Dzieje Apostolskie zdają się nam mówić, że nie wystarczy poznać historii Jezusa Chrystusa, aby w Niego uwierzyć. Dopiero spotkanie z urzędowymi świadkami głoszącymi fakt zmartwychwstania, którzy legitymują się mandatem samego Chrystusa, sprawia, że człowiek przyjmuje Dobrą Nowinę o odpuszczeniu grzechów w imię Zmartwychwstałego. Sami Apostołowie dochodzili do tej rzeczywistości etapami, dlatego i nas zachęcają do podjęcia drogi do pustego grobu, abyśmy w końcu uwierzyli, że Jezus żyje. To spotkanie żyjącego Chrystusa według Świętego Pawła powinno być zachętą do nowego spojrzenia na całe nasze życie. Dziękujmy Bogu, że możemy tu być i słuchać Dobrej Nowiny, i wyśpiewać uroczyste Alleluja.
Czyż jest coś bardziej wzniosłego
Na łaskę, co grzech zwycięża,
Nad miłość większą od lęku
I śmierć rodzącą do życia?
Na święta Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa chciałbym wszystkim Parafianom i gościom złożyć z serca płynące życzenia.
Niech każdy z Was doświadczy że Zmartwychwstanie Jezusa nie jest tylko faktem historycznym ale pełnym nadziei dotknięciem kochającego Boga, Boga który pokonał grzech, lęk i śmierć, Boga który pragnie również naszego zmartwychwstania.
Ożywiajmy w sobie tę wiarę, że dzięki łasce Jezusa wszyscy powstajemy do życia tu i teraz. Pielęgnujmy nadzieję, że w wieczności będziemy wszyscy razem śpiewać głośne Alleluja. Strzeżmy miłości zdolnej nieść przebaczenie każdemu człowiekowi.
Niech w naszych rodzinach zagości wiara, nadzieja i miłość.
Wszystkim na te Święta Wielkanoce błogosławię.
ks.kan. Józef Huzar
proboszcz parafii pw. MBNP w Lubartowie
dziekan dekanatu Lubartów
Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy pobłogosławić pokarmy. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych. Błogosławieństwo pokarmów w naszych światyniach w godzinach przedpołudniowych.
W sobotni wieczór rozpoczynamy Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Aby całe Święte Truduum Paschalne otrzymało uroczystą oprawę, wszystkich zachęcamy do licznego udziału.
W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu jedzenia. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii.W Wielki Piatek sprawuje sie w światyniach Liturgię Adoracji Krzyża. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego.
W tym dniu tradycyjnie przeżywamy Drogę Krzyżową ulicami naszego miasta. Rozpocznie sie o godz. 20.00 w bazylice św. Anny. Wszystkich zapraszamy do wspólnej modlitwy.
W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą. Podczas procesji zaśpiewamy hymn „Sław, języku, tajemnicę”, za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny.
W tym tygodniu przypada pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W piątek będziemy przepraszać Boże Serce za wszelki brak miłości, za lekceważenie daru Bożego Miłosierdzia. Będziemy prosić o łaskę nawrócenia dla siebie i dla tych, którzy Pana Boga przepraszać nie chcą. W sobotę powierzymy naszą wspólnotę, każde rodzące się w niej i godnie kończące się życie Sercu Maryi – najlepszej z Matek.