Słowo Boże dzisiejszej niedzieli stawia przed nami pytanie: gdzie tak naprawdę jest nasze serce, czy na pewno jest przy Bogu?
Księga Powtórzonego Prawa przypomina, że przykazania Boże zostały dane człowiekowi po to, by wskazywały mu drogę do szczęścia. Mądrość jest darem Bożym, słowem, które trzeba wprowadzać w czyn, jak zauważa w swoim Liście Święty Jakub.
Ewangelia przywołuje spotkanie, w którym biorą udział Pan Jezus i Jego uczniowie oraz faryzeusze i uczeni w Piśmie. Ci ostatni mają pretensje do Pana Jezusa, że Jego uczniowie nie przestrzegają tradycyjnego rytuału obmycia przed posiłkiem. Są tak skupieni na sprawach formalnych, że tracą z oczu najważniejsze: samego Boga i istotę prawa, które ma służyć człowiekowi, a nie być ponad nim.
Słuchając słowa Bożego, przylgnijmy sercem do Bożego prawa miłości.
W sobotę 27 sierpnia zapraszamy dzieci z rodzicami i opiekunami na familijny festyn na zakończenie wakacji od godz. 10.00 do godz. 14.00. Na parkingu przy naszym kościele będą różne urządzenia rekreacyjne, dmuchane zabawki, zjeżdżalnie i zabawy integracyjne, a także mała gastronomia. Prosimy, by w sobotę nie parkować samochodów na parkingu. Bardzo serdecznie dziękujemy Nadleśnictwu Lubartów za pomoc w zorganizowaniu tej zabawy dla dzieci.
W poniedziałek wyruszamy na dwudniową pielgrzymkę do Strachociny, Kalwarii Pacławskiej i Przemyśla. Wyjazd o godz. 6.00 z naszego parkingu.
Bóg pragnie zbawienia wszystkich ludzi. Pokazuje jednak, że Boskie działanie potrzebuje ludzkiej współpracy. Dlatego Jezus zachęca swoich słuchaczy, by wchodzili przez ciasne drzwi, ciasną bramę. I sam o sobie mówi, że jest bramą. Wysiłki wejścia do królestwa Bożego zakładają dobre wykorzystanie czasu, a także troskę o innych. Świadomość bycia „ostatnim” wskazuje na serce pozbawione samowystarczalności i przepełnione zaufaniem do Boga. To akceptowanie swojego życia i jego przeciwności, a jednocześnie ufność w moc Bożą. W naśladowaniu Jezusa nie chodzi bowiem o jakąś zewnętrzną pobożność, ale przemienione serce, które okazuje miłosierdzie, łagodność i pokorę.
Pozwólmy słowu Bożemu dotrzeć do naszego serca i umysłu.
15 sierpnia uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Papież Pius XII w 1950 r. przypieczętował dogmatem prawdę obecną w Kościele już od V w., że Maryja po ziemskim życiu z ciałem i duszą została wzięta do chwały nieba i wywyższona przez Boga jako Królowa. W polskiej tradycji z tą uroczystością jest związany obrzęd błogosławienia ziół, kwiatów, warzyw, zbóż, dlatego przynosimy je przed ołtarz. Chcemy w ten sposób uwielbić Boga i podziękować Mu za to, że troszczy się o nas. Obrzęd błogosławieństwa odbędzie się na zakończenie każdej Mszy Świętej. O godz. 10.30 Msza św. w intencji energetyków. Zapraszamy wszystkich energetyków i ich rodziny na modlitwę.
Rozwojowi wiary, który zakłada zacieśnianie więzi z Bogiem, towarzyszą przeszkody i trudności. Widzimy to wyraźnie w życiu proroków, którzy byli często odtrącani przez przywódców Izraela, ponieważ stanowili dla nich swoisty wyrzut sumienia. Doświadczył tego również Jeremiasz, który został wrzucony do cysterny z błotem za odważne głoszenie Izraelitom Bożego orędzia. Zamiast iść za pomocnymi wskazaniami Jahwe, które wymagały pokory, woleli trwać w swoim uporze skazanym na porażkę. I dziś świadkowie Jezusa znoszą drwiny, są znieważani i odrzuceni przez otoczenie za to tylko, że przyznają się do wiary w Zbawiciela.
Wsłuchani w słowo Boże umacniajmy odwagę, pełną ufności względem Boga i wytrwałości w podążaniu za Jego wolą.
Kościół jest Matką wszystkich wierzących. Wierzymy w to, co jest objawione w słowie Bożym, spisanym i przekazanym, a co Kościół podaje nam do wierzenia jako objawione przez Boga. Wiara jest Bożym darem i jest postawą człowieka. Wierzymy w Boga i wierzymy Bogu. Wierzymy w Boga, który objawił się nam jako Trójca Osób: Ojciec, Syn i Duch Święty. Wierzymy Bogu, to znaczy uznajemy za prawdę to, co Bóg objawił, ale także w pełni Bogu ufamy. To Duch Święty uzdalnia nas do tego, że rozumem i wolą staramy się przylgnąć do tego, co Bóg nam objawił. Najpełniej uczynił to w swoim Synu. Pogłębianie wiary wyraża się także w trosce o wiarę innych.
Aby ożywić w sobie czujność na głos Boży, otwórzmy się teraz na dar słowa.
W sobotę przypada święto Przemienienia Pańskiego i pierwsza sobota miesiąca. O godz. 17.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja. O godz. 18.00 Msza święta pierwszosobotnia. W tym dniu Suma odpustowa w Firleju o godz. 11.30, a Msza św. na cmentarzu parafialnym w Lubartowie o godz. 18.00.
W I piątek miesiąca Msza św. do Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 9.00 i 18.00. Spowiedź przed Mszą św.