Na zakończenie wakacji zorganizowaliśmy festyn dla dzieci z różnymi atrakcjami. Stało się to możliwe dzięki pomocy Nadleśnictwa Lubartów, za co bardzo serdecznie dziekujemy
Wielki Post i Zmartwychwstanie Pana Jezusa - 2023 rok
Na zakończenie wakacji zorganizowaliśmy festyn dla dzieci. Bardzo serdecznie dziękujemy Ndleśnictwu Lubartów za pomoc.
W dniach 22 i 23 sierpnia zorganizowaliśmy pielgrzymkę do Strachociny, miejsca urodzenia Św. Andrzeja Boboli. Następnie byliśmy na zaporze w Solinie, gdzie mieliśmy rejs statkiem. Nocowaliśmy w domu pielgrzyma i modliliśmy się w Kalwarii Pacławskiej. Następnego dnia zwiedzaliśmy z przewodniczką Przemyśl.
W tym roku po raz pierwszy zorganizowaliśmy Drogę Krzyżową w Plenerze od kościoła do kaplicy w Brzezinach i powrót do kościoła. Trasa liczyła ponad 10 km. Drogę Krzyżową prowadził Ks. dr Jarosław Orkiszewski, Ekonom naszej Archidiecezji.
W Niedzielę Palmową na Mszy Świętej o godz. 12.00 błogosławieństwa palm wielkanocnych dokonał Ks. dr Jarosław Orkiszewski Ekonom naszej Archidiecezji
W dniu 16 maja 2021 roku nasza wspólnota przeżywała odpust. Sume odpustpwą celebropwał Ks. Tomasz Jarząbek
10 października 2020 roku Ks. Biskup Adam Bab udzielił Sakramentu Bierzmowania naszej młodzieży. Sakrament Bierzmowania przyjęło 38 osób.
Procesja Bożego Ciała wokół parafialnego kościoła. Z powodu epidemii Procesję Bożego Ciała przeżywamy przy kościele parafialnym.
Z inicjatywy Ks. Kanonika Tadeusza Kleja rodaka pochodzącego z Lisowa w dniu 1.09.2019 roku w 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej w Lisowie odbyła się Msza Święta i odsłonięcie tablicy poświęconiej ofiarom I i II wojny światowej pochodzących z Lisowa.
Na zakończenie wakacji zorganizowaliśmy festyn. Wspomogli nas: Urząd Miasta Lubartów, PSS Społem, Piekarnia Kajzerka.
W dniach od 20 do 22 sierpnia zorganizowalismy trzydniową pielgrzymkę. Byliśmy we Włocławku na tamie przy pomniku upamiętniającym śmierć Ks. Jerzego Popiełuszki, w Toruniu w sanktuarium Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i na Starówce, w Licheniu, Gnieźnie, na Polach Lednickich, w Mogilnie i Niepokalanowie.
I Komunia Święta była w dwóch grupach na Mszy Św. o godz. 10.30 i 12.00.
13 maja 2018 roku w Uroczystość Wniebiowstapienia Pańskiego Ks. Arcybiskup Stanisław Budzik Metropolita Lubelski dokonał konsekracji kościoła.
Centrum Pomocy "Otoczmy troską życie" im. Karola Wojtyły zorganizowałao na zakończenie wakacji festyn "trzeba wypobraźni miłości" dzięki wsparciu Urzędu Miasta Lubartów, PSS Społem, Piekarnii "Kajzerka" oraz wielu wolontariuszy.
Tradycyjnie Centrum Pomocy "Otoczmy troską życie" zorganizowało festyn na zakończenie wakacji na placu przy parafii Wniebowstapienia Pańskiego. Dziękujemy Urzędowi Miasta Lubartów, PSS Społem i Piekarnii "Kajzerka" za pomoc.
Po pięciu latach pracy w naszej parafii Ks. Paweł Kościuk został przeniesiony do pracy w parafii Miłosierdzia Bożego w Kraśniku. W dniu 29 czerwca na Mszy św. o godz. 17.00 parafianie wyrazili wdzięczność Ks. Pawłowi za pracę w naszej parafiii życzenia owocnej pracy na nowej placówce.
W dniu 31 sierpnia Symbole Światowych Dni Młodzieży gościły w naszej parafii.
Centrum Pomocy "Otoczmy troską życie" im. Karola Wojtyły, 29 sierpnia 2015 roku po raz drugii organizuje festyn na zakończenie wakacji "trzeba wyobraźni miłości". Serdecznie dziękujemy za wsparcie Wójtowi Gminy Lubartów, Burmistrzowi Miasta Lubartów, PSS Społem i Piekarnii "Kajzerka"
20 czerwca 2015r. na boisku sportowym przy Gimnazjum nr. 2 w Lubartowie odbyła się "Parafiada Siatkarska 2015", organizowana przez Parafię Matki Bożej Nieustającej Pomocy przy współudziale LALS, dzięki środkom uzyskanym z Urzędu Miasta w Lubartowie w ramach funduszy na "wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej i sportu, wypoczynku dzieci i młodzieży, turystyki i krajoznawstwa oraz ochrony i promocji zdrowia".
W tegorocznej edycji Parafiady wzięło udział 27-miu zawodników w czterech drużynach: Brzeźnica Bychawska, PDS, Pierun Zawisza i Spartakusy. Honorowy patronat nad Turniejem objął Pan Janusz Bodziacki - Burmistrz miasta Lubartów.
Po powitaniu zgromadzonych przez: p. Janusza Bodziackiego - Burmistrza miasta Lubartów, ks. Dziekana Józefa Huzara - proboszcza parafii-organizatora i p. Sławomira Zdunka - dyrektora Gimnazjum nr. 2 w Lubartowie, można było uznać Turniej za otwarty.
Drużyny miały rozegrać mecze według reguły "każdy z każdym". Po rozlosowaniu kolejności meczów, rozpoczął się Turniej, sędziowany przez osoby związane z LALS: Przemysława Wiącka i Jerzego Zglejszewskiego.
Wszystkie mecze, choć zaciekłe, były prowadzone w przyjacielskiej atmosferze, a o zwycięstwie drużyn w poszczególnych meczach decydowała mieszanka doświadczenia, zgrania i szczęścia, oraz mniejsza liczba popełnianych błędów. Na trybunach zaś panowała atmosfera piknikowa.
Drużyna zwycięska wystąpiła w składzie: Robert Gryczan, Paweł Fiutka, Adam Matyjaszczyk, Cezary Stanisławski i Rafał Gdula.
Drużyny z miejsc I - III otrzymały nagrody rzeczowe: puchary i piłki, każdy z zawodników trzech najlepszych drużyn medal, a każdy uczestnik zawodów otrzymał pamiątkowy dyplom. Dwoje zawodników zostało uhonorowanych nagrodami indywidualnymi: najlepszym zawodnikiem Turnieju został wybrany Paweł Fiutka z Brzeźnicy Bychawskiej, a najlepszym rozgrywającym Patrycja Boguta z Pieruna Zawisza.
Klasyfikacja końcowa Parafiady Siatkarskiej 2014:
I miejsce – Brzeźnica Bychawska
II miejsce – Pierun Zawisza
III miejsce – Spartakusy
IV miejsce – PDS
Wyniki poszczególnych meczów:
Brzeźnica – Spartakusy 2:0 (25:19; 25:21)
PDS – Pierun 1:2 (6:25; 25:23; 13:15)
Brzeźnica – PDS 2:0 (25:14; 25:20)
Spartakusy – Pierun 0:2 (17:25; 24:26)
Spartakusy – PDS 2:0 (29:27; 25:23)
Pierun – Brzeźnica 0:2 (12:25; 24:26)
Serdeczne podziękowania dla wszystkich sponsorów, dzięki którym mogliśmy rozegrać zawody: Urząd Miasta, Piekarnia Bigoraj – Jeżowski, Piekarnia Szczygiełek, Ambit- Systemy Informatyczne, Pan Dawid Gwóźdz.
autor: Jerzy Zglejszewski
Pielgrzymka
30 kwietnia 2015 roku o godz. 4.30 sprzed Kościoła MBN Pomocy w Lubartowie wyruszyła autokarowa pielgrzymka do Sanktuariów znajdujących się w zachodniej części naszej ojczyzny.
W pierwszym dniu witaliśmy Matkę Bożą Niepokalaną w Niepokalanowie. Siostra Agnieszka oprowadziła nas po muzeum poświęconym św. Maksymilianowi Marii Kolbe. W godzinach popołudniowych dotarliśmy do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Licheniu. Po zakwaterowaniu, czas wolny do Mszy św. wykorzystaliśmy na zwiedzanie. Zauroczyło nas piękno Bazyliki i jej otoczenie: wspaniała soczysta zieleń, przeurocze różnobarwne tulipany. Nawiedziliśmy również obiekty sakralne w najstarszej części Sanktuarium, w kościele św. Doroty odmówiliśmy Koronkę do Bożego Miłosierdzia. O godz. 18.00 uczestniczyliśmy we Mszy św., w której jednym z koncelebrantów był Ks. Mariusz Karczmarczyk – opiekun duchowy naszej grupy pielgrzymkowej. Następnie w blasku zachodzącego słońca uczestniczyliśmy w Drodze Krzyżowej, po której pożegnaliśmy Matkę Bożą w Apelu Jasnogórskim.
1 maja w dzień św. Józefa, Święta Rodzina zaprosiła nas do Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu. W dalszej części naszego pielgrzymowania witały nas otwarte ramiona Chrystusa Zwycięzcy, który króluje na wzgórzu Świebodzińskim. Po tych duchowych przeżyciach udaliśmy się na spotkanie z Matką Bożą cierpliwie słuchającą w Rokitnie. Ks. Kustosz Józef Tomiak z księżmi wikariuszami, zabrali wszystkich pielgrzymów na Kalwarię. Następnie po raz drugi w tym dniu uczestniczyliśmy we Mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Rokitniańskiej. Trzeciego dnia naszego pielgrzymowania, udaliśmy się do Gorzowa Wielkopolskiego, do Kościoła Braci Mniejszych Kapucynów. Mszy św. w tym dniu przewodniczył o. Henryk Cieniuch – pochodzący z lubartowskiej ziemi. Zwiedziliśmy bulwar i Katedrę Gorzowską. Po obiedzie, udaliśmy się do Gniezna. Przewodnik oprowadził nas po Katedrze, opowiadając historię początków chrześcijaństwa na polskiej ziemi.
Szczęśliwi, pełni wrażeń i przeżyć duchowych powróciliśmy do Lubartowa.
Pielgrzymi.
22 kwietnia uczniowie z naszej szkoły pojechali na wycieczkę do Warszawy. Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy było Sanktuarium św. Stanisława Kostki, gdzie zwiedziliśmy muzeum poświęcone bł. ks. Jerzemu Popiełuszce. Młodzież z uwagą i w skupieniu wysłuchała miejscowego księdza, który przybliżył im ważne wydarzenia z życia i posługi bł. ks. Jerzego.
Kolejnym etapem podróży było zwiedzanie i spacer w centrum Warszawy, gdzie towarzyszyła nam piękna wiosenna pogoda.
Następnie uczniowie udali się do Teatru Muzycznego „ Buffo” na musical pt: „ Romeo i Julia” by obejrzeć zainspirowaną dramatem Szekspira opowieść o tragicznej miłości dwojga nastolatków, nie umiejących odnaleźć porozumienia ze światem dorosłych. Młodzieńcza i bezkompromisowa miłość napotyka bezwzględność komercyjnego świata rodziców, pochłoniętych swoimi sprawami . Teksty piosenek , postawy i kwestie autorów sprawiły, że szekspirowska historia została osadzona w czasach współczesnych. Byliśmy zachwyceni spektaklem , a przede wszystkim wspaniałą muzyką i profesjonalną grą aktorów, których znamy z kolorowych gazet i telewizji.
Opiekunami młodzieży byli : ks. Mariusz Karczmarczyk, pani Teresa Kwiecień i pani Janina Zabielska
Konkurs Wiedzy Biblijnej
Etap diecezjalny przeprowadzony 21 kwietnia 2015r. zgromadził w Seminarium Duchownym w Lublinie około 200 uczestników. Na eliminacje złożyły się dwie zasadnicze części: pisemna i ustna. W pierwszej młodzież przystąpiła do rozwiązania testu składającego się z pytań wyboru i tzw. otwartych, w których należało odnieść się krótko do danej problematyki z zakresu Księgi Jonasza, Ewangelii wg św. Łukasza i Dziejów Apostolskich, stanowiących tegoroczny zakres. Zgodnie z regulaminem konkursu, do drugiej części mogło zakwalifikować się siedmioro uczestników z najwyższymi wynikami. Uczennica klasy II f – Katarzyna Cieniuch zajęła 8 miejsce zdobywając 81 punktów, Mateusz Iwanek z klasy II f – zdobył 55 punktów, a Krystian Fil z klasy II e – 44 punkty.
W dniach od 28 stycznia do 6 lutego pielgrzymowalismy do Jordanii i Ziemi Świętej.
