Ojcowie KapucyniParafia WniebowstąpieniaParafia Matki Bożej Nieustającej PomocyParafia Św. AnnyStrona Główna
Niedzielne Msze Święte
Parafia Matki Bożej

700, 900, 1030, 1200,
1315, 1800

Parafia Wniebowstąpienia

730, 1030, 1200, 1700

W Brzezinach - godz. 900

 

Czytania na dziś
 
Święto Świętego Andrzeja - 30 listopada
30-11-2023 11:43 • Ks. Stanisław Rząsa

W czwartek, 30 listopada, w kalendarzu liturgicznym przypada święto Świętego Andrzeja Apostoła. Był pierwszym uczniem powołanym przez Pana Jezusa, rodzonym bratem Świętego Piotra. Tradycja głosi, że po Zesłaniu Ducha Świętego udał się do Grecji, gdzie oddał życie za wiarę ukrzyżowany głową do dołu. Pamiątką tego są tak zwane krzyże Świętego Andrzeja w kształcie litery „X”. Niech zgiełk andrzejkowych zabaw, jakie się w tym czasie organizuje, nie zagłuszy naszej modlitwy przez wstawiennictwo tego szczególnego patrona również w sprawach matrymonialnych i orędownika w wypraszaniu potomstwa.

Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata - 26 listopada
26-11-2023 16:10 • Ks. Stanisław Rząsa

Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata zamyka rok liturgiczny. Ewangelia przypomina nam prawdę którą na co dzień na różne sposoby spychamy i oddalamy, że nastąpi moment, „Gdy Syn Człowieczy przyjdzie w swej chwale i wszyscy aniołowie z Nim”, i że „zgromadzą się przed Nim wszystkie narody” i  wszystko stanie się jawne. W tym kontekście przyjścia Pana miłosierdzie nie unieważnia sprawiedliwości, miłość nie jest pustym, abstrakcyjnym słowem, a obojętność jest nie mniejszym złem niż nienawiść, bo Jezus jest obecny w każdym człowieku. Eschatologiczna wizja końca to nie straszenie, bardziej zaproszenie, by żyć z otwartymi oczami i uszami, nie z zaciśniętym sercem i pięścią. Dlatego trzeba zawsze być gotowym na spotkanie Pana.

W tej trosce o „gotowość” pomaga nam niedzielne spotkanie na Eucharystii, na którą zapraszamy do naszych świątyń.


Wspomnienie Św. Cecylii - 22 listopada
22-11-2023 11:02 • Ks. Stanisław Rząsa

W środę, 22 listopada, przypada liturgiczne wspomnienie Świętej Cecylii, dziewicy i męczennicy, patronki chórzystów, lutników, muzyków, organistów, kościelnych zespołów wokalno-muzycznych. Przez jej wstawiennictwo będziemy polecali naszych parafialnych muzyków podczas Nowenny do Matki Bożej Nieustającej pomocy oraz sprawowanej Eucharystii.

Wspomnienie Ofiarowania NMP - 21 listopada
21-11-2023 10:55 • Ks. Stanisław Rząsa

We wtorek, 21 listopada, w liturgii wspominamy Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny. Gdy Maryja miała trzy lata, rodzice, Święty Joachim i Święta Anna, oddali Ją kapłanowi Zachariaszowi, ojcu Świętego Jana Chrzciciela, na wychowanie i naukę. Maryja pozostała w świątyni około 12 lat. Dla uczczenia tej tajemnicy z Jej życia od VIII wieku na Wschodzie, a od XIV wieku także na Zachodzie obchodzono specjalne święto. Dziś wspominając tamto Ofiarowanie, powinniśmy odnawiać w sobie pragnienie poświęcania się Bogu i szukania Jego woli.

33 niedziela zwykła - 19 listopada
19-11-2023 11:20 • Ks. Stanisław Rząsa

W Ewangelii św. Mateusza przypowieść Pana Jezusa o talentach, które pan rozdziela swoim sługom jest ostatnia. Talenty z tej przypowieści symbolizują zasoby którymi zostaliśmy obdarowani. Mają być inwestowane w służbie innym, bo Pan powróci i nas rozliczy. I wtedy dobrze byłoby usłyszeć, „dobrze sługo dobry i wierny” oraz „wejdź do radości twego pana”.

Niech udział w Eucharystii umacnia w trosce o właściwe wykorzystanie otrzymanych talentów.


