Msze Święte na cmentarzach
29-10-2015 13:37 • Ks. Stanisław Rząsa

W niedzielę  przeżywamy Uroczystość Wszystkich Świętych. W tym dniu oddajemy cześć tym znanym i nieznanym wyznawcom Chrystusa, którzy już przebywają w chwale nieba. Msza św. na cmentarzu parafilanym o godz. 12.00 i 17.00. Na cmentarzu komunalnym o godz. 10.00.

Zaś w poniedziałek przeżywamy wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. To właśnie w ten dzień powinniśmy się szczególnie modlić za naszych zmarłych i nawiedzać ich groby. W tym dniu Msza św. na cmentarzu parafialnym o godz. 10.00. Na cmentarzu komunalnym również o godz. 10.00.

To realna propozycja

ks. Paweł Siedlanowski

Przed laty Jan Paweł II mówił: „Słowa z Kazania na Górze, którymi Jezus zamierzał nakreślić istotę swojego orędzia, ktoś określił jako […] magna charta królestwa Chrystusowego. Są to słowa rewolucyjne, ponieważ proponują radykalne wywrócenie wartości, z jakich czerpie inspirację potoczna mentalność, mentalność czasów Jezusa nie mniej jak mentalność naszych czasów”.

Być może jest to jeden z powodów, dla którego błogosławieństwa traktujemy trochę jak nieszkodliwe dziwactwo, horyzont pozostający absolutnie poza zasięgiem tzw. przeciętnego chrześcijanina. Tymczasem one właśnie stanowią klucz do świętości – tej świętości, która jest nie tyle luksusem dla nielicznych, ile powszechnym powołaniem każdego ochrzczonego. Więcej, jak podpowiada święty Papież z Polski, one „utrzymują się lub upadają wszystkie razem; nie można wyodrębnić z nich jednego tylko i praktykować go kosztem innych”. Jest to więc propozycja kompletna, spójna wewnętrznie, a co najważniejsze – realna do spełnienia!

Nie da się w pełni zrozumieć ducha błogosławieństw bez swoistej wizualizacji, której możemy doświadczyć, spoglądając na świętych. W szczególny sposób dokonuje się to w uroczystość Wszystkich Świętych. W nich spełnia się Boża obietnica, stanowią „świetlany cel”, ku któremu wszyscy zmierzamy. Otrzymujemy dziś donośny komunikat: świętość jest możliwa!