Dzięki s.Marlenie i wolontariuszkom (Agacie Kusyk, Kindze Woźniak, Klaudii Siłuch i Asi Zdunek) dzieci z naszej parafii mogły przeżyc przepiękne ferie pełne wartości jak m.in: słuchanie, wytrwałość i wiele innych. Dziękujemy także sposorom dzięki którym te ferie mogły sie odbyć.
ZABAWA CHOINKOWA 2015
Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy co roku organizuje zabawę choinkową dla dzieci z rodzin ubogich z parafii i miasta Lubartów. Tegoroczna zabawa odbyła się dzięki wsparciu finansowemu w formie wspierania realizacji zadania publicznego Burmistrza Miasta Lubartów, licznych sponsorów i ludzi dobrej woli. Zabawa choinkowa, w której uczestniczyło 150 dzieci połączona była z licznymi konkursami i paczkami pełnymi słodyczy i niespodzianek. W zabawę choinkową zaangażowało się kilkudziesięciu wolontariuszy i młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Firleja w Lubartowie. Dzieci bawiły się pod opieką wolontariuszy, a na ich twarzach nie znikał uśmiech. Największą atrakcją było przybycie św. Mikołaja, który obdarował dzieci prezentami.
Rodzinne kolędowanie z Trzema Królami
Młodzież II Liceum Ogólnokształcącego 19 grudnia 2014 roku, pod kierownictwem Pani Teresy Kwiecień i ks. Mariusza Karczmarczyka przygotowała jasełka bożonarodzeniowe pt. „Wigilijna ulica”. Uczniowie apelowali do swoich rówieśników, że „Bóg przychodzi we właściwym czasie: choć czas w Jego rozumieniu nie jest tym, który odmierzają nasze ziemskie, często śpieszące lub spóźniające się zegarki”. Przygotowany spektakl zwrócił uwagę na dwie osoby, które w historii zbawienia odegrały szczególną rolę: Maryję i Józefa. To do Nich przyszedł w czasie, w którym się nie domyślali, i w sposób, którego nie planowali. Całkowita wiara Maryi, ogromna sprawiedliwość Józefa są dla nas zachętą do zaufania Bogu w sytuacjach, które po ludzku patrząc wydają się niezrozumiałe, beznadziejne i nie do rozwiązania.
11 listopada 2014 roku cztery kręgi wspólnoty Kościoła Domowego pielgrzymowały wraz ze swoim opiekunem ks. Mariuszem Karczmarczykiem do Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy. Pielgrzymi dziękowali Matce Bożej za całoroczną opiekę nad rodzinami należącymi do wspólnoty. Powierzali Pani Kębelskiej sprawy rodzinne, troski i radości wszystkich rodzin z całej parafii.
Po długim i forsownym marszu nasi dzielni mali pielgzrzymi dotarli do Sanktuarium relikwii Krzyża
Swiętego. Mogli tam oddać cześć fragmentom krzyża Naszego Pana Jezusa Chrystusa, które w ostatnich latach zostały potwierdzone naukowo jako autentyczne, tzn. pochodzące z I w. , z ziemi palestyńskiej. Wzieli także udział w Mszy św. oraz usłyszeli wspaniałą historię Sanktuarium, oraz zwiedzili muzeum archeologiczne i misyjne ojców oblatów.
„Świętymi bądźcie”
We wspomnienie liturgiczne św. Jana Pawła II uczniowie IILO w Lubartowie obchodzili Dzień Papieski pod hasłem „Świętymi bądźcie”. Ojciec Święty wygłaszając katechezę w 1985 roku skierowaną do wiernych pragnął, abyśmy wsłuchiwali się w wezwanie Boga, skierowane do całej społeczności synów Izraela, które niesie się poprzez całe Stare Przymierze: „Bądźcie świętymi, bo Ja jestem święty, Pan, Bóg wasz!” (Kpł 19,2) „Ja jestem Pan, który was uświęca!” (Kpł 20,8). Młodzież przygotowała uroczystą akademie poświęconą Ojcu Świętemu, który zrealizował w swoim życiu starotestamentalne wezwanie do świętości i przez to stał się wzorem dla młodego pokolenia. Uczniowie na zakończenie zaapelowali do swoich kolegów i koleżanek: „Niech to świadectwo o Janie Pawle II będzie dla nas motywacją, byśmy tak jak On potrafili wykorzystać każdą chwilę swego życia na zdobywanie świętości”.
Od dwóch lat wychodzimy na ulice naszego miasta z koronką w ręku, by prosić Boga o miłosierdzie dla nas i świata całego. Co roku przekraczamy barierę lęku, nieśmiałości i wstydu, by odważnie stanąć na ulicy, pośród biegnącego tłumu i oddać nasze miasto w ręce Miłosiernego Pana. Zbieramy się w parach, małych grupkach lub w dużych zgromadzeniach i odmawiamy najprostszą z najpiękniejszych modlitw: Koronkę do Bożego Miłosierdzia.
W tym roku na terenie naszej parafii modliły się dwie grupy: jedna na skrzyżowaniu ulic Lubelskiej i Kolejowej, a druga na skrzyżowaniu ulicy Lubelskiej i Al.1000-lecia. W tej wspólnej modlitwie uczestniczyło ok. 150 osób.
Wspólnota Legionu Maryi z naszej parafii w dn. 12 – 13 września 2014 roku dziękowała na Jasnej Górze za 35 lat obecności Legionu Maryi (LM) w Polsce. Legioniści modlili się o rozwój pobożności maryjnej w naszej parafii, Ojczyźnie i nowy zapał ewangelizacyjny, prosili też o pokój w Polsce i na świecie. Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. koncelebrowana o godz. 11.00. Eucharystii przewodniczył abp senior Damian Zimoń, który jako pierwszy proboszcz w Polsce wprowadził legionistów do parafii Mariackiej w Katowicach. Homilię wygłosił bp Mariusz Leszczyński z diecezji zamojsko-lubaczowskiej, obecny był też bp Roman Marcinkowski, krajowy opiekun duchowy LM. Biskup pomocniczy zamojsko-lubaczowski mobilizował legionistów: - Dziś, kiedy zło z nową siłą uderza w fundamenty moralne narodu, trzeba, aby jego różnym przejawom wypowiedzieli walkę pobożni katolicy, posłuszni Maryi i Jezusowi, kochający Kościół i Ojczyznę. Dziś już nie wystarczy obrona obecności wartości chrześcijańskich w świecie. Potrzebna jest katolicka ofensywa. To właśnie miał na myśli papież Benedykt XVI, gdy przed dwoma laty mówił o `Kościele wojującym` - Ecclesia Militans – wyjaśnił kaznodzieja.
W czasie Mszy św. został również odczytany Akt poświęcenia Legionu Maryi Niepokalanemu Sercu Maryi.
Pielgrzymka na kanonizację bł. Jana Pawła II
Droga Jana Pawła II do świętości została uznana za najszybszą w nowożytnej historii Kościoła. Proces kanonizacyjny zaczął się błyskawicznie: Benedykt XVI zgodził się na otwarcie procesu beatyfikacyjnego swego poprzednika miesiąc i 11 dni po jego śmierci. 5 lipca papież Franciszek zgodził się na kanonizację Jana Pawła II. Jej data została wyznaczona na konsystorzu 30 września - papież i kardynałowie ustalili, że Polak zostanie świętym 27 kwietnia. Tego dnia w Watykanie byli również pielgrzymi (54 osoby) z naszej parafii. Na Placu św. Piotra usłyszeliśmy: – Byli to dwaj ludzie pełni męstwa Ducha Świętego, którzy złożyli Kościołowi i światu świadectwo dobroci Boga i Jego miłosierdzia – mówił Franciszek o obu nowych świętych. Mszę na placu świętego Piotra koncelebrował także emerytowany papież Benedykt XVI, z którym Franciszek przywitał się przed rozpoczęciem, a zebrani na placu św. Piotra powitali oklaskami. To precedensowe wydarzenie można nazwać „mszą czterech papieży”. W homilii Franciszek przypomniał, że zarówno Angelo Roncalli, jak i Karol Wojtyła byli kapłanami, biskupami i papieżami XX wieku. Według Franciszka Jan XXIII był „papieżem posłuszeństwa Duchowi Świętemu”. Podkreślił, że w posłudze Ludowi Bożemu Jan Paweł II był zaś papieżem rodziny. To wydarzenie było wielkim przeżyciem duchowym dla wszystkich parafian, którzy prosili nowego Świętego o łaski dla rodzin, zdrowie dla ks. Proboszcza i całej wspólnoty parafialnej. Po Kanonizacji pielgrzymka udała się na dalszy szlak pielgrzymowania po ziemi rzymskiej. Pielgrzymi byli: na Monte Casino, San Givanni Rotondo, Monte Sant Angelo, Manoppello, Loretto, Capri, Wenecja.
autor: ks.Mariusz Karczmarczyk
Parafia MBN Pomocy co roku organizuje zabawę choinkową dla dzieci z rodzin ubogich z parafii i miasta Lubartów. Tegoroczna zabawa odbyła się dzięki wsparciu finansowemu w formie wspierania realizacji zadania publicznego Burmistrza Miasta Lubartów, licznych sponsorów i ludzi dobrej woli. Zabawa choinkowa, w której uczestniczyło 160 dzieci połączona była z licznymi konkursami i paczkami pełnymi słodyczy i niespodzianek. W zabawę choinkową zaangażowało się kilkudziesięciu wolontariuszy i młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Dzieci bawiły się pod opieką wolontariuszy, a na ich twarzach nie znikał uśmiech. Największą atrakcją było przybycie św. Mikołaja, który obdarował dzieci prezentami.
Dzięki siostrom felicjankom, sponsorom oraz młodzieży Oazy i KSM-u dzieci z naszej parafii przeżyły przepiękne ferie :)
W niedzielę 12 stycznia gościliśmy orkiestrę Ochotniczej Straży Pożarnej i Chór Ziemi Lubartowskiej
Mieszkańcy Lubartowa w przepięknym pochodzie wyznawali swoją wiarę w Jezusa Prawdziwego Boga i Człowieka, przed którym warto zdjąć swoją koronę :)
Tak o Orszaku pisały nasze media:
http://lubartow24.pl/informacje/lokalne/67535/orszak_trzech_kroli_przeszedl_ulicami_lubartowa/
http://www.lubartowiak.com.pl/fakty/orszak-trzch-kroli-w-lubartowie/
Młodzież naszego liceum 20 grudnia 2013 r. przygotowała jasełka bożonarodzeniowe pt. „Niezwykła noc – noc miłości i przebaczenia”. Rozważając tajemnicę Bożego Narodzenia młodzież skierowała nasze myśli i serca ku niebu, obudzając w nas głęboką refleksję nad cudem świętej nocy. Uczniowie podsumowując jasełka powiedzieli: „Panie Jezu, dwa tysiące lat od Twojego narodzenia, stajemy przy Twoim żłóbku, pełni wdzięczności za wszelkie dary, za pokój, którym wypełniasz nasze serca, za miłość, którą uczysz nas żyć i przebaczać”. Młodzież podkreśliła mocno, że najważniejsze jest to – aby w naszych sercach narodziła się Miłość i zacytowała słowa naszego wieszcza narodowego „ Chrystus narodził się w Betlejemskim żłobie, lecz biada Ci człowiecze jeśli nie narodził się w Tobie”. Serdeczne podziękowania wspaniałej młodzieży – aktorom i muzykom za przygotowanie jasełek, a także Pani Teresie Kwiecień, Ks. Mariuszowi Karczmarczykowi i Panu Pawłowi Pasikowskiemu.
Pielgrzymka scholi oraz oazy dziecięcej do sanktuarium Matki Bożej w Krasnobrodzie
Zabawa dla dzieci z naszej parafii zorganizowana przez Siostry Felicjanki i młodzież z Oazy.
11 listopada 2013 roku wspólnota Kościoła Domowego wraz ze swoim kierownikiem duchowym ks. Mariuszem pielgrzymowała do Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy. Masza św. w intencji wszystkich kręgów Kościoła Domowego została poprzedzona przez wystąpienie ks. Inf. Jana Pęzioła, który przypomniał historię i łaski jakie ludzie doznają dzięki wstawiennictwu MB Kębelskiej. Coroczna pielgrzymka kończy się zawierzeniem rodzin i dzieci opiece Matce Kębelskiej.
Tegoroczny XIII już Dzień Papieski, decyzją Konferencji Episkopatu Polski, był obchodzony 13 października 2013 pod hasłem „Jan Paweł II – Papież Dialogu”. W naszej szkole – w II LO ten szczególny dzień obchodziliśmy w liturgiczne wspomnienie naszego Rodaka Papieża – 22 października. Dla młodych ludzi bł. Ojciec Święty Jan Paweł II był mistrzem dialogu. Nie tylko w sensie teoretycznym. Jego pouczające słowa o tym zagadnieniu zyskiwały niezwykłą siłę oddziaływania i swoisty blask prawdziwości poprzez prezentowaną przez Papieża unikalną postawę w kontakcie z drugim człowiekiem. Cechował ją niezwykły wręcz szacunek dla tego „innego”, z którym się spotykał, budowany na respektowaniu jego ludzkiej godności. Wynikała ona ze świadomości, że każdy człowiek ma przecież Boży rodowód, nawet jeśli tego nie uznaje lub jeszcze nie odkrył. Na zakończenie akademii został rozstrzygnięty konkurs na „Najciekawszy plakat pielgrzymkowy”. Pani Dyrektor Halina Zdunek wraz z Teresą Kwiecień i Ks. Mariuszem Karczmarczykiem wręczyli zwycięzcom nagrody. Pierwsze miejsce zajęła klasa III L, drugie klasa III C, a ostatnie klasa III J.
