„A kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą, temu lepiej byłoby kamień młyński uwiązać u szyi i wrzucić go w morze”. Słowa Jezusa są wyraziste i konkretne. Nigdy w dziejach nie było tylu narzędzi, które w taki sposób nadawałyby pęd machinie zła, przemocy, zgorszenia. A ponadto zgorszeniem staje się obojętność towarzysząca wielu aspektom życia, które powinny być przeniknięte duchem chrześcijańskim, ale nie są". Mimowolnie nasiąkamy złem oraz spychamy odpowiedzialność na innych. A przecież świat potrzebuje naszej odwagi. „Nikt nie zapala lampy i nie przykrywa jej garncem ani nie stawia pod łóżkiem, lecz umieszcza na świeczniku, aby widzieli światło ci, którzy wchodzą”.
Zapraszamy na niedzielną Eucharystię, by wsłuchiwać się w Bożą mądrość i wyprosić moc byśmy świecili światłem Ewangelii Jezusowej!
28 września w sobotę w rocznicę beatyfikacji bł. Michała Sopoćki, spowiednika św. Faustyny o godzinie 15.00 na skrzyżowaniach i placach miast odmawiamy Koronkę do Bożego Miłosierdzia.Dla świata nic nie znaczący kwadrans, dla Boga wielkie wołanie grzeszników.
Zapraszamy do modlitwy w wyznaczone miejsca!
Jeśli szukamy przyczyn trudnych sytuacji czy sporów, to zazwyczaj znajdujemy je poza sobą. Obwiniamy struktury społeczne, obarczamy odpowiedzialnością innych, maskujemy budzące się we wnętrzu mordercze żądze zemsty, dominacji, zazdrości, pragnienia posiadania za wszelką cenę itd. Winni są zazwyczaj inni. Pamiętajmy, że nie da się ewangelizować struktur społecznych, instytucji, jeśli sami najpierw nie zewangelizujemy siebie. W nas musi się dokonać mentalna przemiana, dzięki której zmieni się nasze myślenie i zostaną odnowione priorytety. Staranie o pokój w świecie należy zawsze zaczynać od szukania pokoju w sobie, a pokój w człowieku rodzi się z wewnętrznego ładu i porządku, a strażnikiem tego ładu zawsze staje się sumienie.
Zapraszamy na niedzielną Eucharystię!
W odpowiedzi na apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Tadeusza Wojdy, ks. abp Stanisław Budzik podjął decyzję o przeprowadzeniu zbiórki finansowej w celu wsparcia ofiar powodzi. Zbiórka do puszek we wszystkich kościołach i kaplicach naszej Archidiecezji odbędzie się w najbliższą niedzielę, 22 września.
Do Centrali CARITAS przy ul. Unii Lubelskiej 15 w Lublinie można przekazywać takie rzeczy, jak: butelkowana woda pitna, żywność o długim terminie przydatności do spożycia (także dania typu instant), koce, śpiwory, środki czystości, łopaty, miotły, wiadra, młotki (5/10 kg), łomy, latarki, świeczki, majzel do skuwania ściany, rękawice i okulary ochronne, odzież ochronna, termosy i kubki termiczne, a także pompy wody oraz osuszacze powietrza. Pierwszy transport z pomocą chcemy wysłać przed weekendem, kolejne po najbliższej niedzieli.
W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt pod numerem: 663 500 805
W dzisiejszej Ewangelii Jezus zadaje nam pytanie: A wy za kogo Mnie uważacie? Wszyscy mamy problem z odpowiedzią na to pytanie. Bo sama wiedza o Jezusie, o ile jest, to za mało. Podobnie jak bez należytej głębi nasza religijność, powtarzanie gestów liturgicznych, czy pielęgnowanie tradycji wyrosłej z chrześcijaństwa. Trzeba w głębi swojego serca, zmierzyć się z pytaniem: Czy ty Mnie spotkałeś? Poznałeś Mnie? Dotknąłeś się mojego płaszcza? Zachwyciłeś się Mną? Odpowiedź konieczna, by uznać Go za swojego jedynego Pana i Zbawiciela i krok w krok wiernie iść za Nim. Zapraszamy na spotkanie z Nim!
