Ojcowie KapucyniParafia WniebowstąpieniaParafia Matki Bożej Nieustającej PomocyParafia Św. AnnyStrona Główna
Niedzielne Msze Święte
Parafia Świętej Anny

7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 15.00, 18.00

Parafia Matki Bożej

700, 900, 1030, 1200,
1315, 1800

Parafia Wniebowstąpienia

730, 1030, 1200, 1700

W Brzezinach - godz. 900

 

Czytania na dziś
 
V niedziela Wielkanocna - 18 maja
18-05-2014 10:20 • Ks. Stanisław Rząsa

Dzisiejszy fragment Ewangelii według św. Jana jest częścią mowy pożegnalnej Jezusa. Słowa te zostały wypowiedziane w kontekście i w atmosferze zbliżającej się męki. Chrystus, mówiąc o wieczności, wskazuje jednoznacznie, że idzie do domu Ojca, aby przygotować nam miejsce do zamieszkania. Otrzymają je jednak ci, którzy będą wierzyć i którzy, o czym mówi św. Piotr, staną się „wybranym plemieniem, królewskim kapłaństwem, świętym narodem i ludem Bogu na własność przeznaczonym”. Potrzeba więc dochować wierności swojemu powołaniu, jakiekolwiek by ono nie było, bo przez nie Bóg pomaga nam dojść do zbawienia.

Słysząc dziś o przykładzie świętości pierwszej wspólnoty, umacniajmy się i my w naszej wierze.

Niech się nie trwoży serce

ks. Paweł Siedlanowski

Lęk jest obecny w świecie. Im bardziej próbuje się o nim zapominać, tym bardziej daje o sobie znać. Niewielu się doń przyzna. Ciekawe jest to, że bardzo łatwo go zdemaskować: tam, gdzie pojawia się nadmierna pewność siebie, czasem agresja, brutalność, cynizm, można mieć pewność, że są to próby zakrzyczenia głęboko ukrytego egzystencjalnego strachu. Bywa też odwrotnie: lęk generuje chęć ucieczki, pragnienie zamknięcia się w swoim immanentnym świecie, buduje mur obojętności. Nie pomagają wizyty w gabinetach specjalistów, psychoanaliza, wszelkiego rodzaju terapie.

Czy zatem jesteśmy skazani na los wiecznych tułaczy, zamkniętych w niespełnieniu, spętanych trwogą o przyszłość?

Oto staje przed nami Jezus. „Ja jestem!”. Słowa te padają w sytuacjach trudnych: kiedy była burza na jeziorze, a łódź już niemal całkowicie napełniła się wodą, gdy chciano Go ukamienować za deklaracje, w których mówił o swoim mesjańskim posłannictwie. Bóg Zawsze Obecny zabiera lęk – tylko On jest w stanie zapewnić nam wolność od niego, uzdrowić struktury świata na nim zbudowane. Nieprzypadkowo Jezus mówi o sobie: „Ja jestem drogą, prawdą i życiem”. Bez Pana Boga życie skazane jest na porażkę.


© 2009 www.parafia.lubartow.pl