Światowy Dzień Ubogich
19-11-2023 10:54 • Ks. Stanisław Rząsa

Niedziela 19 listopada w Kościele powszechnym obchodzona jest jako Światowy Dzień Ubogich. Papież Franciszek ustanowione w listopadzie 2016 roku specjalnym listem apostolskim „Misericordia et Misera”, napisanym na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. Po raz pierwszy obchodzono ten Dzień 19 listopada 2017 roku pod hasłem „Nie miłujmy słowem, ale czynem”. Organizowano w tym dniu uroczyste Msze Święte i liczne akcje pomocy, na przykład bezpłatne posiłki lub pomoc medyczną dla osób bezdomnych i tym podobne. Może i w naszym sąsiedztwie, okolicy są osoby potrzebujące pomocy. Otwórzmy nasze serca na każdą ludzką biedę i chętnie włączmy się w działalność organizacji społecznych i kościelnych, jak Caritas, aby pomagać innym.

32 niedziela zwykła - 12 listopada
12-11-2023 15:49 • Ks. Stanisław Rząsa

Roztropność, o niej dziś mowa w liturgii słowa, to jedna z cnót kardynalnych. Cnoty kardynalne mają za zadanie zintegrować nasze postępowanie, kierować osądem sumienia, porządkować życie, wprowadzać w nie harmonię, ład i pokój. Czynić je jednością. "Roztropność to zdolność przewidywania skutków swoich działań, ale też mądrość dobierania odpowiednich środków służących osiąganiu stawianych sobie celów. To rozum i serce".

Przypowieść o dziesięciu pannach którą dziś usłyszymy, jest pochwałą roztropności, ale też cierpliwości i umiejętności czekania. Chrześcijaństwo uczy cierpliwości, czekania, czuwania. Prowadzi ku mądrości. Dziś, gdy próbuje się kwestionować jego sens i wartość, warto spojrzeć na jego dziedzictwo - stoją za nami wieki cywilizacyjnego rozwoju, świadectwo kultury, nauki, sztuki. Dlatego ono przetrwa, upadną inne pomysły na zbudowanie nowego raju, ponieważ są oparte na tymczasowości.

Ufajmy i dążmy na spotkanie z Tym, który zwycięża!


Święto Niepodległości - 11 listopada
11-11-2023 09:45 • Ks. Stanisław Rząsa

W sobotę, 11 listopada, w liturgiczne wspomnienie św. Marcina, przypada nasze Narodowe Święto Niepodległości. Wspominając czas trudnego wykuwania niepodległości Polski, trzeba o tym pamiętać również i dzisiaj, chociaż żyjemy już w wolnej i niepodległej Ojczyźnie. I dzisiaj musimy myśleć o odrodzeniu się naszego narodu w wielu różnych wymiarach. Chcemy w tym momencie szczególnie pamiętać o tych, którzy przelewali swoją krew i oddawali życie w obronie Ojczyzny. Zapraszamy na Mszę Świętą do Kościoła Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 10.30. Po Mszy Świętej tradycyjny przemarsz pod klasztor Ojców Kapucynów i złożenie wieńców po płytą Marszałka Piłsudzkiego. A zewnętrznym znakiem naszego świętowania niech będzie wywieszona flaga narodowa.

Listopadowa modlitwa za zmarłych
10-11-2023 15:56 • Ks. Stanisław Rząsa

Listopad tradycyjnie przypomina nam o modlitewnej pamięci o zmarłych. Stosunek do zmarłych jest wyrazem naszej duchowej kultury. Chrześcijańska wiara nakazuje nam coś więcej niż dbałość o rodzinne groby czy bezimienne mogiły. Wierzymy, że zmarli sami pomóc sobie już nie mogą, dlatego licza na nasza pomoc. Bądźmy wytrwali w takiej modlitwie. Pamiętajmy o nich nie tylko w listopadzie. Polecając ich Bożemu miłosierdziu, miejmy na uwadze, że kiedyś sami będziemy w podobnej potrzebie.

Rocznica Poświęcenia Bazyliki Laterańskiej - 9 listopada
09-11-2023 10:14 • Ks. Stanisław Rząsa

W czwartek, 9 listopada, świętujemy Rocznicę Poświęcenia Bazyliki Laterańskiej. To święto podpowiada nam, że jesteśmy cząstką jednego wielkiego Kościoła powszechnego. Nazwa „rzymskokatolicki” wskazuje na szczególne znaczenie, jakie pełni w nim Rzym. Bazylika Laterańska jest katedrą Rzymu i matką wszystkich kościołów świata. Przez tysiąc lat koncentrowało się przy niej życie Kościoła i nawet kiedy wybudowano bazylikę nad grobem św. Piotra Apostoła na Watykanie, Bazylika Laterańska zachowała status katedry biskupa Rzymu. Do dziś nad wejściem do Bazyliki Laterańskiej znajduje się łaciński napis: „Matka i Głowa wszystkich kościołów Miasta i Świata”.