W dniach od 3 do 11 października mieszkańcy Lubartowa i okolic pilegrzymowali do miejsc świętych w Italii. Głównym celem było nawiedzenie grobu Bł. Jana Pawła II i spotkanie z papieżem Franciszkiem.
Dzięki odwadze wolontariuszy w miastach całej Polski i nie tylko odbyła się zbiórka datków na Fundusz "Dzieło Nowego Tysiąclecia", który jest szansą na edukację dla uzdolnionej, lecz ubogiej młodzieży. Fundacja poprzez stypendia zapewnia m. in przejazdy, posiłki, czy materiały edukacyjne a także rekolekcje i dni skupienia.
W naszym mieście zbiórka uliczna będzie miała jeszcze miejsce w najbliższą niedzielę.
Wszystkim którzy włączyli się w to piękne dzieło z serca dziękujemy za życzliwość :D
12 października 2013 odbyła się XXIX Pielgrzymka Maturzystów Lubelskich na Jasną Górę wśród których pielgrzymowała młodzież z Lubartowa. Każdy, kto decyduje się na udział w pielgrzymce, podejmuje pewien trud, ale zawsze w określonym celu. Modlitwa ma służyć przede wszystkim umocnieniu wiary. Młodzież maturalna modliła się także o pomyślny przebieg egzaminów i trafny wybór drogi życiowej. „Wiem, komu uwierzyłem" – to hasło, które przyświecało młodzieży klas maturalnych w tegorocznej pielgrzymce. Uczniowie wszystkich szkół lubartowskich uczestniczyli w modlitwie w Częstochowie. Wraz z uczniami modlili się dyrektorzy szkół, nauczyciele, duszpasterze. Wyróżnieniem dla II Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Firleja w Lubartowie, do którego chodzą nasi parafianie, było przygotowanie różańca i Drogi Krzyżowej.
Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 16.30 uroczystą Eucharystią w intencji młodzieży. Mszy świętej przewodniczył bp Mieczysław Cisło. Następnie uczniowie, wraz z nauczycielami, uczestniczyli w modlitwie różańcowej, na której nasza uczennica i parafianka Monika Raczyńska odmówiła dziesiątek różańca w łączności z Ojcem Świętym Franciszkiem, Apelu Jasnogórskim oraz Drodze Krzyżowej w Bazylice prowadzonej przez Panie Dyrektorki Halinę Zdunek i Teresę Rojek, a także przez katechetów Panią Teresę Kwiecień i Ks. Mariusza Karczmarczyka. Było to dla naszego liceum, jak i dla naszych uczniów, jak sami podkreślali, wielkim przeżyciem.
Legioniści u Królowej Polski
XIX doroczna Ogólnopolska Pielgrzymka Legionu Maryi na Jasnej Górze była w dniach 13 i 14 września. Spotkanie odbywało się jak co roku w okolicach daty powstania LM na świecie (7 IX 1921 roku).
Tematem rozważań i zarazem całej pielgrzymki, w Roku Wiary, były słowa: „Legion Maryi wierny nauczaniu i duchowemu dziedzictwu Benedykta XVI”.
Na tę uroczystość przybyli kierownicy duchowi LM z Polski: ks. Janusz Węgrzecki, kierownik duchowy LM w Polsce; ks. Józef Sarzyński, kierownik duchowy Regii Pod Wezwaniem Matki Bożej Gietrzwałdzkiej w Lublinie; kierownicy duchowi - z naszej parafii – ks. Mariusz Karczmarczyk wraz z członkami aktywnymi i pomocniczymi w liczbie 100 osób. Na szlaku pielgrzymim do Częstochowy udaliśmy się do Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku i Do Sanktuarium Matki Bożej Zawierzenia Rodzin w Leśniowie, grze była sprawowana msza i nabożeństwo fatimskie.
Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. koncelebrowana w sobotę, 14 września o godz. 11.00 na Szczycie. Eucharystii przewodniczył, a także wygłosił homilię bp Roman Marcinkowski, krajowy opiekun duchowy Legionu Maryi, który powiedział: „Tu w Domu Matki gromadził się naród przez wieki, aby zaświadczyć o swojej wierze i przywiązaniu do wspólnoty Kościoła Chrystusowego, tu przychodziliśmy i wciąż jesteśmy, aby prosić Maryję o pomoc w dochowaniu wierności Jej Synowi, Jego Ewangelii, Krzyżowi, pasterzom, Kościołowi Świętemu, który jest mistycznym Ciałem Chrystusa”.
opracował: ks. M.Karczmarczyk
Pielgrzymka to nie tylko podróż do jakiegoś miejsca na mapie. To także droga w głąb samego siebie, do sumienia, do prawdy o własnym życiu. Dopiero poznanie i przyjęcie tej prawdy może coś w nas zmienić.
Piesze pielgrzymowanie do Matki Bożej Kębelskiej dla wielu parafian Lubartowa jest tradycją. Co roku wielu pątników udaje się do sanktuarium maryjnego w Wąwolnicy, aby podziękować i prosić Matkę Bożą w różnych intencjach. W tym roku 31 sierpnia wyruszyło do Wąwolnicy 800 osób wraz z opiekunami duchowymi ks. Marcinem Grzesiakiem i ks. Mariuszem Karczmarczykiem. Wielką radością dla parafii lubartowskich jest coraz większa liczba młodych pątników zatroskanych o rozwój własnego życia duchowego, a także zatroskanych o swoje parafie i Ojczyznę.
opracowanie: ks. M.Karczmarczyk
Służba w Kościele oparta na bezpośredniej relacji z Bogiem - pod takim hasłem odbył się wyjazd rekolekcyjno-integracyjny scholi z naszej parafii. Młodzież pod opieką ks. Marcina oraz z pomocą ks. Radka wyjechała w niedzielę 18 sierpnia do Bukowiny Tatrzańskiej by spędzić wspólnie kilka dni w ośrodku rekolekcyjnym sióstr ze Zgromadzenia Sług Jezusa. Celem wyjazdu było połączenie górskiej rekreacji z czasem na wewnętrzne refleksje na temat własnej służby. Młodzieży udało się zobaczyć Dolinę Pięciu Stawów, Świstową Czubę, Rusinową Polanę oraz podziwiać uroki Doliny Chochołowskiej. Nie zabrakło także innych atrakcji, m. in. wizyty w aquaparku. Natomiast plan rekolekcji zakładał trzy główne tematy: Miłość do Boga źródłem służby, Jezus Panem i Zbawicielem oraz Wspólnota darem od Boga. Młodzież codziennie uczestniczyła w Eucharystii, konferencji przygotowanej na każdy dzień i głoszonej przez animatorów, indywidualnej adoracji Najświętszego Sakramentu oraz pracy w grupkach, w czasie której następowało pogłębienie usłyszanych treści. Wyjazd okazał się bardzo cennym doświadczeniem, zarówno pod względem duchowym jak i fizycznym po wielu zmaganiach z górskimi szczytami i napotkanymi chorobami. Wszyscy cali i zdrowi wrócili do Lubartowa w czwartek 22 sierpnia późnym wieczorem.
Tekst: Przemysław Romański
Z Lubartowa do Częstochowy
Około 3 tys. osób wyruszyło w sobotę 3 sierpnia w 35. Pieszej Pielgrzymce z Lublina na Jasną Górę, a z grupą 16 z Lubartowa pielgrzymuje 140 osób. Mają do przejścia około 320 kilometrów; do Częstochowy dotrą 14 sierpnia. Hasłem pielgrzymki jest „Z wiarą przez życie”.
Metropolita lubelski abp Stanisław Budzik mszę św. na rozpoczęcie pielgrzymki, przypomniał w homilii słowa papieża Franciszka wypowiedziane w Rio de Janeiro, że „młodzi są oknem, przez które przychodzi do nas przyszłość”. „Także przyszłość naszej wiary. Przyszły kształt wiary w naszej diecezji, Ojczyźnie, Kościele, jest w rękach, sercach ludzi młodych”.
Na szlaku pielgrzymim, jak co roku odwiedzamy strudzonych parafian w Ożarowie. Przywozimy ciepły posiłek, a także prosimy pątników o modlitwy w intencji ks. Proboszcza Józefa Huzara, wikariuszy i całej naszej parafii.
Podziękowania za produkty i przygotowanie posiłku składamy: Piekarni Bigoraj – Jeżowski, Państwu Turowskim – właścicielom warzywniaka, Zakładowi Mięsnemu – Gizet, Pani Genowefie Turowskiej i Pani Adeli Sobich.
autor: ks. M.Karczmarczyk
10 marca 2013 roku ( niedziela) odbył się III Rejonowy Dzień Wspólnoty Ruchu Światło- Życie. Spotkanie rozpoczęło się Koronką do Bożego Miłosierdzia prowadzoną przez Oazę Młodzieżową. Następnym- najważniejszym punktem spotkania była Eucharystia , którą celebrował moderator rejonowy wspólnoty- ks. Radosław Wójcik. Po Mszy Świętej, wszyscy udali się do salki, w której odbyła się dalsza część spotkania. Tam, przed Najświętszym Sakramentem członkowie wspólnoty w ciszy i skupieniu mogli powierzyć Bogu swoje sprawy czy też dziękować za otrzymane łaski. Po modlitewnym spotkaniu, odbyła się Agapa czyli spotkanie przy wspólnym stole. Ksiądz Moderator i Para Rejonowa serdecznie dziękują wszystkim za tak liczne przybycie!
M. G.
W Roku Wiary w dniach od 17 do 26 lutego z Lubartowa pielgrzymowaliśmy do Ziemi Św.
Coroczna zabawa choinkowa organizowana w naszej parafii cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród dzieci żyjących w rodzinach potrzebujących. Ks. Mariusz wraz z młodzieżą oazową przygotował zabawę dla 160 małych parafian. Uroczystego rozpoczęcia zabawy dokonał Ks. Proboszcz Józef Huzar, który zawsze chętnie wspomaga młodzież w organizowaniu różnych akcji duszpasterskich. Dzieci tańczyły i brały udział w licznych konkursach zorganizowanych przez młodzież. Wszyscy wspólnie oczekiwali na przybycie św. Mikołaja z prezentami – paczkami ze słodyczami. Dziękujemy licznym sponsorom za ofiary składane dla naszych dzieci, którym ta zabawa choinkowa przyniosła wiele radości.
Dnia 22 stycznia 2013 roku Ks. Arcybiskup Stanisław Budzik poświęcił bydynek Centrum Pomocy "Otoczmy troską życie" im. kartola Wojtyły. Zaproszonych gości powitał Ks. Proboszcz. Referat na temat wkładu kościoła w działalność społeczno-charytatywną wygłosiła Pani Ewa Sędzimierz, Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu. Obecni byli: Ks. Arcybiskup Stanisław Budzik, Ks. Prałat Wojciech Pęcherzewski - Kanclerz Kurii Metropolitalnej, Ks. Prałat Tadeusz Pajurek - Dyrektor Ekonomiczny Archidiecezji Lubelskiej, Ks. kan. Józef Huzar - Dziekan Dekanatu Lubartowskiego, Ks. Kan. Andrzej Majchrzak - Wicedziekan, Henryk Smolarz - Poseł na Sejm, Marian Starownik -Wicewojewoda Lubelski, Ryszard Bielak Zastepca Dyrejtora NFZ, Józef Klajda - Zastępca Dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Lublinie, Marek Zagajski - główny specjalista ds, kontroli zadań zlecanych UM, Fryderyk Puła - Starosta Powiatu Lubartowskiego, Janusz Bodziacki - Burmistrz Miasta Lubartów, Radosław Szumiec - Zastępca Burmistrza, Krzysztof Kopyść - Wójt Gminy Lubartów, Tadeusz Szyszko - Dyrektor Biura Zarządu oddziału OSP w Lublinie, Grzegorz Szyszko Komendant PSP w Lubartowie, Piotr Kiszczak - Nadleśniczy Nadleśnictwa Lubartów, Grzegorz Poznański - Prezes PSS Społem, Bożena Mitura - Kierownik Kasy Ubezpieczenia Społecznego Rolników, Jan Czekierda - prezes Stowarzyszenia Hospicjum św. Anny, Siostry Zakonne z Jadwinowa, Dionizy Kuchta, Państwo Iwona i Andrzej Grzeszuk - napisali i rozliczali projekt unijny, Czesław Sternik właściciel firmy budowlanej, lekarze i Kierownicy Przychodni Zdrowia oraz wolontariusze Centrum Pomocy.
