Z okazji zbliżającego się Dnia Żołnierzy Wyklętych w najbliższą niedzielę w Bazylice św. Anny o godz. 9.00 będzie Msza św. O godz. 14.00 w Gimnazjum nr 1 rozpocznie się bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym. Odbędą się dwa biegi na 5 km i 1963 m.
Liturgia słowa mówi nam dzisiaj o nawróceniu. Ewangelia podaje bardzo konkretne przykłady mające pomóc nam podjąć decyzję o zmianie życia. Tekst Świętego Pawła z Pierwszego Listu do Koryntian utrzymany jest w tym samym tonie – Apostoł odwołuje się z kolei do historii Narodu Wybranego. Nawrócenia nikt nikomu nie może nakazać. Musi się ono dokonać w pełnej wolności. Dodatkową motywacją − nierzadko przełomową w życiu człowieka − jest osobiste doświadczenie Bożej obecności. Przeżył je np. Mojżesz, o którym usłyszymy w pierwszym czytaniu. Doświadczył spotkania z przychodzącym Bogiem, które odmieniło całe jego życie. Wsłuchajmy się w słowo Boże, które jest jedną z form obecności Pana Boga w świecie.
Wzbudźmy w sobie wielkie pragnienie owocnego i dobrego przeżycia Wielkiego Postu. Taką okazją są różne umartwienia czy wyrzeczenia bądź też dobre postanowienia. Warto to duchowe ćwiczenie podjąć. W ten sposób można się włączyć w modlitwę Kościoła o ducha pokuty i uczyć się przezwyciężania wszelkich pokus.
We właściwym przeżywaniu Wielkiiego Postu pomogą nam nabożeństwa pasyjne. W piatki zapraszamy na Drogę Krzyżową, a w niedzielę na Gorzkie Żale.
Celem życia każdego chrześcijanina jest osiągnięcie zbawienia, które polegać będzie na wiecznym przebywaniu z Bogiem. Rąbka tajemnicy, jak to będzie wyglądać, uchyli dziś przed nami Apostoł Paweł, który powie o przemianie ludzkiego ciała na wzór przemienionego Ciała Chrystusa. Natomiast Ewangelia opisze nam wydarzenie z góry Tabor. Apostołowie mogli tam zobaczyć przemienioną twarz Chrystusa. Można wyciągnąć wniosek, że w ten sam sposób i my będziemy przemienieni. Aby tak się stało, musi zostać spełniony najważniejszy warunek, o którym mówi dziś z kolei Księga Rodzaju. Trzeba w bezwarunkowy sposób uwierzyć w Boże obietnice, jak uczynił to Abraham.
Oby dzisiejsze słowo Boże wzmocniło w nas tę niezachwianą wiarę.
Dzisiejsza niedziela nazywana jest niedzielą „Ad gentes” i poświęcona modlitwie za misje i misjonarzy. W ramach jałmużny wielkopostnej można wesprzeć polskich misjonarzy ofiarą złożoną do puszki przed kościołami.
W pierwszym czytaniu usłyszymy starożytny przepis, w jaki sposób należy składać Panu Bogu ofiarę za pierwociny płodów ziemi. Ton tej regulacji prawnej utrzymany jest w niezwykle ciepłym zabarwieniu, bo rodzi się z wdzięczności. Nam, żyjącym prawie 3000 lat od powstania tej księgi, jej autor przypomina, że wszystko co mamy, pochodzi od Boga. Dzisiejsza Ewangelia zwróci nam uwagę, że również wszystkie dobra duchowe, jak na przykład siły do pokonania pokus i zła, mają swoje źródło w Bogu. Świadectwo o tym dał Jezus podczas kuszenia na pustyni. Wyznawajmy swoim życiem − za Świętym Pawłem, że Jezus jest Panem, czyli wszystko, co mam i kim jestem jest Jego łaską.
Niech dzisiejsze słowo Boże pomoże nam dostrzec tę zależność, abyśmy nie popadli w pychę.
Dziś przypadają też tzw. walentynki – Dzień Zakochanych. Pomyślmy o dobrym słowie, życzliwym geście wobec naszych bliskich – współmałżonków, rodziców, dziadków, dzieci i wnucząt.
