Jerycho, jedno z najbogatszych miast kraju, położone w żyznej części Judei, sprowadzało wiele towarów, pobierając wysokie daniny publiczne. W realiach rzymskiej okupacji poborcy podatków byli ludźmi tak bogatymi, jak i nielubianymi z racji na współpracę z okupantem, ale i powszechną nieuczciwość. Przełożonym takich właśnie ludzi jest Zacheusz, człowiek zdemoralizowany i niezwykle zamożny. Mimo iż był on daleki duchowo od Jezusa, pragnął jednak Go zobaczyć. W tym celu wspina się na wysoką sykomorę. Postawa Zacheusza bardzo dobitnie wskazuje na fakt, że spotkanie z Jezusem może zmienić dotychczasowe życie, nawet gdy człowiek znajduje się po ludzku na pozycji przegranej.
Niech zasłuchanie w słowo Boże pomoże nam patrzeć na innych oczami Jezusa.
Stawać się w oczach Bożych coraz lepszym jest możliwe jedynie wtedy, gdy działa w człowieku łaska. Otwarciem się na Boże działanie jest pełna pokory modlitwa, w której stajemy przed Panem jako grzesznicy. Chrystus wyraźnie krytykuje „fasadową pobożność”, która zamiast rozwijać relację z Bogiem skupia się jedynie na własnej doskonałości. Nie wystarczy też bycie kolekcjonerem dobrych uczynków, aby trzeba rozwijać w swoim sercu świętość. Kiedy stajemy do modlitwy z sercem skruszonym i w duchu pokory, nasza modlitwa przenika niebiosa i staje się miłą Bogu. Świadomość własnej słabości i niewystarczalności jest miejscem objawienia Bożego miłosierdzia.
Wsłuchajmy się w słowo Boże, abyśmy potrafili patrzeć na innych z miłością i nimi nie pogardzali.
W czwartek Msza Święta dla uczniów Szkoły im. Św. Jana Pawła II o godz. 9.00 z okazji święta Patrona. Zapraszamy uczniów, nauczycieli i wychowawców oraz rodziców do wspólnej modlitwy w inencji naszych dzieci.
Modlitwa to nie tylko wypowiedzenie słów, ale przede wszystkim trwanie przy Bogu nawet wtedy, kiedy wydaje się to beznadziejne. Słowo Boże każe nam zastanowić się nad potrzebą wytrwałego modlenia się. Warto spojrzeć na biblijnego Mojżesza, który trwał ufnie przed Panem z wzniesionymi do góry rękami, by wyprosić zwycięstwo nad nieprzyjacielskim oddziałem Amalekitów. Kiedy ręce Mojżesza opadały, wtedy przewagę zyskiwali Amalekici. Szczególnie trudne chwile przeżywała wdowa, która błagała sędziego o pomoc. To pokazuje, że modlitwa musi stać się intensywna, gdy zdarzenia wystawiają nas na próbę.
Otwierajmy się na słowo Boże, w którym Pan mówi do naszego serca i pragnie być blisko nas.
W niedzielę 16 października spotkanie dla uczniów z klasy VII o godz. 16.00 w Sali Centrum Pomocy. Spotkanie w ramach przygotowania do Sakramentu Bierzmowania. Uczniowie uczęszczający do szkół poza parafią są zobowiązani do udziału w przygotowaniu do tego Sakramentu w swojej parafii.
W niedzielę 9 października poświęcenie różańców dzieciom przygotowującym się do I Komunii Świętej na Mszy Świętej o godz. 12.00. Rodzice sami zakupują różańce. Po Mszy Świętej krótkie spotkanie dla rodziców.
Często słyszymy, że ludzie mają potrzebę okazywania wdzięczności za otrzymane dobro. Poczucie wdzięczność to nie tylko przejaw dobrych manier, ale postawa, która jest miernikiem wielkości człowieka, jego bezinteresowności i szlachetności. Człowiek wdzięczny to ten, kto dostrzega, że nie wszystko zawdzięcza sobie samemu, ale jest dłużnikiem innych. Samarytanin – cudzoziemiec jako jedyny docenił obdarowanie i miłość Boga. Pozostałych dziewięciu skupiło się jedynie na fakcie odzyskania zdrowia, jakby wszystko im się należało. Podobnie wielu współczesnych nam ludzi, którzy nauczyli się narzekania i biadolenia na wszystko wokół siebie.
Otwórzmy się na słowo Boże, aby pomogło nam w poszukiwaniu i znajdowaniu Boga we wszystkich rzeczach.
W I piątek miesiąca zapraszamy na Mszę Świętą do Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 9.00 i 18.00. Spowiedź przed Mszą Świętą. Spowiedź dla Klasy VIII od godz. 15.30, następnie adoracja Najświętszego Sakramentu i Komunia Święta.
W czwartek przypada I czwartek miesiąca. O godz. 19 specjalna adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa o uświęcenie kapłanów i o powołania kapłańskie i zakonne. Zapraszamy!
W niedzielę 2 października przeżywamy wizytację kanoniczną naszej parafii. O godz. 7.20 powitanie Ks. Biskupa Józefa Wróbla w drzwiach wejściowych do kościoła. Następnie Msza Święta z kazaniem Ks. Biskupa. O godz. 10.00 spotkanie i modlitwa z Ks. Biskupem wszystkich wspólnot a szczególnie Kółek Różańcowych. O godz. 10.30 Msza Święta sprawowana przez Ks. Biskupa i o godz. 12.00 Msza Święta odpustowa w kaplicy w Brzezinach sprawowana przez Ks. Biskupa. Zapraszamy do udziału!
Wierność jest całkowitym zaufaniem, które sprawiedliwy pokłada w Bogu. To zaufanie podtrzymuje go nawet w najtrudniejszych chwilach. Ma bowiem świadomość, że to Bóg kieruje losami świata i potrafi wyprowadzać dobro nawet ze zła. Nawet nieszczęścia nie zniechęcają człowieka wiernego, bo ma świadomość, że trudności przemijają, a Bóg trwa wiecznie. Słowo „wiara” oznacza stałość, pewność i zaufanie. Kto ma wiarę, umie przyjmować różne doświadczenia i cierpliwie podążać do przodu. Cokolwiek się wydarzy, wie, że jest w rękach Bożych, zatem w najlepszych rękach. Wiara działa w świecie przez miłość, a jej sprawdzianem jest zdolność podjęcia pokornej służby na rzecz bliźnich.
Wsłuchani w słowo Boże prośmy, by Pan przymnażał nam wiary.
Przeżywamy miesiąc październik i nabożeństwa różańcowe. W naszym kościele w dni powszednie i w niedzielę odmawiamy różaniec pół godziny przed Mszą św. wieczorną. Zatroszczmy się o tę modlitwę i uczmy jej nasze dzieci. Jeśli nie możemy w świątyni odmawiać różańca, to starajmy się to czynić indywidualnie lub z rodziną. Kandydaci do I Komunii Świętej i Sakramentu Bierzmowania są zobowiązani do uczestniczenia w tych nabożeństwach zgodnie z ustaleniami.