19 listopada 2012 Ks. Biskup Mieczysław Cisło dokonał wizytacji naszej parafii. O godz. 9.45 spotkał się z przedstawicielami ghrup działających przy parafii i celebrował Msze św. o godz. 10.30 i 12.00.
Tegoroczni maturzyści II LO w Lubartowie, w sobotę 22 września 2012 roku uczestniczyli w XXVIII Pielgrzymce Maturzystów Diecezji Lubelskiej na Jasną Górę pod hasłem „Kto wierzy, nigdy nie jest sam". Młodzież wraz z opiekunami uczestniczyła we Mszy Św., modlitwie różańcowej, a także Drodze Krzyżowej na wałach jasnogórskich.. Jeden z uczniów powiedział, że „Setki maturzystów niosących w swoich dłoniach lampiony, tak naprawdę niosło swoje intencje. Wspólna modlitwa, pewnie nie często spotykana w dzisiejszym, zabieganym świecie, wprawiła wszystkich w nastrój zadumy i przemyśleń nad własnym życiem”.
autor: ks.M.Karczmarczyk
Widowiskowe ataki, skuteczne bloki, skuteczne obrony i spektakularne obrony. To wszystko można było obejrzeć w sobotę 22 września 2012 na orliku przy Gimnazjum nr 1 w Lubartowie. Pomimo niesprzyjającej pogody do gry w siatkówkę na boiskach stawiło się 60 zawodników i 10 zawodniczek reprezentujących 10 drużyn. Atmosfera na boisku była dużo cieplejsza niż na dworze dzięki czemu mogliśmy oglądać naprawdę wyrównane i warte zobaczenia mecze. W fazie grupowej rozegrano 12 meczy, w których wyłoniono półfinalistów. Grupę A wygrała drużyna ZSP Niemce, grupę B drużyna Pałecznica I, a grupę C wygrała drużyna UFC Serniki. Grono półfinalistów uzupełniła drużyna Są Gorsi, która zajęła 2 miejsce w grupie A. Z powodu opadów deszczu półfinały rozegrano w Hali gimnastycznej. W pierwszym półfinale Pałecznica I pewnie wygrała z ZSP Niemce 2:0 i awansowała do finału. W drugim półfinale drużyna Są Gorsi równie pewnie wygrała z UFC Serniki 2:0. Mecz o 3 miejsce to wyrównane spotkanie, które wygrała drużyna z Sernik 2:0. Finał to chyba najlepszy mecz turnieju. Dużo ataków, bloków, niespodziewanych zwrotów akcji. Mecz godny finału. Po wygraniu pierwszego seta 25:17 przez drużynę z Pałecznicy i dość dobremu początkowi 2 seta każdy chyba myślał, że Pałecznica szybko wygra ten mecz. Nic bardziej mylnego. Konsekwentna i pewna gra drużyny Są Gorsi pozwoliła im wyjść na prowadzenie w drugim secie i wygranie go 25:19. Konsekwencją tego wyniku był Tie-break. Do ostatniego seta Parafiady siatkarskiej obie drużyny wyszły bardzo zmotywowane, każdy z zawodników czuł, że upragnione zwycięstwo jest w zasięgu ręki. Cały set to bardzo wyrównana gra w pobliżu wyniku remisowego. Przy stanie 10-10 wiadomo było, że losy tego seta będą dzieliły się w grze na przewagi. Pałecznica wygrała tego seta 15:13 i cały mecz 2:1,co dało im pierwsze miejsce w Parafiadzie Siatkarskiej LUBARTÓW 2012.
Końcowa Kolejność:
1. Pałecznica I
2. Są Gorsi
3. UFC Serniki
4. ZSP Niemce
Drużyny niesklasyfikowane:
- Skazani Na Sukces
- Ponikwoda
- Hot Kot
- PDS – MBNP
-Zespół Szkól Rolniczych w Kijanach
- Pałecznica II
Serdeczne podziękowania dla wszystkich sponsorów, dzięki którym mogliśmy rozegrać zawody: Centrum Stolarki Budowlanej DOMLUX S.J. ze Stalowej Woli, Panu Marcinowi Borówce, Piekarni Bigoraj – Jeżowski.
autor: Piotr Zglejszewski
Lubartowskie pielgrzymowanie do Matki Bożej Kębelskiej
Jednym z najważniejszych i najbardziej spektakularnych przejawów kultu maryjnego były i są nadal sanktuaria i pielgrzymki. Sanktuaria maryjne stanowiły zawsze przeważającą ilość - około 85% wszystkich miejsc świętych. Jest tak także obecnie. Co roku w naszej diecezji w pierwszą sobotę września odbywa się pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej. 1 września 2012 o godz. 7.30 wyruszyła do Wąwolnicy grupa lubartowskich pielgrzymów. Po modlitwach wyruszyli w drogę przez Kamionkę, Garbów, Piotrowice Małe, gdzie sprawowana była Eucharystia, aż do upragnionego celu – do stóp Ukochanej Matki Kębelskiej. W tym roku pielgrzymowało ok. 700 pątników pod kierownictwem ks. Mariusza Karczmarczyka, Ks. Marka Małeckiego i Ks. Pawła Kościuka. Obraz współczesnego pątnictwa i liczny udział wiernych pozwala zatem twierdzić, że wbrew wszystkiemu religia nie jest zjawiskiem peryferyjnym, lecz staje się codziennym towarzyszem człowieka.
autor: ks. Mariusz Karczmarczyk
Letni wypoczynek dzieci i młodzieży z Akcją Katolicką
Po raz kolejny Akcja Katolicka przy naszej parafii wspólnie z Oddziałem AK z Parafii pw. Ignacego Loyoli w Niemcach zorganizowała letni wypoczynek dla dzieci i młodzieży. Od 2 do 12 sierpnia b.r. 39 dzieci wraz z opiekunami przebywało w Zalesiu koło Limanowej . Po wielu godzinach jazdy autokarem dotarliśmy do Gospodarstwa Agroturystycznego państwa Marii i Stanisława Błachutów w gminie Kamienica w Beskidzie Wyspowym u podnóża góry Modyń. Tu mieszkaliśmy przez osiem dni.
Miejscowość Zalesie jest zaliczana do grupy najwyżej położonych miejscowości w Polsce: ponad 700 m n.p.m. Czas pobytu spędzaliśmy bardzo aktywnie: wędrowaliśmy po miejscowości , jeździliśmy na baseny do Limanowej, zdobyliśmy najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego -
Mogielicę 1170 m n.p.m., Górę Miejską w Limanowej ; rozgrywaliśmy mecze w palanta, zbijaka,
w siatkówkę i piłkę nożną. Odwiedziliśmy również Bazylikę Matki Bożej Bolesnej w Limanowej, Sanktuaria w Ludźmierzu i na Krzeptówkach w Zakopanem.
Byliśmy też w Pieninach. Wędrowaliśmy wąwozem Homole do Jaworek, zwiedziliśmy Szczawnicę i wjechaliśmy wyciągiem na Palenicę. Najwyższy szczyt Pienin Trzy Korony podziwialiśmy od strony słowackiej przy Czerwonym Klasztorze.
Każdy dzień kończył się wspólną modlitwą i Apelem Jasnogórskim. Pogoda nie sprawiła nam zawodu, opaleni i wypoczęci, choć z bolącymi nogami wróciliśmy do swoich najbliższych.
autor: Grażyna Tomasiak
„Można na różne sposoby pisać dzieje Polski, zwłaszcza ostatnich stuleci, można je interpretować wedle wielorakiego klucza. Jeśli jednakże chcemy się dowiedzieć, jak płyną te dzieje w sercach Polaków, trzeba przyjść tutaj. Trzeba przyłożyć ucho do tego miejsca. Trzeba usłyszeć echo całego życia narodu w Sercu Jego matki i Królowej" - te słowa w 1979 wypowiedział do nas Jan Paweł II podczas Mszy św. na Jasnej Górze. Trzeba nam, pielgrzymom, przyłożyć ucho do tego miejsca.
3 sierpnia nasi parafianie z Ks. Radosławem i ks. Marcinem wyruszyli z Lublina na pielgrzymkę do Częstochowy, aby posłuchać co Maryja chce im powiedzieć. W drodze do Częstochowy, 6 sierpnia, ks. Mariusz udał się do Ożarowa, aby przywieźć utrudzonym pątnikom ciepły bigos. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania bigosu i zatroszczyli o potrzebne produkty: Pani Genowefie Turowskiej i Pani Alinie, Państwu Turowskim, właścicielom piekarni Bigoraj – Jeżowski i właścicielowi GIZET–u.
Pielgrzymka od strony widzialnej to „wędrowny obóz", a od niewidzialnej to szereg nawróceń, refleksji nad sobą, tysiące spowiedzi i rozmów prostujących zagmatwane ludzkie drogi. Pielgrzymka to rekolekcje w drodze z wyraźnym celem dojścia. W aspekcie fizycznym pielgrzymka kończy się radosnym spojrzeniem w zatroskane oczy Matki i powierzeniem Jej tego wszystkiego, co się wydarzyło na drodze życia. W sferze ducha pielgrzymka powinna trwać nadal, a wtedy konieczne jest „przyłożenie ucha do tego miejsca", aby usłyszeć to, co Matka chce nam przekazać od Syna: usłyszeć, aby innym wrócić do swojej codzienności.
autor: ks. M. Karczmarczyk
Harce, gry, rajdy, biwaki, obozy pod namiotami... Jednym słowem PRZYGODA. Oto, co oferuje 1 Lubartowska Drużyna Harcerzy "Huragan". Drużyna działa przy parafii od listopada 2011 roku. Jej członkowie to chłopaki z 5 i 6 klasy szkoły podstawowej i gimnazjum.
"Huragan" należy do Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, który swoją metodyką nawiązuje do harcerstwa przedwojennego. ZHR wychowuje w duchu patriotycznym i zgodnie z chrześcijańskim systemem wartości.
Więcej informacji na stronie internetowej www.huraganlubartow.zhr.pl
drużynowy
pwd. Mikołaj Żurek
W niedzielę 6 maja 2012 roku w kaplicy w Brzezinach odbyły się uroczystości 85 lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzezinach i nadanie sztandaru tej jednostce.
I Maja scholka parafialna wraz ze swoim opiekunem ks. Marcinem wyruszyła na rajd rowerowy do Wandzina. Rajd zakończył się ogniskiem z licznymi zabawami. Wszyscy powrócili radośni i opaleni.
Pielgrzymka to podróż podjęta z pobudek religijnych do miejsc świętych. Motywem podjęcia trudu pielgrzymowania może być chęć zadośćuczynienia za popełnione występki lub też chęć wyrażenia prośby, np. o zdrowie, o pomyślność. Pątnicy pielgrzymują również, ażeby wyrazić wdzięczność, np. za urodzenie dziecka, odzyskanie sprawności fizycznej. Nasza parafialna pielgrzymka odbyła się w dn. od 26 do 28 kwietnia 2012 roku do Gidel, Częstochowy, Czernej, Oświęcimia, Wadowic, Kalwarii Zebrzydowskiej, Łagiewnik i Krakowa. O godz. 5.00 spod koscioła MBN Pomocy pielgrzymi udali się do Gidel – Sanktuarium Matki Bozej Uzdrowienie Chorych, prosząc o zdrowie dla swoich najbliższych. Następną stacją na szlaku pielgrzymim – była to Czestochowa – Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski. Pielgrzymi wzięli udział w drodze krzyżowej na wałach częstochowskich, zwiedzili skarbiec, a pod przewodnictwem Ojca Paulina zwiedzali zabytki jasnogórskie o tematyce religijno – patriotycznej. Dzień zakończyliśmy Mszą św. w Kaplicy Matki Bożej Różańcowej i Apelem Jasnogórskim. Drugiego dnia z rana udaliśmy się do Matki Bożej Szkaplerznej, gdzie uczestniczyliśmy we Mszy św. , a 9 parafian przyjęło z rąk Ojca Karmelity szkaplerz, oddając siebie pod szczególną opiekę Matki Najświętszej. Kolejnym miejscem naszego pielgrzymowania był Oświęcim – miejsce mordu wielu naszych rodaków i ludzi z całego świata.. Następnie udaliśmy się do Wadowic – miejsca urodzenia i wychowywania się bł. Jana Pawła II. Na nocleg udaliśmy się do Kalwarii Zebrzydowskiej. Z rana trzeciego dnia naszego pielgrzymowania wzięliśmy udział we Mszy św. , a następnie udaliśmy się na drogę krzyżowa prowadzoną przez brata Kornela. Po południu pojechaliśmy do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Na miejscu omówiliśmy koronkę i ucałowaliśmy relikwie św. s. Faustyny. Ostatnią stacją naszego pielgrzymowania był Kraków, gdzie zwiedziliśmy komnaty królewskie i pomodliliśmy się przy grobie Pary Prezydenckiej. Za trud pielgrzymowania podziękowaliśmy Panu Bogu w Kościele Mariackim. Z serca dziękujemy wszystkim pielgrzymom za wspólną modlitwę i trwanie na szlaku pielgrzymim. Dziękujemy Pani Gieni Turowskiej za organizację i troskę nad przebiegiem całej pielgrzymki i ks. Mariuszowi – opiekunowi duchowemu pielgrzymki.
