W sobotę wyruszymy w pieszej pielgrzymka do Wąwolnicy. Wyjście spod Bazyliki św. Anny o godz. 8.00. Opłata za przewóz bagaży i częściowy przejazd 5 zł. Zachęcamy wszystkich do udziału w pielgrzymce.
Program Uroczystości - kliknij więcej
Maryja zatroskana o los człowieka wstawia się za nami u Boga i równocześnie poucza nas, byśmy Go słuchali, a znajdziemy rozwiązanie dla naszych problemów. Wciąż potrzebujemy, zgodnie z proroctwem Izajasza, poznawania dróg Pańskich. Oparcie życia osobistego i społecznego na wskazaniach Bożych przynosi pokój serca i rozwój narodu. Przyjęcie sprawiedliwości jako zasady życia społecznego wprowadza pokój między narodami. Jeśli Boga mamy za Ojca, to wszyscy jesteśmy braćmi i dlatego usilnie szukamy tego, co nas łączy, a nie tego, co nas dzieli. Jeśli chcemy wesela i radosnej zabawy to nie może na niej zabraknąć Jezusa. Uczmy się tego dzisiaj podczas słuchania słowa Bożego.
Dzisiaj usłyszymy końcowy fragment Księgi Izajasza. Może on zdumiewać zapowiedzią nowego czasu, w którym nie tylko przedstawiciele wielu narodów na Syjonie zostaną przyjęci jak bracia, ale nawet spośród nich zostaną wybrani kapłani i lewici. Nie dziwi nas, że uczniowie Chrystusa zinterpretowali to proroctwo jako zapowiedź Kościoła powszechnego, w którym my mamy uczestnictwo. Jednak słowa Pana Jezusa o tym, że do zbawienia trzeba przechodzić przez ciasną bramę, nie tylko dotyczyły Żydów, ale obowiązują każdego, kto chce mieć udział z Chrystusem w chwale. Przechodzenie przez ciasną bramę często może się nam kojarzyć z niesprawiedliwą karą czy bezlitosnym doświadczeniem z strony Pana Boga. Dlatego List do Hebrajczyków zachęca nas do przyjęcia z wiarą miłości naszego w Ojca niebieskiego.
Ocena tego, co jest pomyślne dla każdego człowieka, jest niezwykle subiektywna. W chwili nieszczęścia opinie na ten temat stają się jeszcze bardziej radykalne. Stąd bycie prorokiem w godzinie próby jest niezwykle niebezpieczne. Nie tylko doświadczył tego prorok Jeremiasz, ale wielu innych ludzi Bożych. Autor Listu do Hebrajczyków radzi nam, byśmy w takim momencie patrzyli na Chrystusa i na Jego krzyż, a wtedy staniemy się silni i stanowczy w walce z grzechem. Ta walka jednak może nam przysporzyć wrogów nawet wśród najbliższych, którzy, niestety, wolą grzech niż życie łaski. Z grzechem się nie pertraktuje, bo to prosta droga do zdradzenia Chrystusa, a w końcu samego siebie. Dzisiaj Bóg do nas woła przez swoje słowo, abyśmy wystąpili w dobrych zawodach i bieg ukończyli.
W czwartek przypada uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Prawdę wiary o tym, że Maryja po ziemskim życiu z ciałem i duszą została wzięta do chwały niebieskiej i wywyższona przez Boga jako Królowa, ogłosił papież Pius XII w 1950 roku. Ta proklamacja dogmatu była przypieczętowaniem starodawnej tradycji. Już w V wieku obchodzono bowiem w Kościele święto Wniebowzięcia właśnie 15 sierpnia.
W Polsce ta uroczystość jest znana i obchodzona jako święto Matki Bożej Zielnej. Na liturgię do kościoła przynosimy bukiety ziół, kwiatów i warzyw, które zostaną tu pobłogosławione. Dlaczego właśnie w tę uroczystość w kościele błogosławimy zioła i kwiaty? Bo dziękujemy za dar pierwszych zbiorów właśnie w dniu, w którym osiąga pełnię zbawienia Maryja – Najdojrzalszy Owoc odkupionej ludzkości.
W tę najbliższą maryjną uroczystość tradycyjnie pamięcią sięgamy do naszej historii, aby wspominać „Cud nad Wisłą” z 1920 roku. Pamiętajmy, że zmagania o właściwe miejsce Polski wśród narodów Europy i świata ciągle jeszcze trwają. Polecajmy Królowej Polski losy naszego Narodu.
Zapowiedź tego, co czekało Izraelitów, dodała im otuchy, by czas próby przeżyli w ufności. Ważnym elementem budowania otuchy była wspólna modlitwa. Wiara spowodowała, że Abraham i inne osoby przymierza podjęły drogę ku obietnicy danej przez Boga. Pokonali odcinek konieczny dla dalszej realizacji obietnicy, chociaż za swojego życia nie osiągnęli celu. Chrystus zachęca swoich uczniów do rozbudzenia swojej wyobraźni, by podjęli dzieło królestwa niebieskiego. Jego rozwój domaga się zaangażowania na podstawie wiary, bo sam uczestnik dzieła zbawienia często nie widzi skutków swej pracy. Realizacja obietnicy przychodzi w momencie najmniej spodziewanym i w formie zupełnie nieoczekiwanej. Dzisiejsza liturgia słowa daje nam kolejną okazję do umocnienia w nadziei ku rzeczom przyszłym.
