Centrum Pomocy "Otoczmy troską życie" im. karola Wojtyły organizuje organizuje pielgrzymkę „Śladami Jana Pawła II” w roku poświęconym świętemu Janowi Pawłowi II w dniach 27 i 28 lipca do Łagiewnik (Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i Sanktuarium Świętego Jana Pawła II), do Wadowic i Kalwarii Zebrzydowskiej. Wyjazd o godz. 4.00, opłata za przejazd, nocleg, śniadanie i obiadokolacje 110 zł. Zapisy w kancelarii parafii Wniebowstąpienia Pańskiego.
Piątek - 24 lipca o godz. 18.00 Msza św. na cmentarzu parafialnym
Sobota - 25 lipca o godz. 18.00 Msza św. i procesja ulicami miasta – przewodniczy ks. Senior Józef Huzar
Niedziela - 26 lipca główna uroczystość
godz. 7.30 Msza św. z kazaniem dla wszystkich
godz. 9.00 Msza św. dla rodzin z błogosławieństwem dzieci
godz. 12.00 Suma Odpustowa celebrowana przez Ks. Biskupa Mieczysława Cisło
godz. 17.00 Msza św. z kazaniem dla wszystkich
Ks. Kustosz Sanktuarium św. Anny wraz z duszpasterzami serdecznie zapraszają!
Usłyszymy dziś o dwóch cudownych rozmnożeniach chleba. Jednego dokonał sam Chrystus, a drugiego prorok Elizeusz 800 lat wcześniej. W obydwu wypadkach ludzie, którzy doznali tego cudu, byli przedtem głodni i zmęczeni. Obydwa wydarzenia są również zapowiedzią i znakiem Chleba Eucharystycznego, którego dzięki męce, śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa nigdy nie zabraknie. W ten sposób Eucharystia staje się „Pokarmem słabych” na drodze do wieczności. Św. Paweł w Liście do Efezjan nakreśli obowiązki tych, którzy ten Pokarm przyjmują. Najważniejszą powinnością jest budowanie jedności i wspólnoty, opartej na miłości do Chrystusa.
Oby słuchanie słowa Bożego uzdolniło nas do wdzięcznego przystępowania do stołu Eucharystii.
W sobotę przypada święto św. Jakuba Apostoła, nazywanego Jakubem Starszym lub Większym. Jest on drugim męczennikiem po św. Szczepanie. Został ścięty mieczem w 44 roku po narodzeniu Chrystusa. Szczególnym miejscem jego kultu i celem pielgrzymek (udających się także z Polski) jest Santiago de Compostela w Hiszpanii.
Również w sobotę przypada wspomnienie św. Krzysztofa, męczennika z połowy III wieku, patrona kierowców i podróżujących. Z tej okazji w parafiach odbywa się błogosławieństwo kierowców i pojazdów mechanicznych. MIVA Polska zachęca kierowców i właścicieli pojazdów do złożenia ofiary – jeśli to możliwe, w wysokości jednego grosza za każdy przejechany kilometr – na zakup środków transportu dla misjonarzy.
W czwartek – będziemy obchodzić święto św. Brygidy, zakonnicy, patronki Europy. Pochodziła ze Szwecji i wiele wniosła w życie narodów europejskich, dlatego w 1999 roku Jan Paweł II ogłosił ją patronką Europy. Żyła w XIV wieku, ale przykład jej życia najpierw jako żony i matki, a potem jako zakonnicy, jest ciągle aktualny.
Trudność w prorokowaniu wypływa nie tylko z winy słuchaczy. Sami powołani nie zawsze spełniają zlecone im zadanie. Stąd już prorok Jeremiasz cytuje skargę Boga na pasterzy gubiących i rozpraszających owce z trzody i zapowiada im karę oraz pojawienie się mądrego pasterza. Proroctwo to spełniło się w osobie Chrystusa. Ewangelia ukazuje nam dziś Jezusa, wokół którego gromadzą się potrzebujący, a On się nad nimi lituje, bo widzi, że są jak owce bez pasterza. Natomiast św. Paweł w Liście do Efezjan doprecyzuje, czym się charakteryzuje to pasterzowanie samego Chrystusa, i wskaże, że tylko pod rządami Boga człowiek może zaznać pokoju i jedności.
Pozwólmy dziś, aby słowo Boże stało się dla nas dobrym pasterzem.
W czwartek obchodzimy wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z góry Karmel, nazywane inaczej wspomnieniem Matki Bożej Szkaplerznej. Będzie to dla nas dobra okazja do poznania historii szkaplerza Najświętszej Maryi Panny i podjęcia decyzji o jego noszeniu, a także poznania zakonu karmelitańskiego, szerzącego nabożeństwo do Matki Bożej Szkaplerznej.