31 niedziela zwykła - 5 listopada
05-11-2023 09:31 • Ks. Stanisław Rząsa

Dzisiejsza Ewangelia przestrzega nas przed „życiem na pokaz” i pragnieniem „błyśnięcia” za wszelką cenę. Ewangelia opisuje dobrze znany z codzienności problem: na zewnątrz wszystko wygląda przepięknie, ale wnętrze zżarte przez zło. Ciekawe, że im bardziej zaawansowany jest proces takiej wewnętrznej destrukcji, tym intensywniejsze jest pragnienie zamaskowania owego stanu rzeczy poprzez „życie na pokaz”, a także zniszczenie tych, którzy taką wewnętrzną pustkę demaskują. Zarówno faryzeusze, jak i ludzie XXI wieku „wyspecjalizowali się w grze pozorów”. Chrystus z wielką determinacją piętnuje faryzeizm, nie wywraca do góry dnem zastanego porządku, ale chce tylko jednego: przywrócić należną miarę Bogu i człowiekowi i ukazać na nowo blask tej relacji człowieka z Bogiem. Jezus wskazał konkretną drogę do wewnętrznego uzdrowienia i oręż, także dla nas, we współczesnym świecie, a jest to pokorna miłość.

Niech Pan oświeca nas swoim światłem. Zapraszamy na wspólną Eucharystię!


Dzień Zaduszny - 2 listopada
02-11-2023 11:59 • Ks. Stanisław Rząsa

W czwartek, 2 listopada, w liturgii wspominamy Wszystkich Wiernych Zmarłych, jest to tak zwany Dzień Zaduszny. Msze Święte sprawujemy na naszych cmentarzach i w świątyniach. Nie zapominajmy też, że przez osiem pierwszych dni listopada duszom w czyśćcu możemy ofiarować wielki dar – odpust zupełny za pobożne nawiedzenie cmentarza i zmówienie modlitwy w ich intencji oraz spełnienie pozostałych zwykłych warunków, to znaczy: stan łaski uświęcającej, brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, przyjęcie Komunii Świętej, odmówienie modlitwy w intencjach wyznaczonych przez papieża.


I czwartek, piątek i sobota
02-11-2023 11:52 • Ks. Stanisław Rząsa

W tym tygodniu przypada też pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W naszych modlitwach w czwartek będziemy dziękować za dar Eucharystii oraz prosić o liczne i święte powołania kapłańskie.

W piątek będziemy przepraszać Boże Serce za wszelki brak miłości, za lekceważenie daru Bożego miłosierdzia podczas adoracji Najświętszego Sakramentu. To także okazja do pierwszopiątkowej spowiedzi w naszych kościołach.

A w sobotę powierzymy nasze wspólnoty parafialne, tych żyjących, ale również tych, którzy odeszli już do Domu Pana, Tej, która jest naszą Królową, Matką litości, Pośredniczką. Uczynimy to zwłaszcza podczas pierwszosobotniego nabożeństwa.

Msze Święte na naszych cmentarzach - 1 i 2 listopada
01-11-2023 15:52 • Ks. Stanisław Rząsa

W Uroczystość Wszystkich Świętych i w Dzień Zaduszny gromadzimy się na modlitwie za zmarłych na naszych cmentarzach. 1 i 2 listopada Msza Święta na cmentarzu komunalnym o godz. 9.30, a o godz. 12.00 na cmentarzu parafialnym..

Zapraszamy do wspólnej modlitwy za tych, którzy przekroczyli już bramę śmierci!

Uroczystość Wszystkich Świętych - 1 listopada
01-11-2023 11:54 • Ks. Stanisław Rząsa

W środę, 1 listopada, przypada uroczystość Wszystkich Świętych. Jest to wolny dzień od pracy, tym bardziej mamy obowiązek uczestniczenia we Mszy Świętej. W tę uroczystość uwielbiamy Boga wszystkich czasów w Jego świętych – w ludziach, którzy przeszli przez życie wierni Bogu i Jego przykazaniom. Dla nas są oni drogowskazami na drodze do wieczności, na radosne spotkanie z Ojcem w niebie.

Zapraszamy na Mszę Świętą na naszych cmentarzach lub w świątyniach!


Archiwum wiadomości
2009: 09 11 12
2010: 01 02 03 04 05 06 10 11 12
2011: 01 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
2012: 02 04 05 06 08 09 10
2013: 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
2014: 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
2015: 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
2016: 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
2017: 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
2018: 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
2019: 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
2020: 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
2021: 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
2022: 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
2023: 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
2024: 01 02 03 04 05

© 2009 www.parafia.lubartow.pl