Czwartek, 11 lutego to liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes i Światowy Dzień Chorego. Z tej okazji sprawujemy Mszę św. za chorych i tych, którzy się nimi opiekują. W tym dniu udzielamy Sakramentu Namaszczenia Chorych dla umocnienia w bólu i cierpieniu. Można go przyjmować wielokrotnie ilekroć czujemy potrzebę powierzenia się Bogu w cierpieniach naszego ciała lub duszy. Pomóżmy chorym, starszym i niepełnosprawnym w dotarciu do kościoła.
W najbliższą środę przypada Środa Popielcowa rozpoczynająca czterdziestodniowy okres przygotowania paschalnego – okres Wielkiego Postu. Zapraszamy na Mszę Świętą z posypaniem naszych głów popiołem na znak pokuty. Zachęcamy do licznego uczestnictwa oraz do podjęcia praktyk pokutnych w tym świętym czasie.
Środa Popielcowa to dzień postu ścisłego. Post polega na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych oraz na spożyciu jednego posiłku do syta oraz dwóch skromnych posiłków w ciągu dnia. Osoby starsze i najmłodsze są zobowiązane tego dnia do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.
Ponadto do postu ścisłego jesteśmy zobowiązani również w Wielki Piątek. Przypominamy także, że we wszystkie piątki roku obowiązuje nas wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
Dzisiejsza liturgia słowa dotyka problemu wybrania człowieka przez Pana Boga i przeznaczenia go do szczególnych zadań. W Starym Testamencie takimi osobami byli prorocy. O jednym z takich powołań powie nam dziś prorok Izajasz. Osobami wybranymi byli także Apostołowie, którzy doświadczywszy Bożej łaski, „zostawili wszystko i poszli za Jezusem”. Taką osobą był również Święty Paweł. Konsekwentnie i z wielkim przekonaniem potrafił dawać świadectwo o Jezusie. Słuchając dziś słowa Bożego, musimy sobie uświadomić, że każdy z nas jest również wezwany do bycia prorokiem, apostołem i świadkiem Jezusa. Historie, które za chwilę usłyszymy, nie są tylko jednorazowymi wydarzeniami, ale powtarzają się w naszym życiu. Trzeba tylko otworzyć się na łaskę Boga.
Przyjmijmy z radością słowo Boże.
W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca.
W czwartek otoczymy modlitwą tych, którzy opuścili wszystko, by pójść za głosem Pana Jezusa, oraz tych, którzy ten głos słyszą, aby nie bali się za nim podążać
W piątek mamy okazję do spowiedzi świętej i wynagrodzenia Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Na zakończenie Mszy Świętej, w duchu wynagrodzenia za grzechy całego świata odmówimy litanię ku czci Bożego Serca.
W sobotę zapraszamy na Mszę Świętą i na nabożeństwo ku czci Niepokalanego Serca Maryi
W naszej polskiej tradycji nazywane jest świętem Matki Boskiej Gromnicznej. Msze Święte w naszym kościele będą sprawowane o godz. … Na początku każdej Mszy Świętej będzie miał miejsce obrzęd błogosławieństwa świec. Przynieśmy zatem ze sobą gromnice. Niech staną się one znakiem obecności Chrystusa – światłości świata. Zapalajmy je, jak mówi stara polska tradycja, w chwilach trwogi i zagrożenia, aby o tej Bożej obecności i Opatrzności sobie nieustannie przypominać.
W tym dniu już po raz 20. będziemy obchodzić Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Otoczmy więc naszą modlitwą tych, którzy przez składane śluby zakonne czy inne zobowiązania pragną całkowicie ofiarować swoje życie Panu Bogu, żyjąc według rad ewangelicznych czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Tego dnia zakończy się również przeżywany od listopada 2014 r. Rok Życia Konsekrowanego, podczas którego próbowaliśmy poznawać piękno i radość tej formy życia całkowicie oddanego Panu Bogu. Składane w to święto ofiary zostaną przeznaczone na wsparcie kontemplacyjnych wspólnot zakonnych w naszej Ojczyźnie.