22 kwietnia 2012 roku o godz. 11.00
Sala Kolumnowa Urzędu Wojewódzkiego, ul. Spokojna 4
Zakończenie Wojewódzkiego Konkursu
Święty Maksymilian Maria Kolbe wzorem dla nas współczesnych
Jury w składzie:
Mgr Aleksandra Chojnacka, Wojewódzki Ośrodek Kultury; Mgr Wiesław Kaczkowski, WOK; Mgr Anna Kisterska, WOK; Dr Małgorzata Sławek-Czochra, Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej KUL; Mgr Justyna Sobol, Stowarzyszenie Katolickie „Civitas Christiana”; Dr Joanna Sosnowska, IDiKS KUL, TV Polska Lublin; Mgr Grzegorz Winnicki, IDiKS KUL; Dr Małgorzata Żurakowska, IDiKS KUL, Polskie Radio Lublin – w dniu 12 kwietnia 2012 roku dokonało oceny nadesłanych prac i kolegialnie przyznano:
- w kategorii poezji 3 pracom nagrodę równorzędną bez ich hierarchizowania na nagrodę 1, 2 , 3 oraz 3 wyróżnienia tylko dla uczniów naszej szkoły, które otzrymali Bartosz Adamczyk z klasy II c, Maciej Melchior z klasy II j i Emilia Jóźwiak z klasy II a,
- w kategorii artykułów nagrody 1,2,3 oraz 3 wyróżnienia, jedno wyróżnienie otzymała Agnieszka Goluch z klasy II c.
Osobami przygotowującymi do konkursu byli: Pani Teresa Kwiecień i Ks. Mariusz Karczmarczyk
IX Spotkania z Poezją Jana Pawła II
„ I jeszcze Cię uwielbię, bo w Tobie jest przystań,
nagroda za pieśń każdą, dzień świętej idei
i radość......”
Karol Wojtyła
„ Magnifikat „
Błogosławiony Jan Paweł II bardzo kochał poezję. Towarzyszyła mu ona przez całe życie. To była jego forma podzielenia się przeżyciami duchowymi. Dzisiaj to swoisty testament pozostawiony nam. Kochał też młodych ludzi. Zawsze zajmowali oni szczególne miejsce w Jego sercu. „ Młodość – zdaniem Jana Pawła II- to wiek nadziei, to dar i zadanie, i okazja, której nie można stracić, bo nigdy się nie powtórzy.” We wtorek 17 kwietnia w Gimnazjum nr. 15 im. Jana Pawła II w Lublinie odbyły się IX Lubelskie Spotkania z Poezją Jana Pawła II i Religijną Piosenką Poetycką pt:”I jeszcze Cię uwielbię...”. Młodzież z naszej szkoły i parafii wierna nauczaniu Ojca Świętego w dniu 17 kwietnia 2012 r. wzięła udział w konkursie. Konkurs składał się z dwóch kategorii: recytatorskiej i wokalnej. Naszą szkołę reprezentowało 9 uczniów. W kategorii recytatorskiej przedstawiono następujący utwór:”Magnifikat.” Natomiast w kategorii wokalnej: „ Tłumy tłumy serc, Słowiański, O Janie Pawle II. Nad przygotowaniem młodzieży czuwali: ks. Mariusz Karczmarczyk, Pan Paweł Pasikowski, Pani Teresa Kwiecień.
„Radujcie się zawsze w Panu!" (Flp 4,4)
W Niedzielę Palmową Kościół Katolicki po raz dwudziesty siódmy obchodził Światowy Dzień Młodzieży. W tym roku młodzi przeżywali go w wymiarze Kościołów diecezjalnych, gromadząc się pod przewodnictwem swoich Biskupów. Nasza młodzież wraz ze swoim opiekunem ks. Mariuszem przeżywała ten dzień w łączności z ks. abp. Stanisławem Budzikiem w Archikatedrze Lubelskiej. Mottem spotkania były słowa św. Pawła z Listu do Filipian: "Radujcie się zawsze w Panu!". Ojciec Święty podkreślił w Orędziu na XXVII ŚDM że, „radość jest w istocie centralnym elementem doświadczenia chrześcijańskiego. Także podczas każdego Światowego Dnia Młodzieży doświadczamy wielkiej radości, radości wspólnoty, radości bycia chrześcijanami, radości wiary. Jest to jedna z cech charakterystycznych tych spotkań. Widzimy też wielką siłę przyciągania, jaką ta radość posiada: w świecie często naznaczonym smutkiem i niepewnością jest ona ważnym świadectwem piękna i niezawodności wiary chrześcijańskiej”.
PDS to amatorska drużyna siatkarska, której zawodnikami są osoby zaangażowane w życie parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Lubartowie, czyli po prostu Parafialna Drużyna Siatkarska. A wszystko zaczęło się jakoś w kwietniu 2011r., kiedy grupa lektorów wpadła na pomysł, żeby pograć w siatkówkę ze scholą. Było to nasze pierwsze spotkanie na boisku. Nie byliśmy zgrani, nie wiedzieliśmy jak, kto gra. Okazało się, że w sumie to wszystko ma ręce i nogi. Od kwietnia do końca października graliśmy na boisku „Orlik”. Później przenieśliśmy się z grą do Szkoły Podstawowej w Szczekarkowie (środa) i do Gimnazju nr. 2 w Lubartowie (piątek). Bóg zapłać Panom dyrektorom – Pawłowi Dobkowi i Sławomirowi Zdunkowi za udostępnienie sali gimnastycznej. W naszej grupie pojawiały się różne osoby. Wszystko zaczęło nabierać kształtów drużyny. Gdy pojawiła się w Lubartowie myśl zorganizowania amatorskiej ligi siatkówki, pojawił się również pomysł zgłoszenia naszej drużyny. W pierwszym turnieju zajęliśmy 5 miejsce . Dało to nam motywację do ciężkiej pracy, do treningów. Duchową opieką nad nami sprawuje ks. Mariusz Karczmarczyk, a kapitanem drużyny jest Piotr Zglejszewski.
Kadra PDSu:
1. Ewa Bielawska – Kościk
2. ks. Mariusz Karczmarczyk
3. Beata Jazgarska
4. Ewelina Kowalczyk
5. Lidia Wróbel
6. Katarzyna Kozieł
7. Monika Raczyńska
8. Bartek Komar
9. Marek Więch
10. Jacek Zglejszewski
11. Jerzy Zglejszewski
12. Piotr Zglejszewski
Ponadto grają:
13. Anna Sidor
14. Katarzyna Bronisz
15. Krzysztof Serwin
16. Ewelina Piskorska
17. Łukasz Piskorski
18. Przemysław Romański
19. Karolina Brodziak
20. Kamil Mroczek
21. Damian Kusyk
22. Marcin Czekierda
23. Mateusz Musiński
24. ks. Tomasz Gap
25. ks. Grzegorz Grabarczyk
Ostatniego dnia lutego, na zakończenie sezonu zimowego, schole z naszej parafii wybrały się na lodowisko w nagrodę za trud wkładany na próbach oraz za posługę śpiewem podczas niedzielnych Mszy Świętych. Wielką radość sprawiało nam to, jak osoby, które pierwszy raz wchodząc na lód, z pomocą osób doświadczonych, stawiały swoje pierwsze kroki na lodzie! ;) Po półtorej godzinie jazdy, zmęczeni, lecz uśmiechnięci i zadowolenie udaliśmy się na wyczekiwaną obiadokolacje. Najedzeni, cali, zdrowi i pełni sił na kolejne próby wróciliśmy do domu.
Ania Sidor
Dnia 21 stycznia 2012 roku odbyła się w naszej parafii kolejna zabawa choinkowa dla dzieci z rodzin ubogich. Młodzież oazowa wraz ze swoim opiekunem Ks. Mariuszem Karczmarczykiem przygotowała paczki i zorganizowała zabawę choinkową. W tym roku przybył św. Mikołaj do 160 dzieci z naszej parafii. Zabawa rozpoczęła się o godz. 10.00 od wspólnej modlitwy i powitania wszystkich przybyłych dzieci. Młodzież w trakcie zabawy postarała się o liczne konkursy ze słodkimi nagrodami, dzieliła się dobrym humorem i uśmiechem ze wszystkimi dziećmi. Momentem najbardziej oczekiwanym było przybycie św. Mikołaja, który wręczył dzieciom przygotowane paczki. Serdeczne Bóg zapłać dla wszystkich sponsorów, dzięki którym mogliśmy zapewnić dzieciakom wspaniałą zabawę zakończoną prezentem choinkowym.
W dniu 19.01.2012 dwie schole działające przy naszej parafi wzięły udział w kuligu organizowanym przez ks. Marcina Flasińskiego .W czwartkowe popołudnie młodzież oraz dzieci ze schol udały się do Annoboru na kulig . Gdy dotarliśmy na miejsce , zaczęliśmy bitwę na śnieżki oraz przejażdżki na saniach . Po zabawach śnieżnych, wszyscy grzaliśmy się przy ognisku oraz piekliśmy kiełbaski. Młodzież zadbała o to , aby kulig odbył się na wesoło, przy ognisku razem z gitarą śpiewaliśmy piosenki. Chcieliśmy podziękować ks. Marcinowi oraz właścicielom ośrodka Państwu Mitrusom za zorganizowanie kuligu, oraz całej młodzieży i dzieciom , które uczestniczyły w kuligu za wspaniałe spędzenie czasu .
Kasia
W przedświąteczny dzień – 22. 12. 2011 r. - młodzież II Liceum Ogólnokształcącego w Lubartowie pod opieką nauczycieli – Pani Teresy Kwiecień i Ks. Mariusza Karczmarczyka, przedstawiła Opowieść Wigilijną wg Dicensa. Młodzież podkreśliła, że „wigilijna noc jest nam wszystkim dobrze znana. Jest to czas kiedy radość i dobroć rodzi się w każdym z nas. Nawet w najbardziej zatwardziałym sercu”. Każdy człowiek oczekuje miłości i każdy człowiek powinien miłość nieść. Dlatego Bóg rodzi się w sercu człowieka, aby nauczył się kochać. Codziennie jesteśmy świadkami Bożego Narodzenia. Na ołtarzu przychodzi i staje wśród nas Dziecię Jezus. Wyjdźmy Mu na spotkanie! Niech dokona się Boże Narodzenie w naszych sercach i w życiu każdego człowieka.
Serdeczne podziękowania wszystkim uczniom za aktywny wkład i pełne oddania serca. Szczególne podziękowania kierujemy dla wspaniałego i wysokiej klasy muzyka Pana Pawła Pasikowskiego i jego zespołu muzycznego, a także dla Pana Misiurskiego za piękną dekorację.
Dnia 11 listopada 2011 roku nasze schole parafialne wzięły udział w Festiwalu Piosenki Religijnej w Markuszowie. Na tegoroczny przegląd przygotowaliśmy 3 piosenki : ,, Śpiewajmy Mu, dziękujmy Mu '', ,, Zbawca '' i ,, Z całej duszy ''. Dzięki naszemu wysiłkowi na próbach oraz włożonej energii i radości w występ, otrzymaliśmy wyróżnienie.
Młodzież
Wspólnota rodzinna OAZA Rodzin – Kościół Domowy 11 listopada 2011 roku pielgrzymowała do Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej do Wąwolnicy. Rodziny powierzyły opiece Matki Kębelskiej wszystkie rodziny z naszej parafii. W szczególny sposób dziękowaliśmy Matce Bożej za kolejny krąg Kościoła Domowego. Uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. Mariusz Karczmarczyk, a homilię wygłosił egzorcysta diecezjalny ks. inf. Jan Pęzioł, podkreślając szczególną rolę Maryi w życiu człowieka, a zwłaszcza rodziny.
W dniach 11.11-13.11.2011 ministranci z naszej parafii uczestniczyli już po raz drugi w rekolekcjach organizowanych przez ks.Radosława
Wójcika. W piątek po południu po zakwaterowaniu w szkole w Brzeźnicy Bychawskiej rekolekcje rozpoczęły się od rekreacji i wspólnego
oglądania filmu. Wieczór tradycyjnie był czasem modlitwy i śpiewu na Chwałę Bożą. Drugiego dnia rekreacja
na zmianę z katechezami zapełniły czas do popołudniowej Mszy Świętej. W niedzielę po Eucharystii dzieci miały okazje rozegrać mecz z
opiekunami oraz podczas katechezy porozmawiać o drodze do Świętości. Po południu odbyło się wspólne sprzątanie szkoły
i powrót do domu. W rekolekcjach wzięła udział niewielka grupa młodzieży gimnazjalnej oraz licealnej, która również miała okazje
do wspólnego wzrastania duchowego w tym czasie. Szczególne podziękowania kierujemy do Pani Bogumiły Bodziackiej za udostępnienie
nam szkoły, ks.Radosławowi Wójcikowi za koordynacje oraz opiekę, Pani Kucharce,Pani Agacie Bodziackiej za animacje śpiewu oraz
opiekunom: Małgorzacie Peterwas, Adamowi Peterwas, Tomkowi Prażmo, Robertowi Kozakowi i Markowi Więchowi.
