Ojcowie KapucyniParafia WniebowstąpieniaParafia Matki Bożej Nieustającej PomocyParafia Św. AnnyStrona Główna
Niedzielne Msze Święte
Parafia Matki Bożej

700, 900, 1030, 1200,
1315, 1800

Parafia Wniebowstąpienia

730, 1030, 1200, 1700

W Brzezinach - godz. 900

 

Czytania na dziś
 
Wielki Czwartek - 28 marca
28-03-2013 14:40 • Ks. Stanisław Rząsa

W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą. Podczas procesji zaśpiewamy hymn „Sław, języku, tajemnicę”, za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny.

Święty czas

Sławomir Jagodziński

Podczas rozpoczynającego się dziś Triduum Paschalnego przejdziemy w Liturgii od Wieczernika, przez Krzyż na Golgocie, aż do Zmartwychwstania Pańskiego. To święty czas, w którym – jak zwrócił wczoraj uwagę Ojciec Święty Franciszek – mamy wejść w logikę krzyża. Oznacza ona nie tyle logikę bólu i śmierci, ile logikę miłości i daru z siebie. A my często nie mamy tej odwagi, aby wyjść szukać zagubionej owcy, bo zadowalamy się „przebywaniem w ogrodzeniu dla dziewięćdziesięciu dziewięciu” pozostałych owiec. – Bóg zawsze myśli z miłosierdziem, nie zapominajcie o tym – apelował Papież.

Dziś Wielki Czwartek, dzień dziękczynienia za dar Eucharystii i kapłaństwa. Doskonale wiemy, że bez kapłaństwa nie ma Eucharystii, a bez Eucharystii zamiera Kościół. Dlatego dziękujmy Bogu za naszych kapłanów. Brońmy ich, gdy są brutalnie atakowani, jak choćby obecnie ks. abp Sławoj Leszek Głodź, metropolita gdański, czy inni księża, których oczernia się w gazetach czy na forach internetowych. Dzięki kapłanom obecny w Eucharystii Chrystus może nieustannie przemieniać człowieka, rodziny, całą naszą Ojczyznę. Razem z nimi – jak zachęca Papież Franciszek – mamy nieść światu „żywą obecność Jezusa miłosiernego i pełnego miłości”. Oby nie zabrakło nam cierpliwości i odwagi.


© 2009 www.parafia.lubartow.pl