Ojcowie KapucyniParafia WniebowstąpieniaParafia Matki Bożej Nieustającej PomocyParafia Św. AnnyStrona Główna
Nowy Rok 2014 - 1 stycznia
01-01-2014 12:00 • Ks. Stanisław Rząsa

W środę pierwszy dzień roku kalendarzowego przypada Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Jest to tak zwane święto nakazane, czyli zobowiązujące nas do uczestniczenia we Mszy św. Po balach i spotkaniach sylwestrowych, postarajmy się powitać Nowy Rok uczestnictwem we Mszy św. A msze św. tak jak w niedzielę. Zatroszczmy się także o dzieci i młodzież. Zwróćmy uwagę jak witają Nowy Rok i na ich uczestnictwo we Mszy św.

Umieć słuchać

ks. Paweł Siedlanowski

Maryja Słuchająca. Próżno szukać takiego sformułowania w katalogu tytułów, którymi określa się Bożą Rodzicielkę. Ale on jak najbardziej Jej się należy. I wiele mówi nam, żyjącym w świecie, w którym z łatwością produkuje się codziennie miliony komunikatów, ale gdzie też ludzie mają coraz większe problemy ze słuchaniem i rozumieniem podstawowych zasad go definiujących.

Maryja, kiedy patrzyła, co się dzieje w stajni betlejemskiej, miała w pamięci przepowiednie prorockie i orędzie zwiastowania anielskiego. Była świadoma dokonującej się także przez Nią historii zbawienia. „Zachowywała wszystkie te sprawy i rozważała je w swoim sercu” – napisał św. Łukasz (Łk 2, 18). Wiele razy jeszcze pojawią się podobne słowa na określenie Jej postawy. Niewiele mówiła – przynajmniej nie odnotowują tego ewangeliści. Potrafiła jednak w ciszy i pokornym oddaniu towarzyszyć swojemu Synowi, być tam, gdzie być powinna. A później, kiedy już odszedł do domu Ojca, stała się fundamentem rodzącego się młodego Kościoła.

Potrzebny jest taki dzień i takie przesłanie. Ciągle się spieszymy. Mało mamy czasu dla Boga, dla siebie, dla innych. Coraz mniej modlitwy i ciszy. Płycizna zastępuje głębię. Nie lepiej sytuacja wygląda na świecie, w jego strukturach politycznych i społecznych.

Potrzebujemy wszyscy zatrzymania się. Bóg obdarowuje nas swoim błogosławieństwem. Czy jesteśmy w stanie je przyjąć? Aby je wprowadzić w czyn, zamienić na codzienność, trzeba nauczyć się słuchać. Bóg mówi do swojego ludu. Ewangelia daje komplet odpowiedzi na najbardziej nurtujące ludzkość pytania. Od tego, czy zechcemy i potrafimy „rozważyć je w swoim sercu”, wiele zależy.


© 2009 www.parafia.lubartow.pl