W piątek, 9 sierpnia, przypada święto Świętej Teresy Benedykty od Krzyża – Edyty Stein (1891-1942), współpatronki Europy. Urodziła się we Wrocławiu w rodzinie żydowskiej. Bardzo wykształcona, mimo protestów rodziny przyjęła chrzest. W 1933 roku wstąpiła do karmelitanek w Kolonii. Ze względu na prześladowania hitlerowskie przeniosła się do klasztoru w Echt w Holandii. Tam aresztowana i wywieziona do obozu w Oświęcimiu, zginęła 9 sierpnia 1942 roku. Kanonizował ją Błogosławiony Jan Paweł II w 1998 roku, a w rok później ogłosił współpatronką Europy, podkreślając, że jej wyjątkowe życie i ofiara, jaką złożyła dla Chrystusa, są zadatkiem prawdziwie braterskiego społeczeństwa, niezależnie od różnic narodowych, kulturowych i religijnych.
W najbliższy wtorek, 6 sierpnia, przypada święto Przemienienia Pańskiego. W Kościele obchodzone jest już od VI wieku, a w Polsce znane od XI wieku. Akt przemienienia pozwala Apostołom i nam zrozumieć, jak niepełne są nasze wyobrażenia o Bogu. To lekcja pokory wobec majestatu Bożej potęgi. I dzisiaj każdego z nas Chrystus wzywa do przemiany. Obiecuje, że będziemy razem z Nim królować, jeśli tylko będziemy pamiętali o tym, co dla nas Bóg przygotował, jeśli będziemy karmili się Jego słowem i Ciałem, ufnie i wytrwale się do Niego modlili i służyli bliźnim. Przemienienie Pańskie to święto radości i nadziei, że przyjdzie czas, kiedy Pan odmieni nas wszystkich.
W tym dniu w parafii Przemienienia Pańskiego w Firtleju odpust parafialny, a na naszym parafialnym cmentarzu Msza św o godz. 10.00 i 18.00
Kohelet zwraca uwagę, że ciężka praca dla osiągnięcia jakiegoś celu zazwyczaj kończy się porażką. Pragniemy zdobyć dobra materialne, jakoby niezbędne do osiągnięcia szczęścia. Kto szuka szczęścia w dalekiej przyszłości, ten nigdy go nie osiągnie. Kto koncentruje się na dobrach materialnych, ten zawsze będzie rozgoryczony. Szczęście osiąga się we wspólnocie z ludźmi, w dzieleniu się owocem własnych osiągnięć. To równocześnie jest droga do nieba. Posłuchajmy Świętego Pawła, czego trzeba się wyrzec, by nie stracić szczęścia.
Komunikat Metropolity Lubelskiego
W tym roku w sierpniu wyruszy na Jasną Górę 35. Pielgrzymka Lubelska pod hasłem „Z wiarą przez życie.” Serdecznie zapraszam do licznego udziału w jubileuszowym wędrowaniu do Domu Matki. Będziemy się modlić w tym roku o liczne i dobre powołania kapłańskie i zakonne w związku ze zbliżającym się jubileuszem 300-lecia naszego Seminarium Duchownego. Radość i trud wędrowania łączy się z okazją do przeżycia wspólnoty Kościoła w drodze oraz do modlitwy i ofiary w wielu osobistych i wspólnych intencjach. Zapisy na pielgrzymkę zaczynają się parafiach od dzisiaj. Również i w tym roku będzie można wesprzeć Fundusz Idę z Tobą oraz włączyć się w duchowe pielgrzymowanie – ważne dla tych, którzy z różnych względów nie mogą wyruszyć na pątniczy szlak.
Polecając wszystkich macierzyńskiemu wstawiennictwu Matki Bożej Częstochowskiej, czczonej na Jasnej Górze i w naszej Archikatedrze, wszystkim z serca błogosławię.
Wasz Biskup Stanisław
Spotkanie dla pielgrzymów w niedzielę 28 lipca o godz. 19.00 w bazylice św. Anny
Kończy się czas wakacji i urlopów. Wracając, okazujmy Panu Bogu wdzięczność za dni beztroski, wytchnienia od pracy i codziennych zajęć, za możliwość regeneracji sił fizycznych i duchowego wzrostu. Przepraszajmy, jeśli zrobiliśmy sobie urlop również od Pana Boga. I nade wszystko prośmy o błogosławieństwo na kolejny czas pracy i nauki.
Przeżywamy sierpień – miesiąc trzeźwości. Podejmując abstynencję od napojów alkoholowych, chcemy przeprosić Boga za ogromne cierpienia, jakie niesie naszej Ojczyźnie nieuporządkowanie w tym względzie, a także chcemy ćwiczyć naszą wolę, by była coraz silniejsza i bardziej konsekwentna. Wszystkich zachęcamy do takiej postawy.
Naszym pośrednikiem w modlitwie o trzeźwość jest Święty Maksymilian Maria Kolbe.
W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W czwartek dziękujemy za dar Eucharystii i kapłaństwa, prosimy o nowe i święte powołania do pracy w Pańskiej Winnicy, także z naszej wspólnoty parafialnej. W piątek pragniemy wypełnić prośbę Pana Jezusa o modlitwę wynagradzającą za grzechy nasze i całego świata. A w sobotę czcimy Matkę Najświętszą i powierzamy Jej matczynej opiece całą naszą codzienność.