Ojcowie KapucyniParafia WniebowstąpieniaParafia Matki Bożej Nieustającej PomocyParafia Św. AnnyStrona Główna
Uroczystość Wszystkich Świętych - 1 listopada
01-11-2014 13:00 • Ks. Stanisław Rząsa

W sobotę Uroczystość Wszystkich Świętych. Msze św. w naszym kościele o godz. 7.30 i 9.00. Zaś na cmentarzu parafialnym o godz. 12.00 i 17.00, a na cmentarzu komunalnym o godz. 10.00. W tę uroczystość uwielbiamy Boga wszystkich czasów w Jego świętych – w ludziach, którzy przeszli przez życie wierni Bogu i Jego przykazaniom. 

To realna propozycja

ks. Paweł Siedlanowski

Przed laty Jan Paweł II mówił: „Słowa z Kazania na Górze, którymi Jezus zamierzał nakreślić istotę swojego orędzia, ktoś określił jako […] magna charta królestwa Chrystusowego. Są to słowa rewolucyjne, ponieważ proponują radykalne wywrócenie wartości, z jakich czerpie inspirację potoczna mentalność, mentalność czasów Jezusa nie mniej jak mentalność naszych czasów”.

Być może jest to jeden z powodów, dla którego błogosławieństwa traktujemy trochę jak nieszkodliwe dziwactwo, horyzont pozostający absolutnie poza zasięgiem tzw. przeciętnego chrześcijanina. Tymczasem one właśnie stanowią klucz do świętości – tej świętości, która jest nie tyle luksusem dla nielicznych, ile powszechnym powołaniem każdego ochrzczonego. Więcej, jak podpowiada święty Papież z Polski, one „utrzymują się lub upadają wszystkie razem; nie można wyodrębnić z nich jednego tylko i praktykować go kosztem innych”. Jest to więc propozycja kompletna, spójna wewnętrznie, a co najważniejsze – realna do spełnienia!

Nie da się w pełni zrozumieć ducha błogosławieństw bez swoistej wizualizacji, której możemy doświadczyć, spoglądając na świętych. W szczególny sposób dokonuje się to w uroczystość Wszystkich Świętych. W nich spełnia się Boża obietnica, stanowią „świetlany cel”, ku któremu wszyscy zmierzamy. Otrzymujemy dziś donośny komunikat: świętość jest możliwa!


© 2009 www.parafia.lubartow.pl