„Zawsze dziękujemy Bogu za was wszystkich,
wspominając o was nieustannie w naszych modlitwach, pomni przed Bogiem i Ojcem naszym na wasze dzieło wiary.”
1 Tes 1,2
Drogi Księże Proboszczu!
Trzydzieści trzy lata pasterzowałeś w naszej parafii. Były to lata naznaczone pracą, chorobą, czasem niezrozumieniem, ale również radością, modlitwą i dumą z realizacji własnego powołania. Przez ten czas nasza parafia się zmieniła. Powstała kaplica, kościoły (w Lubartowie i Wólce Rokickiej), plebania. Powstała również wspólnota ludzi identyfikująca się z tym miejscem. Trudno zliczyć, ile sakramentów zostało udzielonych, ile łask wyproszonych, ile pociechy wlano w ludzkie serca. To Twoja współpraca księże Proboszczu z Bogiem i ludźmi zaowocowała tymi dziełami. To jest Twoje dzieło wiary.
Dzisiaj, kiedy odchodzisz na emeryturę my parafianie chcemy wyrazić swoją ogromną wdzięczność.
Wdzięczność Bogu za Twoje powołanie oraz wdzięczność Tobie za Twoje zaangażowanie. Jesteś człowiekiem, który w pełni angażuje się w powierzone zadania, który nie umie pracować byle jak, który jest wymagający, ale przede wszystkim od siebie.
Chcemy powiedzieć, że widzimy Twój trud i poświęcenie! Cząstka, którą zostawiłeś w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy, będzie owocowała przez kolejne pokolenia. Chcemy tak prosto i szczerze powiedzieć: DZIĘKUJEMY! Naszą wdzięczność najpełniej wyrazimy przede wszystkim w naszej modlitwie za Ciebie, którą Ci obiecujemy.
Na dalsze lata życia życzymy sił i zdrowia oraz szczęścia płynącego ze świadomości wypełnienia swojego powołania.
Niech Bóg będzie dla Ciebie największą nagrodą.
WDZIĘCZNI PARAFIANIE
W dzisiejszej Ewangelii mamy kontynuację opisu wydarzeń sprzed tygodnia, gdy słyszeliśmy o tym, że Chrystus nie był przyjęty przez swoich. I właśnie w kontekście tych zajść zostali rozesłani Apostołowie, aby głosić Dobrą Nowinę. Chrystus w ten sposób chciał im pokazać, że misja przepowiadania nie jest łatwa i napotyka nieraz na sprzeciw. Przekonał się o tym również prorok z pierwszego czytania. Amos, bo o nim mowa, był człowiekiem wyrwanym ze swego środowiska i posłany przez Jahwe, aby wytykał bezprawie, jakie zapanowało w Izraelu. Jego działania nie przynosiły widocznych efektów, jednakże w ostatecznym rozliczeniu pozorna porażka Amosa była potrzebna, aby objawiła się moc Boga.
Przyjmijmy z wiarą Słowo, które dziś wybiera nas i rozsyła.
W sobotę – święto św. Benedykta, opata, patrona Europy. Żył na przełomie V i VI wieku. Ułożył regułę zakonną, na której oparły się pierwsze zakony, jakie powstały w Kościele Zachodnim. Przez swoją działalność przyczynił się do rozwoju życia religijnego w Kościele i kultury w Europie. Papież Paweł VI w 1964 roku ogłosił go patronem Europy.
Opisane przez św. Marka wydarzenie z Nazaretu pokazuje, jak bardzo trudno było Izraelitom uwierzyć w bóstwo Jezusa, skoro znali i dotykali Jego człowieczeństwa. A tymczasem Chrystus jest prawdziwym Bogiem i prawdziwym Człowiekiem. Dzisiejsze czytania ukazują jeszcze jedną prawdę, a mianowicie tę, że również każdemu z nas jest trudno odkryć w sobie boski pierwiastek. Jest tak, gdyż doświadczamy ciągle tego, czego doświadczał Apostoł Narodów – ludzkiej słabości. Każdy z nas w jakiejś mierze nosi w sobie tę zbuntowaną naturę, o której powie z wyrzutem Bóg Ezechielowi, a która rodzi jednostronność i ciasnotę myślenia. Trzeba więc dostrzec w sobie obecność Bożą.
Niech nam w tym pomoże Słowo, które stało się Ciałem.
W tym tygodniu przypadają: pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca.
W pierwszy czwartek modlimy się o powołania kapłańskie i zakonne.
W pierwszy piątek lipca przypada tym razem święto św. Tomasza, Apostoła. Wierni odprawiający pierwsze piątki miesiąca niech przyjmą Komunię Świętą w duchu wynagrodzenia za grzechy własne i innych ludzi. Po Mszach Świętych – modlitwy przewidziane na pierwszy piątek miesiąca.
W sobotę Msza Święta wotywna o Niepokalanym Sercu Najświętszej Maryi Panny.