Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali. J 13, 35
Droga do przybytku Boga z ludźmi wiedzie przez ucisk i śmierć. Nie tylko dzieci są w stanie zrobić wszystko, aby uciec przed bólem, przed zasłużoną karą. Wielu dorosłych kocha Boga, ale wobec cierpienia zachowuje się jak dzieci. Tym osobom szczególnie jest potrzebna wzajemna miłość chrześcijan. Bo jak dzieci potrzebują matki, która, dmuchając na bolące miejsce, koi ból, tak wielu chrześcijan potrzebuje cierpliwości i ciągłego umocnienia. Tu na ziemi to my mamy ocierać łzy braciom w wierze, bo Chrystus osobiście się tym zajmie dopiero w nowym niebie. Każdy z nas potrzebuje pociechy i zachęty i one przychodzą, gdy z wiarą słuchamy Słowa Bożego.
We wtorek obchodzimy uroczystość Świętego Wojciecha, biskupa i męczennika, patrona Polski. Nasze myśli i serca skierujemy do Gniezna, gdzie znajdują się jego relikwie. Będziemy dziękować Bogu za dobro, jakie wyświadczył nam przez posługę Świętego Wojciecha na naszej ziemi. Od tysiąca lat jesteśmy chrześcijanami. Z tej wielkiej łaski wypływają także zadania, przede wszystkim godnego wypełniania Ewangelii Chrystusowej w codziennym życiu. Jako spadkobiercy Świętego Wojciecha nie możemy się jej wstydzić i nie możemy spokojnie patrzeć, kiedy się ją poniewiera.
W niedzielę Lubartowskie Stowarzyszenie Hospicjum św. Anny po raz czwarty przeprowadzi akcję POLA NADZIEI, której atrybutem jest żonkil – hospicyjny symbol nadziei. Dochód z kwesty publicznej zostanie przeznaczony na sprzęt rehabilitacyjny i środki medyczne dla pacjentów hospicjum.
Serdecznie zapraszamy do wsparcia tej inicjatywy.
W środę, 10 kwietnia, przypada 3. rocznica katastrofy polskiego rządowego samolotu pod Smoleńskiem. Pewnie pamiętamy jeszcze, jak trudne to było doświadczenie dla polskiego narodu, jak głęboka żałoba spowiła serca wielu Polaków. Wspominając tamte chwile, w osobistych modlitwach polecajmy Bożemu miłosierdziu wszystkich, którzy wówczas zginęli, i prośmy o błogosławione owoce ofiary ich życia, zwłaszcza dla naszego narodu, naszej Ojczyzny ciągle tak bardzo doświadczanej. Prośmy Boga o to, abyśmy wreszcie potrafili wyciągać z tej i innych lekcji historii właściwe wnioski.
Program uroczystości upamiętniających tragedię katyńsko-smoleńską w dniu 10 kwietnia:
Godz. 16.30 Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Mickiewicza, ul. Lubelska 36 - otwarcie wystawy "Katyń - Smoleńsk"
Godz. 18.00 Bazylika Św. Anny - Msza Święta.
We wtorek, 2 kwietnia, przypada 8. rocznica śmierci Błogosławionego Jana Pawła II. Przez jego wstawiennictwo możemy prosić Boga o potrzebne dla nas łaski. On przez długie lata swojego pontyfikatu własnym przykładem uczył nas, jak naprawdę być solą dla ziemi. Starajmy się go w tym naśladować!
Z dzisiejszych czytań możemy wywnioskować, że Pan Bóg zaplanował dla nas sądowy proces, w którym siedzimy na ławie przysięgłych i musimy wydać wyrok na podstawie relacji świadków o pustym grobie. Z jednej strony zakochane w Jezusie kobiety, które poszły do Jego grobu i miały wizję aniołów, a potem widziały samego Chrystusa, dalej uczniowie, którzy widzieli Go żywego w kilku miejscach. Z drugiej strony rzymscy strażnicy grobu oraz żydowscy arcykapłani, którzy wydali Rzymianom Jezusa na śmierć i utrzymują, że Jego ciało zostało wykradzione przez uczniów. Usłyszymy argumenty za i przeciw zmartwychwstaniu Chrystusa. Wysłuchajmy ich z uwagą, byśmy nie wydali wyroku pochopnie, bo tu chodzi o to, komu uwierzymy i w końcu jak ma wyglądać dalsze nasze życie.
Tradycyjnie ofiary składane na tacę są przeznaczone na Katolicki Uniwersytet Lubelski.