Życzymy wszystkim uczestnikom jak najpiękniejszych owoców rekolekcji.
Marek Więch
Dnia 12 października 2011 roku młodzież II Liceum Ogólnokształcącego przygotowała akademię z okazji XI Dnia Papieskiego pod hasłem: Jan Paweł II – Człowiek Modlitwy. Młodzież wspominała Wielkiego Polaka, dziękując Bogu za beatyfikację. Uczniwie przedstawili życie duchowe bł. Jana Pawła II, zwracając szczególny sposób na rolę modlitwy w Jego życiu i posłudze pasterskiej. Młodzież wyakcentowała wezwanie Papierza skierowane do nich w Kalwarii Zebrzydowskiej, aby nie ustawała w modlitwie: „Trzeba się zawsze modlić, a nigdy nie ustawać, powiedział Pan Jezus”. Serdeczne podziękowania za oprawę muzyczną Panu Pawłowi Pasikowskiemu i jego zespołowi muzycznemu. Nad całością czuwali opiekunowie: Pani Teresa Kwiecień i Ks. Mariusz Karczmarczyk.
oprac. ks. M.Karczmarczyk
W dniu 17 września 2011 roku seniorzy uczestniczyli w pielgrzymce do Krasnobrodu i Zamościa. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć i pomodlić się w Sanktuarium Matki Bożej w Krasnobrodzie, nawiedzić kaplicę "objawień" i kalwarię krasnobrodzką. Następnie pielgrzymi zwiedzili Zamość. Uczestnikom towarzyszyli wolontariusze Centrum Pomocy wraz z Ks. Pawłem Kościukiem. Pielgrzymka została zorganizowana przez Centrum Pomocy "Otoczmy troską życie" im. Karola Wojtyły w ramach projektu dla organizacji pozarządowych naszego miasta. Składamy podziękowanie Panu Burmistrzowi i urzędnikom naszego miasta za życzliwość i zrozumienie potrzeb ludzi starszych i utrudzonych.
Legion Maryi – międzynarodowy rzymskokatolicki ruch apostolstwa świeckich pielgrzymował na XVII Ogólnopolską Pielgrzymkę na Jasną Górę, która odbyła się w dn. 9 i 10 września br.
Uczestnicy pielgrzymki spotkali się 10 września o godz. 9.30 na jasnogórskich wałach, gdzie odmówili Różaniec oraz odbyli Drogę Krzyżową. O godz. 12.00 na Jasnogórskim Szczycie rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem bp. Romana Marcinkowskiego – krajowego opiekuna wspólnoty. Oprawę liturgiczną przygotowała Regia Lubelska, a hymn legionu i psalm zaśpiewała nasza parafianka P. Genowefa Turowska. Dzień wcześniej – 09 września Apel Jasnogórski w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej poprowadzi bp Marcinkowski. W drodze powrotnej legioniści udali się do Gidl do Sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych z prośbą o zdrowie dla wszystkich uczestników i wiernych całej naszej parafii.
autor: ks. M.Karczmarczyk
3 września o godz. 7.30 po błogosławieństwie udzielonym przez Ks. Proboszcza Józefa Huzara wyruszyła pielgrzymka do Wąwolnicy – Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej. Jak co roku liczna grupa pielgrzymów (ok 600) udała się do Matki Kębelskiej, aby przedstawić Jej swoje intencje, a przede wszystkim ofiarować trud pielgrzymowania i całe swoje życie.
W dniach 25-27.08. pielgrzymowaliśmy do Tuchowa - sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej, Tropia nad Dunajcem - sanktuarium św. Świerada i Benedykta, byliśmy w Słowackim Raju, następnie w Ludźmierzu - sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala, w Starym Sączu - u św. Kingi i przy ołtarzu papieskim i w Dębowcu - sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej. Słowackiego Raju zapewne nikt nie zapomni!
W święto Przemienienia Pańskiego – 06 sierpnia ks. Mariusz w imieniu Ks. Proboszcza Józefa Huzara odwiedził pątników z dekanatu lubartowskiego na szlaku pielgrzymim w Ożarowie idących do Częstochowy. W trakcie postoju w szkole, pielgrzymi zostali poczęstowani bigosem przygotowanym przez ludzi dobrego serca z parafii MB Nieustającej Pomocy, a także chlebem, który ofiarowała „Piekarnia Bigoraj – Jeżowski. Grupa lubartowska – szesnastka- w tym roku liczy 120 pielgrzymów. Mimo zmęczenia pielgrzymi z modlitwą podążają do Matki Boskiej Częstochowskiej.
Autor: ks. M.Karczmarczyk
W dniu 3 sierpnia 2011 roku seniorzy uczestniczyli w pielgrzymce do Wąwolnicy. Uczestnicy mieli okazję nawiedzić miejsce kultu Maryjnego, uczestniczyć we Mszy św. w bazylice, pomodlić się w Kęble miejscu objawień oraz przeżyć spotkanie w sali Centrum Pomocy. Pielgrzymka została zoraniozowana przez Centrum Pomocy "Otoczmy troską życie" im. Karola Wojtyły w ramach projektu dla organizacji pozarządowych naszego miasta. Składamy podziękowanie Panu Burmistrzowi i urzędnikom naszego miasta za życzliwość i zrozumienie potrzeb ludzi starszych i utrudzonych.
Dnia 29 czerwca, w parafii pw. Piotra i Pawła w Kamionce odbył się Festiwal Pieśni i Piosenki Religijnej "Sacro Song". Z naszej parafii wzięły udział 2 schole: młodzieżowa- "Improwizacja" oraz dziecięca- " Przebojówki & Pi. ", które wykonały po 3 utwory. W podziękowaniu schole otrzymały skromne upominki. Dziękujemy wszystkim, którzy włożyli swój czas w przygotowania do tego występu.
Nasza wspólnota parafialna wzbogaciła się o nowy krąg Kościoła Domowego. Na słowa kapłana: Bóg „tych, których od wieków poznał, tych też przeznaczył, aby się stali na wzór obrazu Jego Syna...” pięć małżeństw - Ewa i Wojciech Bielawscy, Agnieszka i Paweł Dobkowie, , Elżbieta i Michał Kuberowie, Katarzyna i Andrzej Staweccy, Anna i Wojciech Weremczukowie – odpowiedzieli: „...chcemy przyjąć Chrystusa jako Jedynego Pana i Zbawiciela w naszym życiu”. Wśród uroczystej oprawy liturgicznej nowi członkowie Kościoła Domowego potwierdzili swoją przynależność i oddanie Chrystusowi i Jego Świętemu Kościołowi. Życzymy nowej wspólnocie doświadczanie Boga w codziennym życiu i opieki - Patronki naszej parafii - MB Nieustającej Pomocy.
W dniach 24 i 25 czerwca pielgrzymowaliśmy do Sanktuarium Matki Bożej i św. Jakuba w Lewoczy na Słowacji, następnie udaliśmy sie do Sanktuarium św. Jana w Dukli, nawiedziliśmy miejsce internowania Ks. Prymasa Wyszyńskiego w klasztorze sióstr nazaretanek w Komańczy i Sanktuarium św. Michała Archanioła w Miejscu Piastowym
We wtorek 14 czerwca 2011 grupa młodzieży z klas III gimnazjum udała się pod opieką ks. Marcina Flasińskiego i neoprezbitera ks. Dawida Nowickiego w autokarową pielgrzymkę dziękczynną za dar sakramentu bierzmowania do wąwolnickiego sanktuarium. Na początku uczniowie nawiedzili kaplicę z cudowna figurą Matki Bożej, gdzie kustosz ks. infułat Jan Pęzioł opowiedział o historii objawień, licznych cudach jakie miały miejsce oraz o swojej pracy jako egzorcysty. Następnie w bazylice odprawiono mszę św. w intencji gimnazjalistów, a w homilii ks. Marcin zwrócił uwagę na czas trudnych decyzji jaki jest przed tą młodzieżą oraz że teraz sami będą musieli świadczyć o swojej wierze. Po mszy św. młodzież udała się do Kębła, by zobaczyć miejsce objawień, a następnie do Kazimierza Dolnego. Tam odwiedzili sanktuarium Matki Bożej Kazimierskiej, weszli na Górę Trzech Krzyży, by następnie na rynku zjeść obiad. Po krótkim spacerze brzegiem Wisły pielgrzymi udali się w powrotną podróż do Lubartowa.
PR
Dnia 28.5.2011 w parafii pw. Macierzyństwa N.M.P. w Garbowie - Cukrowni.Odbył się Festiwal Piosenki Maryjnej "Ave-Maria". Z naszej parafii wzięła udział schola młodzieżowa:"Improwizacja" która wykonała dwa utwory. :"Maryjo Matko mojego wezwania " i " To miejsce dał nam nasz Król" Dzięki temu zajęła II miejsce. Podziękowania dla wszystkich, którzy włożyli swój czas w przygotowania...
Dnia 7 maja 2011 roku na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II odbył się Festiwal Piosenki Religijnej "Soli Deo". Z naszej parafii udział wzięły dwie schole: dziecięca i młodzieżowa. Każda z nich zaśpiewała po dwie piosenki. Dziecięca schola "Przebojówki i Pi" otrzymały wyróżnienie, a schola młodzieżowa o nazwie "Improwizacja" zajęła II miejsce. Serdeczne podziękowania dla ks. Marcina Flasińskiego, który nieustannie motywuje nas do dalszej pracy i rozwijania naszych talentów. Podziękowania także dla wszystkich, którzy włożyli swoje serce w przygotowania.
To, co w sercu Ludu Bożego trwa od 2 kwietnia 2005 roku, pragnienie uczczenia Jana Pawła II, wielkiego apostoła czasów historycznego przełomu i kierowania przez Niego naszych błagań do Ojca w Niebie, ziściło się. Jan Paweł II został wyniesiony do chwały ołtarzy przez swojego następcę Benedykta XVI, stając się w tajemnicy świętych obcowania darem Polski dla Kościoła powszechnego. W uroczystościach beatyfikacyjnych uczestniczyła także nasza wspólnota parafialna (35 osób wraz z ks. Mariuszem Karczmarczykiem). Pielgrzymka do Stolicy Apostolskiej rozpoczęła się 29 kwietnia 2011 roku o godz. 4. 30. Po Mszy św. sprawowanej w parafii bł. bpa Władysława Gorala wraz z 10 osobową grupą pielgrzymów z tamtejszej parafii i wikariuszem ks. Tomaszem Serwinem wyjechaliśmy do Watykanu. Trasa pielgrzymki prowadziła przez Czechy, Austrię do Włoch. 30 kwietnia dojechaliśmy do hotelu w miejscowości Cascia w regionie Umbria, w prowincji Perugia.
Już od wczesnych godzin wieczornych dnia poprzedzającego beatyfikację ulica prowadząca na plac Świętego Piotra, czyli Via Conciliazione, wypełniła się pielgrzymami, przede wszystkim Polakami. Biało-czerwone flagi powiewały dumnie na wietrze. Jak wcześniej rzesze wiernych przychodziły, by modlić się za Jana Pawła II, tak teraz przybyły, aby modlić się o Jego wstawiennictwo.
„Jesteśmy tu z Tobą. Nie zapomnimy. Chodź z nami" - można było przeczytać na transparencie wzniesionym przez grupę latynosów. Przeważały jednak transparenty z jednym słowem: „Dziękujemy". - Dziękujemy za osobę Jana Pawła II, za czas, w którym kierował Kościołem, i dziękujemy Kościołowi za to, że teraz wyniósł Go do chwały ołtarzy - słyszymy wśród pielgrzymów.Większość osób przybyłych do Rzymu tak jak i my, czekała całą noc, by wejść na plac św. Piotra, który dla pielgrzymów został otwarty tuż po godzinie 5.30.
Mszę Świętą beatyfikacyjną poprzedziła Koronka do Miłosierdzia Bożego, którą odmówiono w różnych językach. Uroczysta procesja, której przewodniczył Papież Benedykt XVI, wyszła na plac św. Piotra przez Drzwi z Brązu. Po rozpoczęciu Mszy św. i dialogu Papieża z Kardynałem usłyszeliśmy długo oczekiwane słowa: spełniając pragnienie naszego brata Agostino kardynała Valliniego, naszego wikariusza generalnego dla diecezji Rzymu, wielu innych braci w episkopacie oraz licznych wiernych, po zasięgnięciu opinii Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, naszą władzą apostolską zgadzamy się, aby Czcigodny Sługa Boży Jan Paweł II, Papież, od tej chwili nazywany był błogosławionym, a Jego święto obchodzone mogło być w miejscach i zgodnie z regułami ustalonymi przez prawo 22 października każdego roku. W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego - po tych słowach Ojca Świętego odsłonięto portret beatyfikacyjny Błogosławionego sporządzony na podstawie zdjęcia polskiego fotoreportera Grzegorza Gałązki. Odpowiedzią wiernych były oklaski, które nie ustały nawet po zakończeniu pieśni na cześć Jana Pawła II. Do nieba zaś pielgrzymi wypuścili balony, które uniosły transparent z napisem "Deo Gratias". 2 maja z całą pielgrzymką udaliśmy si do Bazyliki św. Piotra, aby oddać cześć relikwiom nowego Błogosławionego. 3 maja udaliśmy się do Asyżu, aby pomodlić się w Bazylice św. Franciszka i św. Klary.Wieczorem pełni radości za dar beatyfikacji dziękując dobremu Bogu udaliśmy się w drogę powrotną do Polski.
