Poświęcenie książeczek dla dzieci przygotowujących się do I Komunii św. będzie w niedzielę 1 marca na Mszy św. o godz. 12.00. Rodzice sami kupują dla dzieci książeczki.
Liturgia słowa dzisiejszej niedzieli odsyła nas do symboliki i znaczenia wody w życiu ludzkim, i to zarówno w wymiarze cielesnym, jak i duchowym. Księga Rodzaju ukazuje nam ludzkość po potopie, czyli po pewnej skrajnej sytuacji, gdy człowiek cierpi z powodu nadmiaru wody, natomiast Ewangelia opisuje pobyt Jezusa na pustyni, będącej miejscem, gdzie wody nie ma. I nadmiar wody, i jej brak wprowadzają człowieka w stan kryzysu, który może doprowadzić nawet do śmierci. Wybawienie znajdziemy w Liście św. Piotra, który jednoznacznie wskazuje, że tylko woda chrztu świętego nie zabija, a daje życie.
Pozwólmy więc oczyścić się słowu Boga, abyśmy mieli prawdziwe życie.
W Środę Popielcową rozpoczynamy okres Wielkiego Postu. Zachęcamy, by ten czas rozpocząć uczestnictwem we Mszy św. i obrzędem posypania głów popiołem. Msze św. o godz. 7.30 i 10.30, a wieczorna o godz. 17.00. O godz. 16.40 Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W Brzezinach Msza św. o godz. 9.00. Postarajmy się licznie zgromadzić na wspólną modlitwę w świątyni. Przypominamy, że w Popielec obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu trzech posiłków w tym jednego posiłku do syta. Na okres Wielkiego Postu podejmujemy umartwienia i wyrzeczenia. Pamiętajmy też, że Wielki Post jest tak zwanym „czasem zakazanym” dla wszelkich hucznych wesel, zabaw i dyskotek. Zachęcamy także w tym świętym okresie pokuty do powstrzymania się od picia napojów alkoholowych.
Przepisy z Księgi Kapłańskiej, które usłyszymy dziś w pierwszym czytaniu, mówią o trądzie. Izraelita uważał, że każde cierpienie i choroba jest wynikiem złego życia i oddalenia się od Boga. Stąd potrzebna była pokuta, która w przypadku trądu polegała na izolacji od społeczeństwa. Dla Jezusa tym trądem nie były jedynie zewnętrzne objawy, ale grzech. W dzisiejszej Ewangelii usłyszymy, że Chrystus, uzdrawiając chorego, odsyła go do rzeczywistości duchowej.
I wsłuchując się w liturgię słowa, zwłaszcza w List św. Pawła do Koryntian, który tylko pozornie odbiega od treści pozostałych czytań, zauważmy zachętę Apostoła, aby życie odczytywać w kontekście wiary i czynić wszystko jedynie na chwałę Boga.
W sobotę przypada liturgiczne wspomnienie św. Walentego, obecnie przyzywanego jako patrona narzeczonych i zakochanych. Warto jednak pamiętać, by ten dzień nie był jedynie jeszcze jedną okazją do przelotnego zatrzymania się na naszych uczuciach, lecz stawał się okazją do pogłębienia wzajemnej miłości i życzliwości.
W środę 11 lutego wspominamy Matkę Bożą z Lourdes. Jest to jednocześnie Światowy Dzień Chorego. Z tej okazji odprawimy specjalną Mszę św. o godz. 10.00 za chorych i udzielimy Sakramentu Namaszczenia Chorych. Ten Sakrament udzielamy chorym i starszym dla umocnienia w bólu i cierpieniu. Można go przyjmować wielokrotnie ilekroć czujemy potrzebę powierzenia się Bogu w cierpieniach naszego ciała lub duszy. Bardzo prosimy o pomoc chorym, starszym i niepełnosprawnym w dotarciu do kościoła. O godz. 9.30 będą śpiewane Godzinki do Najświętszej Maryi Panny, a o godz. 10.00 Msza św. Nie będzie Mszy św. o godz. 7.00
Dzisiejsza liturgia słowa w głównej mierze dotyka problemu cierpienia. Hiob, o którym usłyszymy w pierwszym czytaniu, wpada w swoistego rodzaju pesymizm. Życie ludzkie dostrzega jedynie w kategoriach bólu i cierpienia. Jednak na ten ponury i ciemny obraz pada światło pocieszenia z Ewangelii. Odpowiedzią na ludzkie problemy jest Jezus Chrystus, który przyszedł, aby uzdrawiać i w ten sposób zainicjować królestwo niebieskie już tu na ziemi. Stąd też odpowiedzią chrześcijanina ma być postawa, o której pisze św. Paweł w Liście do Koryntian. Trzeba wychodzić do świata, aby głosić dobrą nowinę o zbawieniu.
Wsłuchując się dziś z uwagą w słowo Boże, prośmy Pana, aby pozwolił nam być radosnymi Jego świadkami.
W tym tygodniu przypada I czwartek miesiąca w którym dziękujemy za dar Eucharystii i Kapłaństwa oraz I piątek miesiąca w którym wynagradzamy Panu Jezusowi za grzechy. Msza Św. Do Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 9.00 i 18.00. Spowiedź przed Msza Świętą. A w I sobotę miesiąca zapraszamy na Mszę św. O godz. 18.00 i na nabożeństwo do Niepokalanego Serca Maryi.
W poniedziałek 2 lutego będziemy obchodzili święto Ofiarowania Pańskiego nazwane w naszej polskiej tradycji świętem Matki Bożej Gromnicznej. Na wszystkich Mszach św. poświęcenie gromnic. Zostaną one pobłogosławione, aby przez cały rok, a zwłaszcza w chwilach trwogi i cierpienia, przypominały nam o Jezusie – Światłości Narodów, który nieustannie oświeca drogi naszego życia. Z inicjatywy Świętego Jana Pawła II Święto Matki Bożej Gromnicznej jest Dniem Życia Konsekrowanego. Taca w tym dniu jest przeznaczona na zakony kontemplacyjne. Dzieci przygotowujące się do I Komunii Świętej na Mszy Świętej o godz. 10.30 będą miały odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Dzieci przychodzą na Mszę Świętą ze świecami.
W pierwszym czytaniu Mojżesz, wydając ostatnie polecenia Narodowi Wybranemu, wskazuje, że Bóg ześle proroka wyjątkowego, który głosić będzie słowo Jahwe. Proroctwo to spełniło się faktycznie w osobie Jezusa Chrystusa, którego nauczanie od początku uderzało oryginalnością oraz niepojętą mocą, jak choćby nawet w dzisiejszej Ewangelii, która opisuje sytuację w Kafarnaum. Jezus jawi się jako nowy Mojżesz. Natomiast dzisiejszy tekst św. Pawła mówi o wskazówce, jaką daje Apostoł chrześcijanom, aby ci nie popadli na nowo w niewolę grzechu, z której Chrystus, nowy Mojżesz, wyprowadził ludzi.
Niech zatem dzisiejsze słowo Boże uzdolni nas do słuchania Boga i przylgnięcia do Niego całym sobą.