W czwartek, 28 września 2023 r., o godz. 15.00 czciciele Bożego Miłosierdzia już po raz 16 spotkają się na chodnikach, rogach ulic i placach Polski i różnych miast świata, by uczcić Godzinę Miłosierdzia i prosić Boga w modlitwie Koronką do Bożego Miłosierdzia w szczególnie ważnych intencjach.
Zapraszamy do wspólnej modlitwy o miłosierdzie dla świata całego na ulicach naszego miasta i wszystkich okolicznych miejscowości!
Dzisiejsza Ewangelia przedstawia nam przypowieść Jezusa o gospodarzu winnicy, który wynajmuje do pracy w swojej winnicy robotników o różnych porach dnia i umawia się z nimi na zapłatę w wysokości 1 denara. Mimo, czas pracy robotników był różny, zapłata za nią pozostała taka sama. Ta przypowieść Jezusa dotyka istoty naszych relacji z Chrystusem, braćmi i siostrami w wierze. Miłość karleje, gdy jej miejsce zajmują matematyka i kalkulacje. Sprawiedliwość Boża jest inaczej przez nas rozumiana, bo my tak po ludzku podchodzimy również do Królestwa Niebieskiego. Skoro więcej pracowałem, to więcej powinienem otrzymać. Tymczasem Bóg każdemu z nas obiecał zbawienie i miejsce w królestwie niebieskim i ta Jego obietnica pozostaje cały czas aktualna – nawet dla tych wszystkich ludzi, którzy wciąż odrzucają Pana Boga i w ich życiu nie ma dla Niego miejsca. Bóg jednak wciąż swoją obietnicę podtrzymuje i do ostatniej chwili wychodzi i poszukuje tych, którzy są gotowi i chcą wejść do Jego winnicy.
Zapraszamy do udziału w Eucharystii, która już tu na ziemi jest przedsmakiem winnicy naszego Pana.
Na pytanie Piotra: Ile razy mam przebaczać, jeśli mój brat zawini względem mnie? Czy aż siedem razy? Jezus odpowiada: Nie mówię ci, że aż siedem razy, lecz aż siedemdziesiąt siedem razy. To znaczy zawsze! Każdemu – bez wyjątków – kto zawinił wobec mnie, mam przebaczyć. Dalej Jezus opowiada przypowieść o wielkoduszności pana i małostkowości sługi, któremu przed momentem został darowany dług, a którego nie było stać na drobny gest wobec współsługi, która może stanowić realną przestrogę przed zatraceniem duszy. „Gdy człowiek żywi złość przeciw drugiemu, jakże u Pana szukać będzie uzdrowienia” – woła mędrzec Syrach. I nie chodzi tu o strach, ale o to, byśmy dali się pociągnąć owej Miłości. Zafascynowali się nią! Odkryli swoje wywyższenie i wybranie, podobieństwo do Chrystusa – także w jego pragnieniu miłowania, przebaczania, życia nie dla siebie. Zobaczmy w tej przypowieści przede wszystkim "ucieleśnioną Miłość, dla której każdy człowiek jest ważny, jedyny, niepowtarzalny, bo przecież odkupiony Przenajświętszą Krwią wylaną na Golgocie...".
Zapraszamy do spotkania z Miłością we wspólnocie Kościoła.
W sąsiedztwie święta Podwyższenia Krzyża Świętego w kalendarzu liturgicznym pod datą 15 września (najbliższy piątek) umieszczono wspomnienie Matki Bożej Bolesnej. Przez to wspomnienie możemy uświadomić sobie cierpienia, jakie były udziałem Maryi, która – jak nikt inny – była zjednoczona z Chrystusem również w Jego męce, cierpieniu i śmierci. Stąd wzywamy Ją jako Współodkupicielkę. Co w niczym nie umniejsza dzieła Jezusa Chrystusa, ale zwraca uwagę na wkład, udział Maryi w misterium odkupienia. Wszyscy, a zwłaszcza chorzy i cierpiący, uczmy się od Niej łączyć własne cierpienia z cierpieniami Chrystusa. Wtedy mają one wielki sens i są nieocenionym skarbem wielkiej modlitwy całego Kościoła.
W czwartek, 14 września, przypada święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Krzyż jest naszym chrześcijańskim godłem – znakiem męki i śmierci naszego Odkupiciela. Jednak po nim było zmartwychwstanie i wniebowstąpienie! Krzyż jest więc także znakiem naszej nadziei. Pamiętajmy też, że Chrystusowym krzyżem staje się ołtarz w naszej świątyni i we wszystkich kościołach na całym świecie. Na nim podczas Eucharystii Chrystus ponawia swoją Paschalną Ofiarę „za życie świata”. Nasza ojczyzna i jej dzieje znaczone są krzyżami. Jak nigdzie w Europie, zwłaszcza Zachodniej, wszędzie górują u nas krzyże. Zachowujmy je w szacunku i dbałości nie tylko przy okazji święta Podwyższenia Krzyża
We wtorek, 12 września, w liturgii wspominamy Najświętsze Imię Maryi. Wspomnienie to ma bardzo wyraźny polski akcent, bo ustanowił je papieża Innocentego XI jako dziękczynienie za ocalenie chrześcijańskiej Europy przed nawałą turecką w 1683 roku, do czego przyczynił się król Jan III Sobieski.
