Ilu sprawiedliwych potrzeba, aby uratować całą społeczność? Księga Rodzaju mówi nam, że jeśli grzech uzyska akceptację społeczną, to bycie sprawiedliwym uda się co najwyżej jednostkom. Społeczna akceptacja grzechu powoli przenika wszystkich. Dopiero odwołanie się do krzyża, jak nam podpowiada Święty Paweł, jest w stanie nas wyrwać z kręgu ludzi przyjmujących grzech jako coś normalnego. Raz przyjęta łaska potrzebuje jednak ciągłej pomocy w postaci wytrwałej modlitwy. Chrystus daje uczniom wzór dobrej modlitwy. Taka modlitwa staje się możliwa, gdy człowiek nieustannie karmi się słowem Bożym. Korzystajmy nie tylko w niedzielę z lektur biblijnych, ale także w ciągu tygodnia szukajmy okazji do słuchania słowa Bożego, a wtedy nasza modlitwa przyniesie wielkie owoce.
25 lipca wspominamy św. Krzysztofa, patrona kierowców i podróżujących. Z tej racji w przyszłą niedzielę będzie poświęcenie pojazdów po Mszy św. o godz. 10.30, 12.00 i 17.00 oraz modlitwa o bezpieczeństwo dla wszystkich ich użytkowników. Pojazdy do poświęcenia ustawiamy na parkingu. W Polsce jest prowadzona akcja po hasłem: „1 grosz za 1 km przejechany bez wypadku”. Pieniądze przeznaczone są na zakup transportu dla misjonarzy. Takie grosze będzie można złożyć do puszki w przyszłą niedzielę.
Abraham, emigrant w obcej ziemi, z całą otwartością przyjmuje ludzi w drodze. Gościna, której im udziela, jest niezwykle hojna. Otrzymuje w zamian błogosławieństwo i to, czego najbardziej pragnie: syna. Dobroć wobec potrzebującego jest goszczeniem samego Boga. Chrystus zwraca jednak uwagę, że gościna równocześnie jest okazją do przyjęcia słowa Bożego. Bóg przez gości daje nam okazję do wzrostu w miłości, ale równocześnie przez jego usta pragnie nas umocnić w wierze. To kolejna okazja do wzrostu w doskonałości w Chrystusie. Teraz jest czas na słuchanie, ale niech to nie będzie jedyny czas, w którym słuchamy tego, co Bóg ma nam do powiedzenia.
W Księdze Powtórzonego Prawa Mojżesz mówi o Bogu, który przemawia przez księgę. Mówi o słowie, które jest już w sercu słuchacza jako zaproszenie. Odpowiedź na to słowo to powrót do Pana Boga. List do Kolosan we wspaniałym hymnie chrystologicznym nam precyzuje, że tym słowem Boga w naszym sercu jest sam Jezus Chrystus. On oczekuje od nas odpowiedzi, ale nie na poziomie intelektu, lecz całej naszej osoby. Ewangeliczna przypowieść o Samarytaninie podpowiada nam, że ta odpowiedź ma szansę się zaktualizować każdego dnia w naszej relacji do drugiego człowieka. Posłuchajmy słów Pisma Świętego i posłuchajmy słów obecnych w naszym sercu.
W sobotę przypada I sobota miesiąca, którą przeżywamy razem z Janem Pawłem II. Msza św. o godz. 18.00 i nabożeństwo do Niepokalanego Serca Maryi po Mszy św. wieczornej. Zapraszamy.