławieństwem dzieci, przewodniczył będzie ks. Abp Mieczysław Mokrzycki – Metropolita Lwowski.
O godz. 10:30 – Nabożeństwo w intencji rodzin zagrożonych rozpadem oraz Akt zawierzenia Jezusowi przez Maryję.
O godz. 11:00 – Uroczysta Suma odpustowa pod przewodnictwem ks. Abp Mieczysława Mokrzyckiego.
W najbliższą środę, 22 lipca, w kalendarzu liturgicznym przypada święto Świętej Marii Magdaleny, patronki dobrej przemiany. Magdalena, wierna uczennica Chrystusa, była przy Jego śmierci i pierwsza ujrzała Go po zmartwychwstaniu wczesnym rankiem dnia paschalnego (Mk 16,9). Jej kult w całym Kościele zachodnim rozpowszechnił się od XII wieku. Od początku patronuje też Zgromadzeniu Matki Bożej Miłosierdzia, do którego należała Święta Siostra Faustyna, a szczególnie dziewczętom i kobietom potrzebującym moralnego odrodzenia, wychowaniem których zajmują się siostry.
W tym dniu Parafia w Sernikach zaprasza na uroczystości odpustowe ku czci Św. Marii Magdaleny.
Wymowa słowa Bożego z dzisiejszej niedzieli jest dla człowieka bardzo krzepiąca. Daje ono nadzieję i motywuje do podejmowania dobrych, życiowych wyborów. Księga Mądrości mówi, że Bóg jest dobry, że daje wciąż nową szansę człowiekowi i łaskę nawrócenia. Święty Paweł Apostoł przypomina, że Duch Święty stale nam towarzyszy: wspiera naszą słabość i modli się w nas. Pan Bóg stale o nas zabiega. Słowo Ewangelii zawiera przypowieść o chwaście, który rośnie w zbożu. Pan Bóg jest bardzo cierpliwy, i wciąż daje nam czas aż do czasu „żniwa”. Żeby to, co w nas i pośród nas jest chwastem, stało się Bożą pszenicą.
Weźmy sobie do serca słowo Boże, które teraz usłyszymy, abyśmy prawdziwie nieśli w sobie królestwo Boże.
W czwartek, 16 lipca, w liturgii wspominamy Najświętszą Maryję Pannę z Góry Karmel i historię szkaplerza, która swymi korzeniami sięga XII wieku. Właśnie na Górze Karmel (północno-zachodni Izrael) duchowi synowie proroka Eliasza prowadzili gorliwe życie modlitwy. Z powodu prześladowań przenieśli się do Europy i dali początek nowemu zakonowi – karmelitów, który wpisał się w historię i duchowe oblicze Kościoła. Święci, których wydały zakony karmelitańskie, należą do najpopularniejszych. W tym gronie jest Święta Teresa od Dzieciątka Jezus, a spośród Polaków znany jest Święty Rafał Kalinowski.
Lato to czas, kiedy możemy obserwować pracę na roli. Słowo Boże wciąż jest nam dawane i łaska mu towarzysząca – orzeźwiająca woda Ducha Świętego, która zapewnia owoc, jak mówi prorok Izajasz. Trud życia, trud stawania się dziećmi Bożymi – wprowadzania Dobrej Nowiny w nasze życie – niesie wolność i radość dla całego stworzenia. Święty Paweł podkreśla, że takiego owocu wszyscy oczekujemy. Przypowieść o siewcy każe się zastanowić: jaką przyjmuję słowo Boże? Jakie stwarzam warunki do tego, by słowo Boże we mnie wzrastało?
Niech Maryja, która zachowywała w swym sercu i rozważała słowo Boże, pomoże nam się na nie w pełni otworzyć.
W pierwszą niedzielę lipca słowo Boże daje nam cenne wskazówki, żeby nasz odpoczynek był owocny. Prorok Zachariasz wzywa do radości z powodu przybycia Króla pokoju – Boga. Święty Paweł Apostoł przypomina, że trzeba żyć Duchem Chrystusowym, a nie tylko sprawami ciała. Zaspokajanie jego potrzeb nie da człowiekowi prawdziwej radości. Ewangelia zawiera Chrystusowe zaproszenie do wspólnoty życia z Nim. W niej można znaleźć miłość i radość, które są w Panu Bogu, a także pokój i siły.
Słuchajmy słowa Bożego, wyjdźmy sercem na spotkanie Pana Boga w Jego słowie. Bóg jest Osobą, w której ramionach znajdujemy prawdziwy odpoczynek.
Niech Jego słowo obejmie nas i to, czym żyjemy.
Niech trwające wakacje i urlopy będą okazją do pogłębienia wiary przeżywanej w bezpośrednim kontakcie z przyrodą. Przez piękno ziemi przemawia do nas sam Stwórca. Zechciejmy dla Niego otworzyć nasze serca i umysły. Jednocześnie nie zapominajmy, że każdy z nas, jako katolik, ma obowiązek uczestniczenia w niedzielnej Mszy Świętej, która jest źródłem ożywczej łaski, przynosi pokój i zbawienie.
Wszystkim wyjeżdzającym, życzymy bezpiecznej podróży i miłego wypoczynku.
W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W czwartek podczas Mszy Świętej dziękujemy za dar Eucharystii i kapłaństwa, prosimy o nowe i święte powołania do pracy w Kościele, także z naszych wspólnot parafialnych. W piątek pragniemy wypełnić prośbę Pana Jezusa o modlitwę wynagradzającą za grzechy nasze i całego świata, co uczynimy podczas pierwszopiątkowego nabożeństwa. W sobotę czcimy Matkę Najświętszą i powierzamy Jej matczynej opiece naszą codzienność. Serdecznie zapraszam na Eucharystię i pierwszosobotnie nabożeństwo ku czci Niepokalanego Serca Matki Bożej.