W sobotę, 14 września, obchodzimy święto Podwyższenia Krzyża Świętego upamiętniające odnalezienie relikwii krzyża, na którym dokonał zbawienia świata nasz Pan, Jezus Chrystus. W czasach kiedy symbole naszej wiary są znieważane, miejmy odwagę przyznać się, że jesteśmy chrześcijanami, choćby przez pobożne czynienie znaku krzyża.
Dziś wsłuchujemy się w opis uzdrowienia głuchoniemego. Spotykamy gesty poprzez które Jezus komunikuje się z głuchoniemym: włożenie palców do niesłyszących uszu, dotknięcie śliną języka. Tylko w taki sposób Jezus mógł wejść z nim w bliską relację, dotknąć go i przełamać niemoc. Ponadto Jezus spojrzał w niebo ucząc nas, że duchowa choroba, wewnętrzna ślepota bądź głuchota biorą się z zapatrzenia w to co tylko ziemskie i z kontestacji zasad, które niebo symbolizuje. Z oczami wbitymi w ziemię trudno dostrzec i podziwiać piękno świata, jego harmonię, przyczynowość i mądrość Bożych praw. Zauważyć innych. Następuje wewnętrzne skostnienie, paraliż. Okazuje się, że nawet mając zdolność widzenia, człowiek zachowuje się jak ślepiec.
To Jezus daje nowe życie. Otwiera uszy, oczy, przywraca zdolność wielbienia Boga i postrzegania świata takim został stworzony. Zapraszamy na spotkanie z Tym, który otwiera nasze oczy i uszy!
W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca.
W pierwszy czwartek zapraszamy na Eucharystię w intencji powołanych oraz o powołania.
W pierwszy piątek zapraszamy na adorację Najświętszego Sakramentu, którą zakończymy nabożeństwem ku czci Serca Bożego. Mamy również okazję do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Wzbudźmy pragnienie rozpoczęcia nowego roku szkolnego i katechetycznego pojednanymi z Bogiem i braćmi.
W pierwszą sobotę starajmy się zadośćuczynić Niepokalanemu Sercu Maryi za wyrządzone zniewagi.
W dniach 31 sierpnia – 7 września 2024 r. w archidiecezji lubelskiej odbędzie się peregrynacja relikwii Błogosławionej Rodziny Ulmów, pod hasłem "Do chwały nieba drogą ośmiu błogosławieństw".
W sanktuarium św. Anny relikwie będą 2 i 3 września.
W poniedziałek dzieci i młodzież rozpoczynają nowy rok szkolny: zatroszczmy się, by rozpocząć go w Imię Boże. Dlatego zapraszamy najmłodszych Parafian, ich rodziców, nauczycieli i katechetów na Eucharystię, podczas której będziemy modlić się o światło i dary Ducha Świętego w nowym roku. Wobec ataków na katechezę nie pozostańmy obojętni!
Jezus nazywa rzeczy po imieniu: „Nic nie wchodzi z zewnątrz w człowieka, co mogłoby uczynić go nieczystym; lecz to, co wychodzi z człowieka, to czyni człowieka nieczystym. Z wnętrza bowiem, z serca ludzkiego pochodzą złe myśli, nierząd, kradzieże, zabójstwa, cudzołóstwa, chciwość, przewrotność, podstęp, wyuzdanie, zazdrość, obelgi, pycha, głupota. Całe to zło z wnętrza pochodzi i czyni człowieka nieczystym”. Dzisiaj bez większego trudu wielu próbuje pogodzić Dekalog z promocją cywilizacji śmierci, piąte przykazanie z rysowaniem piorunków na kartonach i domaganiem się legalizacji prawa do zabijania bezbronnych, miłość do Boga z nienawiścią do człowieka, tylko dlatego, że ma inne poglądy, cieńszy portfel lub nie przynależy do „elity”. Jezus pragnie nas uzdrowić z takiej słabości, tylko musimy zajrzeć w głąb swoich serc i wsłuchać się w głos Jezusa. Zapraszamy!