Żydzi, po czterdziestu latach przebywania na pustyni i żywieniu się manną, w końcu mogli jeść chleb, owoc ziemi i pracy rąk ludzkich. Co prawda, sami jeszcze nie pracowali na niego, ale pragnęli tej pracy i normalności. Jak żyć z Panem Bogiem w codzienności? Jak łączyć pracę z modlitwą i miłością bliźniego? Dzisiejsze czytania biblijne dają nam wyczerpujące odpowiedzi, choć nie są to łatwe i jednoznaczne przepisy na życie. Pan Bóg absolutnie nie życzy sobie prostych schematów, ale oczekuje od nas twórczego poszukiwania. Chociaż ból istnienia nie ułatwia nam relacji miłości do Pana Boga, to jednak jest ona możliwa i, co więcej, czeka nas wielka uczta.
W poniedziałek 25 marca przypada uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Z obchodem uroczystości związany jest ogłoszony w Kościele Dzień Świętości Życia i Dzień Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Zachęcamy wszystkich wiernych do obrony życia poczętego poprzez duchową adopcję i modlitwe w intencji nienarodzonych.
Boże wezwanie nie ogranicza się do ludzi szczególnie inteligentnych lub specjalnie pobożnych. Dzisiejsza liturgia słowa zwraca nam jednak uwagę na ważny aspekt: łaska Boża odrzucona lub zlekceważona zamiast ziemi obiecanej przynosi cierpienie i śmierć. Bóg miłosierny woła nas, obdarowuje swoimi łaskami, czasem jednak przynagla, w końcu daje nam okazję do rozwoju i pyta: jak to wszystko wykorzystaliśmy. Rachunek sumienia jest nie tylko pożyteczny, ale konieczny do osobistego wzrostu i poczucia szczęścia.
Usłyszane dzisiaj słowo Boże niech będzie okazją do zrobienia rachunku sumienia.
Świetlany obłok towarzyszył przymierzu Abrama, przymierzu Mojżesza i w jakimś sensie nowemu przymierzu Jezusa, Syna Bożego. Znakiem przymierza Pana Jezusa jest krzyż. Rzeczywistość radykalnie dotykalna, w przeciwieństwie do świetlanego obłoku. Święty Paweł nawołuje Filipian do działań zgodnych z przymierzem krzyża, aby ciało fizyczne mogło zostać przemienione w ciało chwalebne. Przemienienie Chrystusa wskazuje nam kierunek rozwoju wiary.
Pilnie wsłuchujmy się we wszystkie wskazówki, które dzisiaj w czasie tej liturgii słowa Pan Bóg nam przekazuje.
Okres Wielkiego Postu jest dla nas wszystkich okazją do intensywnej modlitwy i pokuty, by przemieniać nasze serca. Niech nie zabraknie naszych uczynków miłosiernych i dobrych postanowień w tym okresie.
Zapraszamy wszystkich do modlitwy we wspólnocie Kościoła: w piątki w naszych kościołach celebrujemy nabożeństwo drogi krzyżowej, a w niedziele gorzkie żale. Do licznego udziału w tych nabożeństwach zachęcamy wszystkich naszych parafian: dzieci, młodzież i dorosłych.
Zapraszamy do zapoznanie się z Orędziem Papieża Franciszka na Wielki Post 2019
W tym roku po raz dziesiąty wiele tysięcy wiernych podejmuje trud nocnej wędrówki połączonej z rozważaniem męki Chrystusa. Ekstremalna Droga Krzyżowa jest szczególną inicjatywą pozwalająca oderwać się od codziennych spraw, w ciszy i samotności rozmawiać z Bogiem. Bliższe informacje na temat tej formy Drogi krzyżowej znajdziemy na stronie internetowej:
Uczestnicząc w obrzędach i w liturgii, uczymy się historii zbawienia od rodziny i wspólnoty. Gdy składamy wyznanie wiary i gdy czytamy słowo Boże, powoli objawia się nam sam Bóg, Pan i Stwórca wszelkiego stworzenia i historii narodu, do którego należymy. Przychodzi jednak zawsze czas próby, gdy każdy indywidualnie musi skonfrontować się z historią, tradycjami, wartościami przekazanymi nam przez przodków. W świetle czytanego dziś słowa Bożego muszę zapytać siebie, czy Pan jest moim Bogiem? Czy wyznaję, że Chrystus jest moim Zbawicielem? Co to znaczy w moim życiu codziennym? Co jestem gotów zostawić, by nie zdradzić mojego Boga? Co jestem gotów poświęcić, by trwać w Jego miłości? On sam po raz kolejny pragnie w tej liturgii słowa umocnić moją wiarę.
Dnia 6 marca rozpoczynamy okres Wielkiego Postu. Zachęcamy wiernych do przeżywania tego dnia w duchu pokuty. Przypominamy, że wierni oprócz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, są zobowiązani do zachowania postu ścisłego, który pozwala na jednorazowy posiłek do syta oraz na dwa skromne posiłki w ciągu dnia. Zapraszamy do naszych świątyń na Mszę Świętą i obrzęd posypania głów popiołem.
Mędrzec Syrach, którego usłyszymy w pierwszym czytaniu, należy do ludzi, którzy zwracają uwagę na każde usłyszane słowo. Nie jest łatwo żyć z takim człowiekiem, tym bardziej gdy jest niedojrzały emocjonalnie. Ale któż z nas jest tak naprawdę dojrzały? Wciąż mamy powody, aby się obrażać, aby udowadniać, że inni są gorsi. Chrystus Pan zaprasza swoich uczniów, aby zajęli się najpierw usuwaniem zła z własnego serca, a nie szukaniem go u innych. Dojrzałość zdobywamy, gdy bez zbędnej ekscytacji uznajemy zło w sobie i powoli staramy się je ograniczać. Wysiłek poprawy samego siebie uczy pokory i koncentruje naszą uwagę na poszukiwania metody właściwej oceny sytuacji.
Posłuchajmy Pana Jezusa, jak to się robi.
Czcicieli Niepokalanego Serca Matki Bożej zapraszamy na Mszę św. i na nabożeństwo.
Możliwość skorzystania z sakramentu pokuty w I piątek miesiąca. Podczas Mszy Świętej będziemy przepraszali za wszystkie grzechy wobec Najświętszego Serca Pana Jezusa.