Ewangelista Jan, mówiąc o Jezusie, odnosi się do obrazu znanego ludziom mu współczesnym i wywodzących się z ówczesnej kultury pasterskiej. Przywołuje postać pasterza, który z wielką troskliwością pilnuje swojego stada, będąc gotowym oddać za nie swoje życie. Niebezpieczeństwo grozi tym owcom, jak zauważy to również św. Jan w swoim Liście, które wolą nie słuchać pasterza. Inny obraz podsunięty przez Pismo Święte to kamień węgielny, czyli kamień, na którym opiera się cała budowla, który został odrzucony i uznany za niezdatny. Tę przypowieść, która także odnosi się do Chrystusa, ukaże nam z kolei św. Piotr w swojej katechezie.
Przyjmijmy z radością słowo Boże, aby nie zaliczyć się do złych owiec.
W poniedziałek w kościołach lubartowskich rozpoczyna się Maraton Biblijny, który polega na przeczytaniu całego Pisma Świętego. W naszym kościele czytamy Pismo św. w środę po Mszy św. wieczornej do godz. 24.00 i w czwartek od godz. 6.00 do 18.00 z przerwa na Msze św. Zapraszamy do słuchania czytających Pismo św.
Chrześcijanin to człowiek, który podejmuje ciągle wysiłek nawracania. Nawrócić się oznacza uwierzyć bardziej w Jezusa i nieustannie kierować się ku Niemu z prośbą o odpuszczenie grzechów. Zwracają na tę kwestię uwagę św. Piotr w czytanym dziś fragmencie Dziejów Apostolskich oraz św. Jan Apostoł w swoim Liście, a także św. Łukasz, opisując zjawienie się Zmartwychwstałego w Wieczerniku. Chrystus, dzięki swojej śmierci i zmartwychwstaniu, może wybaczać nam grzechy i wstawiać się u Boga Ojca. Grzech niewiary rodzi w człowieku lęk, natomiast przyjęcie Chrystusa otwiera drogę do przebaczenia, a w konsekwencji do pokoju serca.
Słuchając z uwagą, pozwólmy dotknąć się i przemienić dziś słowu Bożemu.
Myślą przewodnią liturgii słowa, która przedstawiona jest w trzech obrazach, jest wiara. Najpierw w Dziejach Apostolskich opisane jest życie pierwszej społeczności chrześcijańskiej w Jerozolimie. Braterskie i wspólnotowe relacje między jej członkami są wyrazem wiary w zmartwychwstanie. Natomiast wskazówki św. Jana Apostoła, pisane do wspólnoty w Małej Azji, mówią o sile wiary, która jest zwycięska ponad wszystko. Wiara bowiem bazuje na Chrystusie, który przyszedł i jest wciąż obecny pośród swego ludu. Dlatego musimy ciągle stawać w szeregu ze św. Tomaszem, który potrzebował namacalnych dowodów, aby uwierzyć, i prosić o dar głębokiej wiary i miłości. Bo kto kocha, wszystko rozumie.
Przyjmijmy zatem dzisiejsze słowo z wielką miłością.
Dziś obchodzimy także patronalne święto Caritas i rozpoczynamy 71. Tydzień Miłosierdzia. Doświadczając bowiem Miłosierdzia Bożego, powinniśmy sami być miłosierni dla naszych sióstr i braci.
Święto Zmartwychwstania przeżywamy przez oktawę, która ma uroczysty i radosny charakter. Dlatego zachęcamy do liczniejszego uczestniczenia w codziennych Mszach św. W piątek w oktawie Wielkanocy nie obowiązuje nas piątkowy post.
Dzisiejsze pierwsze czytanie jest świadectwem przepowiadania kerygmatu przez Apostołów. Słowo kerygmat, pochodzące z języka greckiego, oznacza ogłaszanie, przepowiadanie jakiejś fundamentalnej prawdy. W przypadku wystąpienia św. Piotra, o którym usłyszymy w Dziejach Apostolskich, kerygmatem jest fakt zmartwychwstania Chrystusa. Od początku chrześcijaństwa ta prawda wiary była wystawiana przez przeciwników krzyża na sfałszowanie, a nawet na świadome kłamstwo. Świadczy o tym dzisiejszy fragment Ewangelii. Jednakże spotkanie ze Zmartwychwstałym zawsze uzdalnia uczniów do prawdy i do mężnej obrony kerygmatu.
Nie bójmy się więc dziś z odwagą przyjąć słowa Bożego, które daje życie. Ofiary złożone dziś na tacę przeznaczone są na Katolicki Uniwersytet Lubelski.
W Niedzielę Zmartwychwstania rezurekcja o godz. 6.00. Najpierw procesja wokół kościoła, a następnie Msza św. Następne Msze św. jak zwykle o godz. 10.30, 12.00 i 17.00. W Brzezinach rezurekcja o 8.30.
W pierwszym czytaniu usłyszymy fragment katechezy św. Piotra, którą wygłosił po raz pierwszy pośród pogan. Jest to swoistego rodzaju świadectwo, w którym Apostoł wskazał, że Chrystus jest wypełnieniem proroctw, a Jego dzieło zbawienia świata jest skierowane do wszystkich ludów i narodów. Pełna symboli jest również dzisiejsza perykopa ewangeliczna, która choćby nawet przez ukazanie kontrastu pomiędzy światłem poranka a panującymi jeszcze mrokami nocy ogłasza, że to Chrystus jest tym, który wybawia człowieka z mroków grzechu. Musimy my też dziś, na wzór Apostołów biegnących do pustego grobu, ujrzeć i uwierzyć.
Niech uważne wsłuchiwanie się w słowo Boże pomoże nam zrodzić się do życia wiarą.
W Wielką Sobotę poświecenie pokarmów w naszym kościele od godz. 9.00 do 12.00 co pół godziny. W Brzezinach o godz. 9.00 i 12.00, Woli Lisowskiej o godz. 11.30. Przynosimy naczynia na wodę święconą, którą zabieramy do domu.
W Wielką Sobotę liturgia o godz. 18.00. Przynosimy świece, by zapalić je od paschału. Przed liturgią o godz. 17.40 odśpiewamy Gorzkie Żale.
W Wielki Piątek zachowujemy post ścisły – całkowicie powstrzymujemy się od potraw mięsnych i spożywamy tylko trzy posiłki dziennie, w tym jeden do syta. Droga Krzyżowa w naszym Kościele o godz. 17.15. To dla tych, którzy nie mogą wziąć udziału w Drodze Krzyżowej ulicami miasta, która będzie tradycyjnie o godz. 20.00. Nabożeństwo Wielkiego Piątku o godz. 18.00. Adoracja Najświętszego Sakramentu do godziny 22.00
W Wielki Czwartek pamiątka ustanowienia Sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa. Msza Święta rozpoczynająca Święte Triduum Paschalne o godz. 18.00. Po Mszy Świętej – przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy adoracji i adoracja Najświętszego Sakramentu do godz.21.00