Liturgia słowa mówi nam dzisiaj o nawróceniu. Ewangelia podaje bardzo konkretne przykłady mające pomóc nam podjąć decyzję o zmianie życia. Tekst Świętego Pawła z Pierwszego Listu do Koryntian utrzymany jest w tym samym tonie – Apostoł odwołuje się z kolei do historii Narodu Wybranego. Nawrócenia nikt nikomu nie może nakazać. Musi się ono dokonać w pełnej wolności. Dodatkową motywacją − nierzadko przełomową w życiu człowieka − jest osobiste doświadczenie Bożej obecności. Przeżył je np. Mojżesz, o którym usłyszymy w pierwszym czytaniu. Doświadczył spotkania z przychodzącym Bogiem, które odmieniło całe jego życie. Wsłuchajmy się w słowo Boże, które jest jedną z form obecności Pana Boga w świecie.
Celem życia każdego chrześcijanina jest osiągnięcie zbawienia, które polegać będzie na wiecznym przebywaniu z Bogiem. Rąbka tajemnicy, jak to będzie wyglądać, uchyli dziś przed nami Apostoł Paweł, który powie o przemianie ludzkiego ciała na wzór przemienionego Ciała Chrystusa. Natomiast Ewangelia opisze nam wydarzenie z góry Tabor. Apostołowie mogli tam zobaczyć przemienioną twarz Chrystusa. Można wyciągnąć wniosek, że w ten sam sposób i my będziemy przemienieni. Aby tak się stało, musi zostać spełniony najważniejszy warunek, o którym mówi dziś z kolei Księga Rodzaju. Trzeba w bezwarunkowy sposób uwierzyć w Boże obietnice, jak uczynił to Abraham.
Oby dzisiejsze słowo Boże wzmocniło w nas tę niezachwianą wiarę.
Dzisiejsza niedziela nazywana jest niedzielą „Ad gentes” i poświęcona modlitwie za misje i misjonarzy. W ramach jałmużny wielkopostnej można wesprzeć polskich misjonarzy ofiarą złożoną do puszki przed kościołami.
W pierwszym czytaniu usłyszymy starożytny przepis, w jaki sposób należy składać Panu Bogu ofiarę za pierwociny płodów ziemi. Ton tej regulacji prawnej utrzymany jest w niezwykle ciepłym zabarwieniu, bo rodzi się z wdzięczności. Nam, żyjącym prawie 3000 lat od powstania tej księgi, jej autor przypomina, że wszystko co mamy, pochodzi od Boga. Dzisiejsza Ewangelia zwróci nam uwagę, że również wszystkie dobra duchowe, jak na przykład siły do pokonania pokus i zła, mają swoje źródło w Bogu. Świadectwo o tym dał Jezus podczas kuszenia na pustyni. Wyznawajmy swoim życiem − za Świętym Pawłem, że Jezus jest Panem, czyli wszystko, co mam i kim jestem jest Jego łaską.
Niech dzisiejsze słowo Boże pomoże nam dostrzec tę zależność, abyśmy nie popadli w pychę.
Dziś przypadają też tzw. walentynki – Dzień Zakochanych. Pomyślmy o dobrym słowie, życzliwym geście wobec naszych bliskich – współmałżonków, rodziców, dziadków, dzieci i wnucząt.
W czwartek 11 lutego wspominamy Matkę Bożą z Lourdes. Jest to jednocześnie Światowy Dzień Chorego. Z tej okazji odprawimy specjalną Mszę św. o godz. 10.00 za chorych i udzielimy Sakramentu Namaszczenia Chorych. Ten Sakrament udzielamy chorym i starszym dla umocnienia w bólu i cierpieniu. Można go przyjmować wielokrotnie ilekroć czujemy potrzebę powierzenia się Bogu w cierpieniach naszego ciała lub duszy. Bardzo prosimy o pomoc chorym, starszym i niepełnosprawnym w dotarciu do kościoła. O godz. 9.30 będą śpiewane Godzinki do Najświętszej Maryi Panny, a o godz. 10.00 Msza św.
Środą Popielcową rozpoczynamy okres Wielkiego Postu. Zapraszamy na Mszę św. z obrzędem posypania głów popiołem o godz. 7.30, 10.30 i 17.00. W Brzezinach o godz. 9.00.
W okresie Wielkiego Postu w naszym kościele śpiewamy Godzinki o Męce Pańskiej, w dni powszednie o godz. 6.30, a w niedzielę i święta o godz. 7.00. Zapraszamy członków Kółek Różańcowych i wszystkich mogących włączyć się we wspólny śpiew.
Dzisiejsza liturgia słowa dotyka problemu wybrania człowieka przez Pana Boga i przeznaczenia go do szczególnych zadań. W Starym Testamencie takimi osobami byli prorocy. O jednym z takich powołań powie nam dziś prorok Izajasz. Osobami wybranymi byli także Apostołowie, którzy doświadczywszy Bożej łaski, „zostawili wszystko i poszli za Jezusem”. Taką osobą był również Święty Paweł. Konsekwentnie i z wielkim przekonaniem potrafił dawać świadectwo o Jezusie. Słuchając dziś słowa Bożego, musimy sobie uświadomić, że każdy z nas jest również wezwany do bycia prorokiem, apostołem i świadkiem Jezusa. Historie, które za chwilę usłyszymy, nie są tylko jednorazowymi wydarzeniami, ale powtarzają się w naszym życiu. Trzeba tylko otworzyć się na łaskę Boga.
Przyjmijmy z radością słowo Boże.
W tym tygodniu przypada I czwartek miesiąca w którym dziękujemy za dar Eucharystii i Kapłaństwa oraz I piątek miesiąca w którym wynagradzamy Panu Jezusowi za grzechy. Msza Św. Do Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 9.00 i 18.00. Spowiedź dla Klasy II Gimnazjum o godz. 16.30, a dla klasy III Gimnazjum o godz. 17.15.
W sobotę zapraszamy na Mszę św. i nabożeństwo do Niepokalanego Serca Maryi o godz. 18.00.
2 lutego, przypada święto Ofiarowania Pańskiego. W naszej polskiej tradycji nazywane jest świętem Matki Boskiej Gromnicznej.
Msze Święte w naszym kościele będą sprawowane o godz. 7.30, 10.30 i 17.00. W Brzezinach o godz. 9.00.
Na początku każdej Mszy Świętej będzie miał miejsce obrzęd błogosławieństwa świec. Przynieśmy zatem ze sobą gromnice. Niech staną się one znakiem obecności Chrystusa – światłości świata. Zapalajmy je, jak mówi stara polska tradycja, w chwilach trwogi i zagrożenia, aby o tej Bożej obecności i Opatrzności sobie nieustannie przypominać. Z woli świętego Papieża Jana Pawła II od 1997 roku to święto w kościele powszechnym obchodzony jest Dzień Życia Konsekrowanego. Poświęcony modlitwie za osoby, które oddały swoje życie na służbę Bogu i ludziom w niezliczonych zakonach i zgromadzeniach. To święto kończy tradycyjny okres śpiewania kolęd w naszych rodzinach i świątyniach.