Patrzyliśmy na plac Świętego Piotra, na nieprzeliczone rzesze ludzkie, ale widzieliśmy wciąż postać Jana Pawła II naszego rodaka: jak wsparty na pastorale przemierza kontynenty, niosąc światu orędzie Dobrej Nowiny; jak pełnym miłości spojrzeniem ogarnia postać Zbawiciela na krzyżu. Jak pokornie stawia, przede wszystkim sobie, dramatyczne pytanie Chrystusa: "Czy znajdzie wiarę Syn Człowieczy, gdy przyjdzie?". Tej sprawie - umacniania wiary w jedynego Odkupiciela człowieka - służył całym sobą, do ostatniego tchnienia. Jego beatyfikacja stała się wielkim świętem wiary dla wspólnoty chrześcijańskiej umocnionej Jego świadectwem. A przede wszyskim dla nas uczestniczących w tej uroczystości..
Sługa Boży Jan Paweł II zawsze inspirował młodych ludzi do poszukiwania Chrystusa w kulturze. Młodzież z naszej parafii i II LO wierna nauczaniu Papieża Polaka w dniu 28 kwietnia 2011 roku wzięła udział w „VIII Lubelskim Spotkaniu z Poezją Jana Pawła II”. Konkurs składał się z dwóch kategorii: recytatorskiej i wokalnej. Naszą parafię i szkołę reprezentowało 39 młodych ludzi, którzy są dumni z dorobku poetyckiego papieża. W kategorii recytatorskiej przedstawiono następujące utwory: „Do Sosny Polskie”, „Niewidomi”, „Źródło” i „To Przyjaciel”. Zaś w kategorii wokalnej przedstawiono m.in.utwór „Nie lękajcie się” i fragment z Tryptyku Rzymskiego „Źródło” z podkładem muzycznym skomponowanym przez Pana Pawła Pasikowskiego. Nad przygotowaniem młodzieży do tego konkursu czuwali: Pani Teresa Kwiecień, Ks. Mariusz Karczmarczyk i wspomniany wyżej Pan Paweł. Bóg zapłać wspaniałej młodzieży za udział w tym konkursie, a zwłaszcza "Chórowi klasowemu" złożonemu z uczniów z klasy Ib.
Przyjaciele Seminarium
" Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało. Proście Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo". (Mt 9, 37 - 38)
Nawiązując do cytowanego wyżej fragmentu z Ewangelii wg św. Mateusza młodzież II Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Firleja w Lubartowie wraz ze swoimi katechetami P. Teresą Kwiecień i Ks. Mariuszem Karczmarczykiem postanowiła włączyć się w modlitwę o powołania kapłańskie przystępując do Towarzystwa Przyjaciół Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie. Młodzież (54 uczniów) zobowiązała się do systematycznej modlitwy w intencjach seminarium oraz o liczne i święte powołania kapłańskie. Uroczyste wręczenie legitymacji członkowskiej, z inicjatywy Ks. Proboszcza Józefa Huzara odbyło się w trakcie rekolekcji wielkopostnych dn. 08. 04. 2011 r. Wręczenia legitymacji dokonał Ks. Andrzej Krasowski - Ojciec Duchowny naszego Seminarium, który w tym czasie przygotowywał wspólnotę parafialną na święta Wielkiej Nocy. Panie " udziel tym, których powołujesz Swojego Ducha, aby byli doskonałymi i gorliwymi sługami Jezusa Chrystusa Najwyższego Kapłana".
W naszej wspólnocie parafialnej dn. 15 stycznia 2011 roku odbyła się zabawa choinowa dla dzieci z ubogich rodzin. Zgodnie z wieloletnią tradycją parafia zaprosiła na zabawę około 160 dzieci. Organizacją zabawy podjęła się oaza młodzieżowa wraz ze swoim opiekunem ks. Mariuszem Karczmarczykiem. Młodzież zapewniła dzieciom wiele atrakcyjnych niespodzianek tj. liczne konkursy i paczki choinkowe. Serdeczne podziękowania składamy Ks. Proboszczowi Józefowi Huzarowi, który jak zawsze troskliwie i z życzliwością czuwał nad zorganizowaniem i przebiegiem zabawy. Dziękujemy także licznym sponsorom, którzy co roku chętnie wspomagają naszą inicjatywę. Wielką radością dla nas są uśmiechnięte twarze dzieci, które na co dzień borykają się z wieloma problemami. I twym roku Św. Mikołaj zagościł na zabawie choinkowej rozdając dzieciom paczki ze słodyczami.
Młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego w Lubartowie dn. 22 grudnia 2010 roku wystawiła jasełka pt. "Jasełka w glanach". Mottem jasełek było: "Z miłości ku tobie zstąpiłem z nieba". Licealiści chcieli ukazać, że "życie prawdziwe jest wtedy kiedy jest głębokie. A dzisiaj ludzie dzielą się i mnożą, biegając w tę i z powrotem. Święta często obracają się wokół zakupów i promocji". Św. Józef apelował do współczesnej młodzieży tymi słowami: "Niewielu ma czas, żeby się zatrzymać i sięgnąć wzrokiem poza reklamy telewizyjne, żeby zobaczyć, że tu dzieję się wielka historia, po to żeby człowiek wiedział, że jest ktoś, kto go kocha. Ktoś na kim może oprzeć swoje życie". Tym kimś jest Jezus Chrystus. Opiekę nad przygotowaniem jasełek pełnili P. Teresa Kwiecień i Ks. Mariusz Karczmarczyk. Dziękujemy za oprawę muzyczną P. Pawłowi Pasikowskiemu. Serdeczne podziękowania dla naszej wspaniałej młodzieży, która jak zawsze aktywnie uczestniczy w przygotowywaniu akademii religijnych. Szczególne podziękowania kierujemy do: Aleksandry Oniszko, Moniki Dębek, Bartłomieja Adamczyka, Jakuba Pietrzeli, Eweliny Błonki, Piotra Olesiejuka, Izabelli Mitury, Iwony Kapitan, Kacpra Bunii, Weroniki Mitury, Alicji Kowalczyk.
Schola dziecięca i młodzieżowa w dn. 23 listopada 2010 roku wzięła udział w "Cecyliance" w Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Lublinie. Dzieci i młodzież zaśpiewała cztery piosenki, które rozbawiły i rozśpiewały seminarzystów naszego seminarium i wszystkich uczestników. Serdeczne podziękowania dla naszej parafialnej młodzieży i dzieci, a także opiekunowi duchowemu ks. Marcinowi Flasińskiemy, naszemu organiście Panu Pawłowi Pasikowskiemu i Agatce Bodziackiej.
Dnia 6 oraz 20 listopada br. nasza parafia była organizatorem etapu dekanalnego II Mistrzostw Ministrantów i Lektorów Archidiecezji Lubelskiej w Halowej Piłce Nożnej. Nasza parafia była reprezentowana we wszystkich czterech kategoriach wiekowych (klasy 3-4 szkoła podst., klasy 5-6 szkoła podst., gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalne). W turnieju wzięło udział wiele drużyn z naszego dekanatu, dzięki czemu rozgrywki były ciekawe i wymagały od każdej z drużyn dobrego przygotowania fizycznego oraz pełnego poświęcenia w każdym meczu. W wyniku rozegranych meczów nasze drużyny z kategorii szkół podstawowych uzyskały awans do etapu strefowego. Niestety, drużyna gimnazjalna zakończyła udział w turnieju na półfinale, a najstarszy skład przegrał po dogrywce w finale - w obu tych kategoriach zwyciężyła reprezentacja parafii p.w. św. Anny w Lubartowie. Kolejny etap, który również będzie organizowała nasza parafia odbędzie się na początku przyszłego roku, a zwycięzcy tego etapu zagrają w wielkim finale 26 marca 2011r. w Lublinie. Podziękowania kierujemy w stronę pana Grzegorza Daniła - dyrektora Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Lubartowie za użyczenie hali do rozegrania meczów, piekarni Biłgoraj-Jeżowski za ofiarowanie drożdżówek a także naszym wikariuszom: ks. Radosławowi Wójcikowi oraz ks. Marcinowi Flasińskiemu za podjęcie trudu zorganizowania turnieju.
Przemysław Romański
W dniach 12-13 listopada 2010r. grupa ministrantów i dziewczynek z parafialnej scholi udała się pod opieką ks. Radosława Wójcika oraz młodzieży na dwudniowe rekolekcje. Grupa była zakwaterowana w szkole podstawowej w Brzeźnicy Bychawskiej. Pierwszego dnia dzieci zostały podzielone na kilka mniejszych grup. W czasie gdy jedna z grup spędzała czas na sali gimnastycznej, inne miały spotkania z opiekunami w grupach. Zostały poruszone tematy wywoływania duchów i jego skutków oraz wpływu mediów na współczesną młodzież. Podczas eucharystii ks. Radek przypomniał ważną prawdę, iż każdy z nas już od najmłodszych lat jest powołany do świętości i do stawania się każdego dnia świętym. Po kolacji przyszedł czas na zabawy integracyjne, a następnie na adorację w duchu uwielbienia Pana Boga za jego dary. Po spokojnej nocy drugiego dnia po śniadaniu dzieci obejrzały film pt. "Mulan". Następnie we mszy św. podczas homilii młodzież przedstawiła dzieciom krótką pantomimę o wpływie złego na nasze życie oraz o wspaniałej mocy Chrystusa do odpuszczania i zapominania wszelkich grzechów człowiekowi. Po obiedzie przyszedł czas na zabawę, a także na spotkanie na temat Bożej Miłości w moim życiu oraz o podążaniu ku zbawieniu i wiecznemu szczęściu. Wyjazd zakończył się krótką adoracją, w której uczestnicy podziękowali Panu Bogu za wspólnie spędzony czas i spostrzeżone doświadczenia. Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę p. Bogumiły Bodziackiej - dyrektora Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Powstania Warszawskiego w Brzeźnicy Bychawskiej za udostępnienie ośrodka, pani kucharce, paniom woźnym, młodzieży, która sprawowała opiekę nad dziećmi oraz prowadziła spotkania w grupach (A. Bodziacka, K. Bronisz, Ł. Malesa, P. Romański, K. Serwin, M. Więch), ks. proboszczowi za finansowe wsparcie rekolekcji, a przede wszystkim ks. Radosławowi Wójcikowi, który zorganizował wyjazd, koordynował jego przebieg, a także był pomocnym przewodnikiem duchowym dla dzieci i młodzieży.
Autor: Przemysław Romański
11 listopada 2010 roku wspólnota parafialna Kościół Domowy wraz z opiekunem ks. Mariuszem pielgrzymowała do Matki Boskiej Kębelskiej w Wąwolnicy. Pielgrzymi zawierzyli Matce Bożej swoje rodziny prosząc o zdrowie i nieustanną opiekę w życiu rodzinnym, małżeńskim i zawodowym.Obecnie w naszej parafii działają trzy kręgi Kościoła Domowego. Rodziny uczestniczą regularnie raz w miesiącu w spotkaniach modlitewnych, a w każdy drugi piątek miesiąca gromadzą się na wspólnotowej Eucharystii.
11 listopada 2010 w Święto Niepodległości w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Lubartowie odprawiona została uroczysta Msza Św. w intencji naszej Ojczyzny i tych, którzy walczyli o Jej niepodległość.
Pod przewodnictwem ks. dziekana Józefa Huzara Mszę Św. sprawowali proboszczowie lubartowskich parafii, gwardian Klasztoru OO Kapucynów oraz ks. kapelan Domu Pomocy Społecznej w Jadwinowie.
Homilię wygłosił ks. lic. Paweł Matyjaszewski – student KUL.
Mszę Św. swoją obecnością i muzyką uświetniła Orkiestra Dęta Państwowej Straży Pożarnej w Lubartowie.
Montaż słowno-muzyczny, poprzedzający Eucharystię, przygotowała, pod kierunkiem tamtejszych nauczycieli, młodzież Liceum Ogólnokształcącego nr 2 im.P. Firleja w Lubartowie.
Po uroczystości kościelnej delegacje złożyły wieńce pod tablicą dedykowaną Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu umieszczoną na budynku klasztoru OO Kapucynów. Tam też wygłoszone zostały okolicznościowe przemówienia.
Pamięć tych co polegli w obronie Ojczyzny uczczono również na cmentarzu parafialnym poprzez złożenie wiązanek kwiatów na ich grobach.
Odsłonięto też i poświęcono pomnik kpt. Romana Jeziora członka AK, BCH i organizacji Wolność i Niezawisłość.
