Dawid, zabierając dzidę i bukłak Saula, przygotowuje lekcję poglądową dla swego nieprzyjaciela, aby odwołać się do jego rozsądku. Pokazuje, że można zabić drugiego człowieka na wiele sposobów. Bukłak na pustyni to symbol przetrwania, czasem wystarczy go komuś zabrać, aby zginął, i to w męczarniach. Dzida natomiast jest narzędziem do bezpośredniego zabijania i jest symbolem wojny, czyli konfrontacji na szeroką skalę. Dawid nie chce jej użyć do zabicia pomazańca Pańskiego. Jeszcze nie wie, że Pan Bóg nie chce, aby jej kiedykolwiek używano. Podobnie jak Dawid myślą Apostołowie, dlatego Pan Jezus przedstawia im inną lekcję poglądową. Pokazuje, że nie tylko pomazaniec Pański zasługuje na to, aby żyć, ale każdy człowiek z woli Bożej zasługuje, aby być kochanym.
Słuchajmy z uwagą słowa Bożego.
Gospodarka rolna Izraela, ale i wiele innych miejsc na świecie, gdzie brakowało wody, otrzymała nowy impuls, gdy odkryto kropelkowy system nawadniania. Miejsca pustynne zamieniły się w urodzajne pola. Co ludzie muszą wymyślić, jak wyjaśnić słowo Boże, aby nasze serce zbliżyć do Pana Boga i Jego błogosławieństw? Co Pan Bóg musi uczynić dla nas, by nasze serca stały się urodzajnym polem lub pięknym ogrodem? Święta Teresa z Avila modlitwę przyrównała do różnych sposobów nawadniania ogrodu. Jaka modlitwa jest nam potrzebna, aby zrozumieć i przyjąć ewangeliczne błogosławieństwa?
Słuchając Bożych błogosławieństw, poprośmy Ducha Świętego o kropelki rosy, która uczyni nasze serca zdolne do przyjęcia Bożej łaski.
Grzeszny Izajasz, grzeszny Piotr i tylu innych grzesznych ludzi zostało wezwanych do głoszenia wielkiego planu Pana Boga wobec każdego człowieka. Święty Bóg pragnie komunii z grzesznym człowiekiem i nieustannie podejmuje wysiłki, aby zyskać jego pozytywną odpowiedź. Cuda i wizje zadziwiają i pociągają, katastrofy budzą lęk, ale nic nie przymusi wolnego serca do podjęcia ostatecznej decyzji. To piękne i zarazem przerażające, że nikt za nas nie podejmie decyzji. Sam muszę zdecydować, co zrobić z nieustannym Bożym wołaniem. Dzisiaj mam kolejną szansę na podjęcie dobrej decyzji. Wystarczy uważnie słuchać i dać się zaprosić.
W przyszły poniedziałek 11 lutego obchodzimy Światowy Dzień Chorego. Z tej okazji zapraszamy chorych i opiekunów na Mszę św. w sobotę o godz. 10.00 z Sakramentem Namaszczenia Chorych. Uprzejmie prosimy o pomoc starszym i chorym w przybyciu na wspólną modlitwę.
Serię nauk przedślubnych rozpoczniemy w niedzielę 3 lutego. Nauki będą o godz. 16.00 w Sali Centrum Pomocy.
Czy pełne wdzięku słowa nie przemawiają prawie do wszystkich, czy nie rozrzewniają serca ludzkiego? Ale powołaniem proroka nie jest wprowadzanie ludzi w dobry nastrój, lecz przypominanie drogi do Pana Boga i wskazywanie konkretnych poprawek koniecznych do odbudowania prawdziwej pobożności. Za chwilę usłyszymy, jak trudny jest los proroka, ale słuchajmy dokładnie, bo może to biblijne wołanie dotyczy kogoś osobiście. Może za chwilę Pan Bóg wezwie kogoś z nas do prawdziwej miłości i do obdarowania wspólnoty Kościoła jasnym i mocnym słowem ku pokrzepieniu pobożnych i ku przestrodze letnich chrześcijan.
W sobotę 2 lutego, przypada święto Ofiarowania Pańskiego nazywane też świętem Matki Boskiej Gromnicznej. Msze Święte w naszym kościele będą sprawowane o godz. 7.30, 10.30 i 17.00. W Brzezinach o godz. 9.00. Na początku każdej Mszy Świętej będzie miał miejsce obrzęd błogosławieństwa świec, dlatego przynosimy ze sobą gromnice. Dzieci przygotowujące się do I Komunii św. wraz z rodzicami zapraszamy na Mszę św. o godz. 10.30. Będzie obrzęd odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych. Z woli świętego Papieża Jana Pawła II od 1997 roku to święto w kościele powszechnym obchodzony jest Dzień Życia Konsekrowanego. Taca przeznaczona na wsparcie zakonów kontemplacyjnych. To święto kończy tradycyjny okres śpiewania kolęd w naszych rodzinach i świątyniach. Po Mszy Świętej wieczornej nabożeństwo do Niepokalanego Serca Maryi.
W I piątek miesiąca msza Święta do Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 9.00 i 18.00. Spowiedź i spotkanie dla klasy VIII o godz. 16.30. W Brzezinach o godz. 15.30.