Ojcowie KapucyniParafia WniebowstąpieniaParafia Matki Bożej Nieustającej PomocyParafia Św. AnnyStrona Główna
Niedzielne Msze Święte
Parafia Matki Bożej

700, 900, 1030, 1200,
1315, 1800

Parafia Wniebowstąpienia

730, 1030, 1200, 1700

W Brzezinach - godz. 900

 

Czytania na dziś
 
Prawo do aborcji i bierzmowania
04-02-2021 11:23 • Ks. Stanisław Rząsa

Prawo do aborcji i bierzmowania

Myśl wyrachowana: Łaska chodzi w parze z wiernością, a nie z grzechem.

W ostatnim czasie głośny stał się wpis na facebookowym profilu Kobiety Lewicy o następującej treści: „Obrzydliwy skandal w jednej z łódzkich parafii! Ksiądz nie pozwolił zostać chrzestną naszej koleżance tylko dlatego, że dokonała 2 miesiące temu apostazji!”.

Aż trudno uwierzyć, że coś takiego mógłby ktoś napisać na poważnie, ale wygląda na to, że to autentyk. Ten sposób myślenia ludzi laickiego „postępu” potwierdza zresztą awantura wokół oświadczenia, którego podpisania zażądał od trójki kandydatów do bierzmowania proboszcz z Ropicy Polskiej k. Gorlic. Była to deklaracja, że kandydat nie popiera „tzw. strajku kobiet: postulatów i żądań sprzecznych z treścią i zasadami naszej katolickiej wiary”.

Trzej potencjalni bierzmowańcy mieli się też zobowiązać do usunięcia ze swoich profili materiałów pochodzących z rzeczonego „strajku” i wskazujące na akceptowanie zgłaszanych tam postulatów (takie bowiem „błyskawicowe” materiały ta trójka zamieściła).

No i zrobiła się afera. Najpierw krzyk podnieśli oburzeni rodzice, potem lokalny portal, a wreszcie niezawodna „Gazeta Wyborcza” i inne takie.

Wtedy swoje oświadczenie wydała Kuria Diecezjalna w Rzeszowie. Przypomniano w nim, że do bierzmowania mogą przystąpić „tylko te osoby, które akceptują prawdy wiary i zasady moralności przez niego [Kościół] głoszone”. Zwrócono też uwagę, że za przygotowanie kandydatów odpowiadają proboszczowie, i ich zadaniem jest „weryfikacja spójności między deklarowaną wiarą kandydatów a podejmowanymi decyzjami i ich zachowaniem”. Kuria wyraziła uznanie dla proboszcza, który pomógł tym młodym ludziom „podjąć decyzję o przystąpieniu do sakramentu bierzmowania nie tylko w sposób wolny, ale także bardziej świadomy”.

Ktoś czegoś nie rozumie? Jeśli za dojrzałych chrześcijan uznamy takich, którzy domagają się zabijania dzieci (a tego chce „strajk kobiet”), to możemy sobie darować jakiekolwiek wymagania. To tak, jakby delikwent nieogarniający tabliczki mnożenia awanturował się, że musi być dopuszczony do matury.

Dojrzałość oznacza odpowiedzialność za swoje wybory. Kto nie akceptuje podstawowych zasad wiary i moralności chrześcijańskiej, może sobie zostać prezydentem USA, ale nie chrzestnym. I do bierzmowania też przystąpić nie powinien.

Czas się obudzić: nie robimy Bogu łaski, że przyjmujemy sakramenty. To Bóg daje nam łaskę – ale z łaską trzeba współpracować.

Heroizm uczciwości

Po opublikowaniu przez TK uzasadnienia wyroku ws. aborcji lider ruchu Polska 2050 Szymon Hołownia powiedział, że wyrok ten stanowi „kuriozum, które stawia na głowie cały porządek prawny w Polsce”. Stwierdził też, że „religia może nakłaniać człowieka do heroizmu, ale nie może zmuszać do heroizmu przy użyciu środków karnych państwo”. Aha, czyli powstrzymanie się od zabicia człowieka pan Hołownia uważa za heroizm, którego nie może wymagać prawo? W takim razie tym bardziej powinien nazwać heroizmem rezygnację z kradzieży, oszustwa i innych przestępstw. Skoro zaś nie można od nikogo wymagać takiego heroizmu, to natychmiast należy odstąpić od karania tych, którzy tego heroizmu nie okazali. A zatem: złodzieje, oszuści – ktoś się wreszcie za wami ujął. Ktoś chce pomóc wam w waszej ciężkiej i niebezpiecznej pracy i uwolnić was od społecznego odium, jakie nakłada na was nieludzkie prawo. I ten ktoś ma wasz głos, prawda?•

Macica dla każdego

Uczestnicy manifestacji przeciw publikacji wyroku TK krzyczeli: „Aborcja prawem osób z macicami”. Coś tym ludziom gender w głowach namieszał. No bo skoro nie ma już płci, tylko ludzie z różnymi „akcesoriami”, to dlaczego ta heca nazywa się strajkiem kobiet, a nie osób z macicami? A co z tymi, którzy macic nie mają, a bardzo pragną zajść w ciążę, żeby móc ją przerwać? Natychmiast każdej osobie bez macicy przyznać prawo do macicy!


© 2009 www.parafia.lubartow.pl