Parafialne Misje Święte, to wyjątkowa okazja do ożywienia swojej wiary i miłości do Boga oraz ubogacenia swoich relacji małżeńskich i rodzinnych, to szczególny dar łaski i przejaw miłości miłosiernej Boga. Będzie to czas słuchania słowa Bożego i pojednania z Bogiem. Misje poprowadzi Ks. Kanonik Roman Skowron. Misje zakończymy Drogą Krzyżową ulicami osiedla Kopernika i poświęceniem Krzyża Misyjnego w Niedzielę Palmową o godz. 19.00.
Nie zamykajmy serc! Zbawienia nadszedł czas! Chrystus puka do drzwi, może ostatni raz! Zapraszamy!
program
Wskrzeszenie umarłego, leżącego cztery dni w grobie, jest znakiem odnoszącym się do śmierci duchowej, z której może człowieka wyrwać jedynie Bóg. "W piątą niedzielę Wielkiego Postu Kościół wyprasza dla wybranych łaskę uwolnienia spod władzy złego ducha, aby od zmartwychwstałego Chrystusa mogli otrzymać nowe życie i dawać o Nim świadectwo. „Wyjdź na zewnątrz” – woła Jezus do Łazarza. „Niech się narodzi nowy człowiek!”. Słowa mają głębszy sens dla każdego z nas. To zaproszenie: uznaj, że sam z siebie nie będziesz w stanie przekroczyć granicy życia, wyobrażenia o pełni życia. Zaproś Jezusa. Zaufaj, daj się poprowadzić.
Droga Krzyżowa o godz. 16.30 dla dzieci, a o godz. 17.15 dla starszych i młodzieży.
Stacje Drogi Krzyżowej to nieodłączny element piątkowego nabożeństwa, podczas którego podążamy śladami Męki Chrystusa. Wszystko to na pamiątkę świętych wydarzeń, które miały miejsce w Jerozolimie przed dwoma tysiącami laty. To właśnie tam, w II wieku zaczęły odbywać się pierwsze pielgrzymki chrześcijan, którzy pragnęli iść śladami Chrystusa.
Zachęcamy do udziału w tym nabożeństwie pokutnym.
Ewangeliczny opis uzdrowienia człowieka niewidomego od urodzenia, który dzisiaj słyszymy, wpisuje się w starożytny obrzęd tzw. skrutyniów (z łac. scrutare – badać), który obejmował trzecią, czwartą i piątą niedzielę Wielkiego Postu i miał na celu zbadanie, czy katechumen odpowiednio przygotował serce i umysł, czy był gotowy na przyjęcie chrztu świętego. Kontekst ten jest dla nas bardzo ważny, bo pomaga nam przeżyć szczególne rekolekcje i odpowiedzieć na pytanie: co zrobiłem/zrobiłam z moim chrztem? W jaki sposób w moim życiu realizuje się posłannictwo, które z niego wynika? Być może (z naszej perspektywy) dziwny gest położenia błota na oczy niewidomego miał być przypomnieniem aktu stworzenia, nikłości „prochu ziemi”, z którego Bóg ulepił ciało człowieka (por. Rdz 2,7). "Jezus przywraca zdolność widzenia niewidomemu, aby mogło się w nim dokonać coś diametralnie odwrotnego, co dokonało się w Edenie: by ten mógł wyznać wiarę w Syna Człowieczego i by jego wiara ocaliła mu życie, aby całą rzeczywistość, siebie samego od tego momentu mógł postrzegać inaczej: w jedności z Ojcem, w pełni Mu ufając"
Dziś rozważamy Ewangelię mówiącą o spotkaniu Jezusa z Samarytanką przy studni. Ta opowieść pełni istotną rolę w odkrywaniu w sobie pragnienia miłości, które staje się fundamentem każdej relacji z Bogiem. Jezus, rozpoczynając dialog z Samarytanką od prośby aby dała mu się napić, "pozwala odkryć jej własne wnętrze, nazwać istniejące relacje, poznać braki", po czym wskazuje na siebie jako Tego, który może je wypełnić i uleczyć zranienia. „Twoje życie będzie takie, jak studnia, z której czerpiesz wodę”. Dlatego stawiamy sobie kilka ważnych pytań: "Kto zaspokaja twoje pragnienia miłości, akceptacji, sensu? Komu poświęcasz swoją uwagę, czas? Kto jest twoim pierwszym edukatorem, autorytetem? Która prawda staje się fundamentem twojego budowania? – Bóg? Jego Słowo? Kościół? A może telewizja, internet, filmy, seriale? Celebryci? Politycy? Facebook? Czy jesteś w stanie rozróżnić, która woda jest czystą krynicą, a która przypomina bardziej ściek niż studnię? Czujesz na ustach, w umyśle i sercu truciznę? A może wszystko się już zamazało, zobojętniało…". Wielki Post to właściwy czas, aby na te pytania udzielić sobie odpowiedzi.
Dzisiejsza niedziela przenosi nas na Górę Tabor, górę przemienienia. Jezus ukazuje swoim uczniom swoją „chwałę”. To przemienienie Jezusa miało przygotować elitę uczniowską (Piotr, Jakub i Jan) na doświadczenie innej góry – Golgoty i pomóc zrozumieć mesjańskie posłannictwo Jezusa. Jeszcze wtedy nie rozumieli jego sensu. Dopiero kiedy przeżyli „zgorszenie krzyża” i uciekli, a następnie wrócili do Zmartwychwstałego, zaczęli je pojmować. Zapewnienie, iż „Bóg ma upodobanie w człowieku” - nawet wtedy, gdy ten zwątpi, zdezerteruje - stało się źródłem nadziei i siły, podstawą nawrócenia".
Dziś w Kościele powszechnym przeżywamy Niedzielę Ad Gentes – Dzień Modlitw, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Naszymi modlitwami obejmujemy głoszenie Ewangelii Chrystusowej na misjach i tych, którzy tę Dobrą Nowinę o zbawieniu niosą na krańce ziemi. Do puszek przed kościołem składamy ofiary na dzieło pomocy „Ad Gentes”.
W niedzielę 5 marca będzie poświęcenie książeczek dla dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej na Mszy św. o godz. 12.00. Rodzice sami zakupują książeczki swoim dzieciom. Zapraszamy rodziców z dziećmi na tę Mszę Świętą.
W I sobotę miesiąca wystawienie Najświętszego Sakramentu o godz. 17.00 i modlitwa do Niepokalanego Serca Maryi. Zapraszamy!
W tym tygodniu przypada I czwartek miesiąca. Po Mszy Świętej wieczornej adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa o powołania kapłańskie i zakonne. Zapraszamy!