V niedziela Wielkanocna - 18 maja
18-05-2014 10:20 • Ks. Stanisław Rząsa

Dzisiejszy fragment Ewangelii według św. Jana jest częścią mowy pożegnalnej Jezusa. Słowa te zostały wypowiedziane w kontekście i w atmosferze zbliżającej się męki. Chrystus, mówiąc o wieczności, wskazuje jednoznacznie, że idzie do domu Ojca, aby przygotować nam miejsce do zamieszkania. Otrzymają je jednak ci, którzy będą wierzyć i którzy, o czym mówi św. Piotr, staną się „wybranym plemieniem, królewskim kapłaństwem, świętym narodem i ludem Bogu na własność przeznaczonym”. Potrzeba więc dochować wierności swojemu powołaniu, jakiekolwiek by ono nie było, bo przez nie Bóg pomaga nam dojść do zbawienia.

Słysząc dziś o przykładzie świętości pierwszej wspólnoty, umacniajmy się i my w naszej wierze.

Niech się nie trwoży serce

ks. Paweł Siedlanowski

Lęk jest obecny w świecie. Im bardziej próbuje się o nim zapominać, tym bardziej daje o sobie znać. Niewielu się doń przyzna. Ciekawe jest to, że bardzo łatwo go zdemaskować: tam, gdzie pojawia się nadmierna pewność siebie, czasem agresja, brutalność, cynizm, można mieć pewność, że są to próby zakrzyczenia głęboko ukrytego egzystencjalnego strachu. Bywa też odwrotnie: lęk generuje chęć ucieczki, pragnienie zamknięcia się w swoim immanentnym świecie, buduje mur obojętności. Nie pomagają wizyty w gabinetach specjalistów, psychoanaliza, wszelkiego rodzaju terapie.

Czy zatem jesteśmy skazani na los wiecznych tułaczy, zamkniętych w niespełnieniu, spętanych trwogą o przyszłość?

Oto staje przed nami Jezus. „Ja jestem!”. Słowa te padają w sytuacjach trudnych: kiedy była burza na jeziorze, a łódź już niemal całkowicie napełniła się wodą, gdy chciano Go ukamienować za deklaracje, w których mówił o swoim mesjańskim posłannictwie. Bóg Zawsze Obecny zabiera lęk – tylko On jest w stanie zapewnić nam wolność od niego, uzdrowić struktury świata na nim zbudowane. Nieprzypadkowo Jezus mówi o sobie: „Ja jestem drogą, prawdą i życiem”. Bez Pana Boga życie skazane jest na porażkę.