Pierwszy pomazaniec Boży – król Saul, okazał się niewierny. Dlatego Pan wybiera Dawida, aby rządził Izraelem. Nowy wybraniec w momencie namaszczenia został napełniony Duchem Bożym. Ten dar jest gwarancją, że Pan Bóg będzie go prowadził i wspomagał. W Nowym Testamencie tytuł pomazańca odnosi się do osoby Jezusa, Zbawiciela namaszczonego i objawionego światu przez Ojca, który posyła Go na ziemię, aby wypełnił dzieło odkupienia. Święty Jan w dzisiejszej Ewangelii uzasadnia, że dokonuje się to przez uwolnienie ludzkości od niewoli grzechu, która jest skutkiem odrzucenia światła wiary. Święty Paweł dodaje, że życie w świetle Bożym oznacza życie w Kościele, którego Panem jest Chrystus – światłość świata. Niech światło wiary przenika do naszych serc za sprawą słowa Bożego, które teraz Pan do nas kieruje.
Zachęcamy wszystkich do odpisu 1% naszych podatków na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego, które działają przy naszych parafiach.
W środę, 8 marca, obchodzimy Dzień Kobiet. Choć to świecka uroczystość, pamiętajmy w modlitwach o wszystkich kobietach, zwłaszcza o najbardziej utrudzonych matkach rodzin wielodzietnych, o samotnych pannach i wdowach, o kobietach poniżanych i prześladowanych w wielu częściach świata. Wszak kobiety odgrywają szczególną rolę w świecie, w Kościele
i w rodzinie. Polecajmy ich trud i życie Panu Bogu i Maryi, która jest najpiękniejszym wzorem żony i matki.
Dzisiejsze czytanie ze Starego Testamentu mówi o pochodzeniu zła. Szczególną postacią jest w nim wąż, który symbolizuje podstęp, przewrotność, podejrzliwość, nieposłuszeństwo i kłamstwo. Ludzie ulegają tym wadom, ponieważ pozwalają, aby zawładnęło nimi fałszywe przekonanie, że człowiek może być jak Pan Bóg. Przez nieposłuszeństwo pierwszych rodziców zło przeniknęło do wszystkich dziedzin ludzkiego życia. Dlatego potrzebny był nowy Adam – Jezus, całkowicie posłuszny Ojcu, który pokazał, w jaki sposób odrzuca się drogę proponowaną przez szatana. Tym, którzy dali się zwieść, Święty Paweł wskazuje drogę powrotu. Jest nią Pan Jezus, który wchodzi w grzeszne życie każdego z nas i dotyka je łaską przebaczenia, abyśmy mogli powrócić do jedności z Panem Bogiem.
Otwórzmy serca na słowo Boże, które chce obdarzyć nas łaską skruchy i obudzić pragnienie powrotu do jedności z Ojcem.
W tym tygodniu przypada I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca.
W I czwartek modlimy sie o powołania kapłańskie i zakonne. W I piątek modlimy się do Najświętszego Serca Pana Jezusa i mamy okazję do pojednania z Bogiem w Sakramencie Pokuty. A w I sobotę miesiąca czcimy Niepokalane Serce Maryi.
Warto przytoczyć przy tej okazji słowa papieża św. Jana Pawła II: „Rozpoczynający się okres Wielkiego Postu jest okazją do bardziej intensywnej modlitwy i wielkodusznej pokuty dla ubłagania Boga o łaskę nawrócenia serc i dar pokoju w sprawiedliwości dla wszystkich ludzi. Zwracam się do wszystkich wiernych […], by czas przygotowania do świąt wielkanocnych poświęcili modlitwie o pokój i spełnianiu czynów braterskiej solidarności wobec ludzi cierpiących”. Starajmy się, aby owoce duchowe, jakie w tym czasie otrzymamy, promieniowały wokół nas, a trud stawania się lepszymi ofiarujmy także za innych, zwłaszcza za tych, którzy obrażają Pana Boga i za to nie przepraszają, oraz za pokój na świecie.
Włączmy się w głębokie przeżycie tego czasu przez intensywniejszą modlitwę osobistą i wspólnotową. Tej drugiej będzie sprzyjał udział w nabożeństwach wielkopostnych: w piątki w naszych kościołach celebrujemy nabożeństwo drogi krzyżowej, a w niedziele gorzkie żale. Do licznego udziału w tych nabożeństwach zachęcamy wszystkich parafian: dzieci, młodzież i dorosłych. Pamiętajmy o osobistych umartwieniach, a także o specjalnych postanowieniach na Wielki Post.