Myśl wyrażona w dzisiejszych czytaniach odnosi się do kwestii posiadania dóbr materialnych. Od zarania dziejów był to poważny i częsty problem. Jak usłyszymy w czytanej dziś Księdze Proroka Amosa, a więc już w VIII wieku przed Chrystusem, bogactwo nie przynosiło ludziom szczęścia. Chrystus wiedział, że ludzi, wśród których żył na ziemi, również dotykał ten problem. Dlatego opowiedział im przypowieść o bogaczu i Łazarzu. Nadmierna chęć wzbogacenia się i życia w dobrobycie rozpala też wyobraźnię ludzi XXI wieku, stąd problem ten wciąż jest aktualny. Dlatego warto podjąć refleksję nad wskazaniami, których udzielił Święty Paweł w Liście do Tymoteusza.
Przyjmijmy słowo Boże do naszych serc i starajmy się według niego żyć.
Jak ubóstwo samo w sobie nie jest cnotą, tak również bogactwo nie jest z natury czymś złym. Dopiero stosunek człowieka do tych rzeczywistości czyni z nich cnotę albo grzech. Czytania biblijne, które dziś usłyszymy, piętnują przede wszystkim nadużycia spowodowane złym wykorzystywaniem dóbr materialnych. Żądza stawania się coraz bogatszym niszczy człowieka, ale także niszczy jego relacje z Panem Bogiem i innymi ludźmi. Księga Proroka Amosa oraz Ewangelia zwracają uwagę, że niewłaściwe podejście do dóbr ziemskich może ściągnąć na niego karę.
Niech słowo Boże oczyszcza nas z żądzy posiadania i wyczuli serca na potrzeby bliźnich.
W niedzielę 18 września o godz. 12.00 suma odpustowa w parafii Chrystusa Odkupiciela w Skrobowie.
W środę, 14 września przypada święto Podwyższenia Krzyża Świętego upamiętniające odnalezienie relikwii krzyża, na którym umarł i dokonał zbawienia świata nasz Pan Jezus Chrystus. W czasach, kiedy symbole naszej wiary są znieważane, miejmy odwagę przyznać się, że jesteśmy chrześcijanami przez pobożne czynienie tego znaku, gdy przechodzimy obok kościoła czy przez okazywanie szacunku przydrożnym kapliczkom i krzyżom.
Od 11 do 17 września 2016 r. trwa w Kościele w Polsce VI Tydzień Wychowania, który przebiega pod hasłem trwającego roku Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia: „Miłosierni jak Ojciec”. Refleksją wprowadzającą do Tygodnia Wychowania był List Pasterski Episkopatu Polski zatytułowany: Wychowanie naśladowaniem miłosiernej miłości Boga, odczytywany w polskich kościołach w niedzielę 4 września.
Słowo biskupów zachęca do zastanowienia się w tym czasie „w jaki sposób rodzice, dziadkowie, nauczyciele, katecheci i duszpasterze mogą naśladować w wychowaniu miłosierną miłość Boga„, a jednocześnie do modlitwy do Ducha Świętego „o dar prawdziwej miłości wychowawczej, która z jednej strony byłaby wrażliwa i czuła, a z drugiej wymagająca”.
Według prywatnych objawień Świętej Faustyny Kowalskiej największym przymiotem Boga jest miłosierdzie. Prawdę tę potwierdza niejako dzisiejsza liturgia słowa, która podkreśla, że Pan Bóg nieustannie jest gotów przebaczać ludziom ich przewinienia. Co więcej, w tym pragnieniu jest cierpliwy i nie zniechęca się tym, że człowiek w swojej wolności wybiera grzech. Święty Paweł dopowie, że wcielenie, męka i śmierć Chrystusa były aktem wielkiego miłosierdzia Boga w stosunku do grzeszników. Wobec tak niezmierzonej i niczym niezasłużonej łaski pozostaje jedynie powtórzyć za Apostołem Pawłem: „Królowi wieków nieśmiertelnemu, niewidzialnemu, Bogu samemu cześć i chwała na wieki wieków”. Otwórzmy nasze serca na głos Pana Boga.
W czwartek 8 września przypada święto Narodzenia NMP, w polskiej tradycji nazywane świętem Matki Bożej Siewnej. Zapraszamy do naszych świątyń na Msze Święte, na zakończenie których pobłogosławimy ziarno do jesiennych zasiewów.
Zatroszczmy się o dobre wychowanie młodego pokolenia. Postarajmy się znaleźć czas dla naszych dzieci – żywo interesujmy się ich postępami w szkole, zadbajmy o ich udział w lekcjach religii. Przypominamy ponadto, że przygotowanie do sakramentów świętych – do pierwszej spowiedzi i Komunii świętej oraz do bierzmowania odbywa się przy parafii. Nasze wspólnoty parafialne dla dzieci i młodzieży mają wiele propozycji: liturgiczna służba ołtarza (ministranci i lektorzy) czy schole dziecięce i młodzieżowe, oaza, harcerstwo czy katolickie stowarzyszenie młodzieży, które po wakacyjnej przerwie wznowią swoją działalność. Zachęcamy do wstąpienia w szeregi tych grup.
Tydzień temu liturgia słowa wyjaśniła, na czym polega pokora. Dziś, przywołując postawę Świętego Pawła, daje konkretny przykład tej cnoty. Apostoł musiał odznaczać się pokorą w stopniu doskonałym, skoro potrafił wstawić się u Filemona, bogatego mieszkańca Kolosów, za Onezymem, który był niewolnikiem i zbiegiem. Apostoł Narodów w pewnym sensie zaryzykował utratę dobrego imienia, gdyby okazało się, że ów Onezym nadużył jego zaufania. W ten sposób Święty Paweł zrealizował zachętę daną przez Chrystusa w dzisiejszej perykopie ewangelicznej, aby wyrzec się wszystkiego. Wsłuchajmy się z uwagą w słowo Boże, bo w nim odnajdujemy mądrość w postępowaniu.
W sobotę wyrusza piesza pielgrzymka do Wąwolnicy. Wyjście z kościoła Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 7.30, a z Bazyliki św. Anny o godz. 8.00. Opłata za częściowy przejazd i ubezpieczenie 10.00 zł. Zachęcamy do udziału. Plan uroczystości w Wąwolnicy kliknij więcej
W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek miesiąca, dzień poświęcony dziękczynieniu za dar Eucharystii i kapłaństwa oraz modlitwy o nowe powołanie kapłańskie i zakonne zwłaszcza z naszej parafii.
A I piątek miesiąca jest dobrą okazją, by z nową gorliwością rozpocząć praktykę odprawiania dziewięciu I piątków miesiąca, by uprosić dar Bożego miłosierdzia dla siebie czy dla innych.
W pierwszą sobotę miesiąca z dziecięcym zaufaniem oddajmy się Niepokalanemu Sercu Maryi.