06 października 2010 roku młodzież oazowa i schola parafialna przygotowała oprawę liturgiczną Mszy św i adorację Najświętszego Sakramentu. Udział w adoracji wzięła młodzież przygotowująca się do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Była to dla nich jedna z form przygotowania do sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej. Młodzież oazowa rozpoczęła spotkanie od przedstawienia - pantomimy zatytułowanej: Jezus powiedział. Przez to przedstawienie oazowicze chcieli przekazać młodzieży, że Jezus przemawia do człowieka młodego w każdej sytacji życia i że jest również blisko każdego, kto tylko chce Go przyjąć jako Pana i Zbawiciela. Dalsza część adoracji upłynęła na chwaleniu Jezusa Chrystusa. Przy śpiewie licznych pieśni tj. "Niech wszyscy poznają, że tylko Ty jesteś Panem" młodzież wyraziła swoją miłość i oddanie Jezusowi. Serdeczne Bóg zapłać wspaniałej młodzieży oazowiej, scholce parafialnej, ministrantom i Panu organiście Pawłowi Pasikowskiemu - naszemu parafialnemu "rubikowi" za aktywny udział w życiu parafii.
Dnia 23 i 24 października udaliśmy się z pielgrzymką do Krakowa, a w szczególny sposób do Łagiewnik i katedry wawelskiej, nastepnie do Czernej, klasztoru karmelitów bosych gdzie przebywał bł. Alfons Mazurek urodzony w Baranówce, następnie udaliśmy się do Częstochowy na nocleg w domu pielgrzyma. W drodze powrotnej wstąpiliśmy do sanktuarium w Gidlach.
Dnia 17 października z okazji wspomnienia św. Łukasza patrona Służby Zdrowia zorganizowaliśmy pierwszą pielgrzymkę personelu medycznego do Sanktuarium św. Anny. Mszę św. w intencji wszystkich pracowników Służby Zdrowia o godz. 15.00 odprawił wraz z kapłanami Ks. Arcybiskup Józef Życiński. Na Mszy św. wspomnieliśmy śp. Prałata Andrzeja Tokarzewskiego w 4 rocznicę jego śmierci. Po Mszy św. Ks. Arcybiskup wygłosił konferencję dla pracowników Służby Zdrowia i zaproszonych gości na temat dziedzictwa Jana Pawła II w sali rycerskiej Starostwa Powiatowego. Uroczystość była okazją do wspólnej modlitwy wszystkich zatroskanych o życie człowieka.
16 października 2010 młodzież oazaowa wraz ze swoim animatorem ks. Mariuszem Karczmarczykiem przygotowała adorację Najświętszego Sakramentu z okazji X Dnia Papieskiego. Młodzież poprowadziła różaniec z rozważaniami Sługi Bożego Jana Pawła II zwracając uwagę, że "w tajemnicach radosnych odnajdujemy po trosze to wszystko: radość życia rodzinnego, macierzyństwa, pokrewieństwa, przyjaźni, wzajemnej pomocy. To poprzez Maryję możemy uczynić naszymi ludzkie radości - proste i skromne w same w sobie, ale które w Maryi i Jezusie stają się wielkie i święte".Po modlitwie różańcowej młodzież rozważała nauczanie Jana Pawła II dotyczące świętości. Serdeczne podziękowania za oprawę muzyczną Panu organiście Pawłowi Pasikowskiemu, który wraz z młodzieżą aktywnie i chętnie wspiera nasze oazowe adoracje.
Dnia 15 października w piątek przeżywaliśmy dzień poświęcony Janowi Pawłowi II - Patronowi Szkoły Podstawowej Nr 4. O godz. 9.00 w naszym kościele odprawiliśmy Mszę św. o beatyfikację Jana Pawła II. Dalsze uroczystości odbyły się w sali gimnastycznej naszej szkoły.
Tegoroczny X Dzień Papieski obchodzony był pod hasłem "Odwaga świętości". Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Firleja pod opieką Pani Teresy Kwiecień i Ks. Mariusza Karczmarczyka przygotowali 13. 10. 2010r. okolicznościową akademię pt. "Kawiarniane wspomnienia o Janie Pawle II". Młodzież odniosła się do nauczania Kościoła, który wzywa ludzi, by byli nie tylko ludźmi dobrymi, bardziej życzliwymi, pomagającymi sobie wzajemnie. Zaakcentowali, że Kościół głosi świętość. Każdy otrzymał powołanie do świętości. To jest zadanie do zrealizowania dla każdego z nas. Świętość realizuje się poprzez przekraczanie samego siebie, swoich słabości, swoich grzechów. Tę świętość urzeczywistnia się w kontakcie z innymi ludźmi, w kontakcie z rzeczywistością. I to jest właśnie przesłanie, które chciał nam przekazać Jan Paweł II. Wielokrotnie podkreślał, że świętość nie jest przywilejem nielicznych, ale powinnością wszystkich. Uważał, że prawdziwą historią człowieka jest historia świętości, czyli tych wszystkich dzieł, które z miłości do bliźniego człowiek jest zdolny uczynić, przezwyciężając każdą swoją słabość. Potrafił on dostrzec choćby najmniejszy okruch świętości w każdym człowieku. Oprawę muzyczną przygotował Pan Paweł Pasikowski.
Członkowie Legionu Maryi przy Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Lubartowie w dn. 17.07.2010 r. zorganizowali kolejne swoje spotkanie na wolnym powietrzu. Tym razem była to Wąwolnica. Duchowo legionistów wspierał ks. Mariusz Karczmarczyk.
29 czerwca 2010 w Parafii pw. Piotra i Pawła w Kamionce odbył się już po raz 14. koncert pieśni i piosenek religijnych "Sacro Song 2010". Z naszej parafii w tym koncercie udział wzięły dwie schole: dziecięca i młodzieżowa.
6 czerwca 2010 r. o godz. 6.00 wyruszyła pielgrzymka autokarowa do Warszawy na beatyfikację Ks. Jerzego Popiełuszki. Nasza parafia przygotowywała się na beatyfikację przez trzydniowe triduum, gdzie rozważaliśmy życie i służbę ks. Jerzego dla Koscioła i narodu polskiego. Rozważaliśmy jego myśl i nauczanie dotyczące godności człowieka, wolności i poszanowania ludzi pracy. W naszej pamięci pozostały słowa:"Beatyfikacja ks. Popiełuszki, to wielki dar dla wielkiego narodu". Takie zdanie padło z ust papieskiego wysłannika abp. Angelo Amato, prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Odczytał on podczas uroczystej mszy św. na pl. Piłsudskiego w Warszawie list apostolski z decyzją papieża Benedykta XVI w sprawie beatyfikacji ks. Jerzy Popiełuszki.
"Spełniając życzenie naszego brata Kazimierza Nycza, arcybiskupa warszawskiego, jak również wielu innych braci w biskupstwie oraz licznych wiernych, za radą Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, naszą władzą apostolską zezwalamy, aby odtąd czcigodnemu słudze bożemu Jerzemu Popiełuszce, prezbiterowi i męczennikowi, wytrwałemu i niestrudzonemu świadkowi Chrystusa, który zwyciężył zło dobrem aż do przelania krwi, przysługiwał tytuł błogosławionego" - napisał papież Benedykt XVI w liście apostolskim, który w języku włoskim odczytał abp Amato. List został także odczytany w języku polskim przez abp. Nycza. Zgodnie z postanowieniem papieża, święto błogosławionego ks. Popiełuszki będzie obchodzone corocznie 19 października, czyli w dniu jego śmierci.
Ks. Mariusz Karczmarczyk razem z wiernymi modlił się w intencji parafii, ks. proboszcza Józefa Huzara i wszystkich księży z parafii i całego Lubartowa. Prosiliśmy nowego błogosławionego o opiekę i wstawiennictwo u Boga w naszych wszystkich intencjach.
autor:ks.M.Karczmarczyk
22 maja (sobota) 2010 nauczyciele z II Liceum Ogólnokształcącego i Szkoły Podstawowej nr 3 w Lubartowie z ks. Mariuszem Karczmarczykiem pielgrzymowali na majówkę nauczycielskę do sanktuarium Matki Bożej w Wąwolnicy. Hasło "Maryja nauczycielką nauczycieli."
W drodze do Matki Bożej Ostrobramskiej odwiedziliśmy: Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku, Świętą Wodę, Sokółkę, Różanystok, Studzieniczną by dotrzeć na noclegi do Smolan.
Po spotkaniu z wileńską Matką Miłosierdzia i spacerze po Wilnie, w drodze powrotnej byliśmy u Matki Bożej Sejneńskiej, płynęliśmy statkiem po jeziorach pojezierza suwalsko-augustowskiego, zerknęliśmy na Suchowolę i Okopy związane ze Sługą Bożym Jerzym Popiełuszko, a na zakończenie naszego pielgrzymowania wstąpiliśmy do prawosławnego sanktuarium w Grabarce.
14 marca 2010 w Parafii MBNP odbył się rejonowy dzień wspólnoty Ruchu Światło-Życie pod hasłem MIŁOSIERDZIE, poprzedzony Rejonowym Dniem Wspólnoty Animatorów i Diakonii Ruchu Światło-Życie (12.03.2010). Spotkanie rozpoczęło się o godz. 15:00 uroczystą Mszą Św. Posługę przy ołtarzu sprawowali uczestnicy Domowego Kościoła. Dalsza część spotkania odbyła się w sali parafialnej. Konferencję i świadectwo o posłudze Miłosierdzia wygłosił ks. Robert Farian, kapelan DPS w Jadwinowie, w obecności ks. Wojciecha Szlachetki proboszcza parafii w Sernikach, księży tutejszej parafii oraz wszystkich innych uczestników.
Spotkanie zakończyło się Agapą i wspólną zabawą.
Dnia 11 marca 2010 Oaza-Dzieci Boże pod opieką ks. Mariusza oraz dzieci ze scholi parafialnej pod opieką ks. Marcina były na lodowisku ICEMANIA w Lublinie. Opieką nad dziećmi wspierała kapłanów Oaza Młodzieżowa. Dzieci wraz z opiekunami miło spędziły czas ucząc się i rozwijając swoje umiejętności łyżwiarskie. Miejmy nadzieję, że wśród grona naszych dzieci rozwiną się talenty sportowe na miarę Justyny Kowalczyk.
W ramach wieczorku poetyckiego o tematyce Wielkiego Postu organizowanego przez Filię nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Mickiewicza w Lubartowie, młodzież naszej parafii i Liceum Ogólnokształcącego nr 2 im. Piotra Firleja przygotowała pantomimę wielkopostną p.t. MIŁOŚĆ BOGA. Młodzież, pod kierunkiem ks. Mariusza Karczmarczyka, pokazała, że Pan Bóg obdarza nas ciągle swoją bezgraniczną i bezwarunkową miłością, której celem jest to, aby bardziej BYĆ niż więcej MIEĆ. Bóg widząc człowieka borykającego się ze swoimi słabościami daje światu swojego Syna, Jezusa, który przejmuje nasze problemy i nas uzdrawia. Często człowiek zapominając o tak wielkim darze Jezusa nie potrafi odpowiedzieć na Jego miłość. Zapomina o Nim i przez swój grzech doprowadza Go do ukrzyżowania. Mimo tego, Pan Bóg okazuje człowiekowi ciągle swoje Miłosierdzie. Świadomość grzechu i niewierności Jezusowi skłania nas do zadumy nad własnym życiem.
Inna część młodzieży, pracująca pod kierunkiem p.Teresy Kwiecień i p.Pawła Pasikowskiego przygotowała na ten wieczór program słowno-muzyczny p.t. PRZY CHRYSTUSOWYM KRZYŻU składający się z wierszy ks. J.Twardowskiego, K.Iłłakowiczównej i ks. J.Pasierba deklamowanych przez młodzież parfialną i licealną.
Swoje przedstawienie młodzież zakończyła przesłaniem na Wielki Post skierowanym do nas wszystkich: KRZYŻU CHRYSTUSOWY - TERAZ I ZAWSZE. AMEN.
Drugi etap mistrzostw - na poziomie dekanatów - odbył się również w Lubartowie. Uczestniczyli w nim przedstawiciele dekanatów: michowskiego, puławskiego, garbowskiego, kazimierskiego, czemiernickiego i lubartowskiego. Do finału awansowały drużyny z klas 5-6 szkoły podstawowej, gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych. Liczymy, że i tym razem odniesiemy pewne zwycięstwa.
Opracowano na podstawie informacji Przemysława Romańskiego
Drużyny reprezentujące Parafię MBNP w Lubartowie po raz pierwszy wzięły udział w mistrzostwach. Opiekunami drużyn są ks. Marcin Flasiński i ks. Radosław Wójcik. Parafia reprezentowana była we wszystkich 4 kategoriach wiekowych. Poza zespołem klas 3-4 wszystkie nasze drużyny awansowały do następnego etapu rozgrywek (rozgrywki podzielone zostały na 3 etapy: szkoła podstawowa kl. 5-6, gimnazjum oraz szkoły ponadgimnazjalne).
Opracowano na podstawie informacji Przemysława Romańskiego.
28-29.11.2009 rekolekcje młodzieży w Wąwolnicy; opiekun: ks. M. Karczmarczyk