Liturgia Słowa dzisiejszej niedzieli mówi nam o upomnieniu grzeszącego brata. Takie upomnienie jest naszym obowiązkiem i ono kieruje się troską i miłością. Wymaga najpierw dyskrecji i delikatności, aby nie upokorzyć błądzącego. Dopiero później można prosić innych o pomoc. Miłość dba o dobro człowieka, więc upomnienie powinno mieć taką formę, żeby grzeszący zechciał posłuchać i zrozumiał, że chodzi nam o jego dobro, a nie tylko o nasze własne. Upomnienie braterskie umożliwia przebaczenie winy i otwiera nas na łaskę Bożą.
Pozwólmy Panu Bogu działać w naszych sercach, aby przez słowo Boże, które usłyszymy, uczynił nas ludźmi prawdziwie kochającymi i miłosiernymi.
W piątek, 8 września, przypada jedno z najstarszych świąt maryjnych: Narodzenie Najświętszej Maryi Panny. W naszej polskiej tradycji znane jest jako święto Matki Bożej Siewnej. Polecając Bożej Opatrzności, za przyczyną i wstawiennictwem Matki Najświętszej przyszłoroczne plony, pamiętajmy, że i my jesteśmy „uprawną rolą”, na którą pada ziarno słowa Bożego. Jaki owoc wydaje ono w moim życiu – oto pytanie, jakie w kontekście tego święta warto sobie samemu postawić.
Zapraszamy na modlitwę!
„Jeśli ktoś chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje…”. To solidny wykład Jezusa o tym co niezbędne, by nosić miano Jego ucznia dla Piotra i pozostałych apostołów, którzy pragnęli realizować swoje plany i wyobrażenia u boku Jezusa. Te słowa powinny stawać się drogowskazem i dla nas, którzy pragniemy realizować swoje życie u boku Jezusa, byśmy nie zagubili się szukając jedynie dobrobytu, pomyślności czy sukcesu, byśmy nie domagali się zamiany "soli" na cukier, a krzyża - na słodko-sentymentalną opowieść "ku pokrzepieniu serc".
Coniedzielne spotkania z Jezusem pomagają nam w braniu krzyża codziennych trosk i podążaniu za Jezusem. Zapraszamy!
W sobotę zapraszamy dzieci z rodzicami i opiekunami na familijny festyn na zakończenie wakacji od godz. 10.00 do godz. 14.00. Na parkingu przy naszym kościele będą różne urządzenia rekreacyjne, dmuchane zabawki, zjeżdżalnie i zabawy integracyjne. Prosimy, by w sobotę nie parkować samochodów na parkingu. Bardzo serdecznie dziękujemy Nadleśnictwu Lubartów za pomoc w zorganizowaniu tej zabawy dla dzieci.
W tym tygodniu przypada pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Zachęcamy wszystkich do skorzystania z sakramentu pokuty, aby z czystym sercem rozpocząć nowy rok szkolny i katechetyczny. W pierwszy piątek to nie tylko okazja do spowiedzi świętej, ale także pierwszopiątkowa adoracja Najświętszego Sakramentu i przyjęcie Komunii Świętej wynagradzającej. A w pierwszą sobotę miesiąca zapraszamy na Mszę Świętą z nabożeństwem ku czci Niepokalanego Serca Maryi. Niech to będzie okazja do oddania wszystkich naszych codziennych spraw, a zwłaszcza związanych z początkiem roku szkolnego, naszej Niebieskiej Matce.
W tym tygodniu przypada pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Zachęcamy wszystkich do skorzystania z sakramentu pokuty, aby z czystym sercem rozpocząć nowy rok szkolny i katechetyczny. W pierwszy piątek to nie tylko okazja do spowiedzi świętej, ale także pierwszopiątkowa adoracja Najświętszego Sakramentu i przyjęcie Komunii Świętej wynagradzającej. A w pierwszą sobotę miesiąca zapraszamy na Mszę Świętą z nabożeństwem ku czci Niepokalanego Serca Maryi. Niech to będzie okazja do oddania wszystkich naszych codziennych spraw, a zwłaszcza związanych z początkiem roku szkolnego, naszej Niebieskiej Matce.