Dzieci od Małego Karola
01-11-2018 09:23 • Ks. Stanisław Rząsa

Lubartów: Dzieci od Małego Karola

Arcybiskup Stanisław Budzik poświęcił Niepubliczne Integracyjne Przedszkole Małego Karola, działające przy parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Lubartowie.

Przedszkole Małego Karola rozpoczęło działalność 1 września tego roku, dzięki pieniądzom pozyskanym przez parafię w ramach projektu „My też mamy przedszkole”. To kolejna inicjatywa ludzi, którzy pod kierunkiem proboszcza parafii ks. Stanisława Rząsy, od wielu już lat starają się działać na rzecz lokalnej społeczności. – W samej gminie Lubartów nie było do tej pory żadnego przedszkola – mówi Sylwia Krakowiak dyrektor przedszkola. – Wszystkie dzieci od nas były wożone do przedszkola do miasta. Czuliśmy, że to przedszkole ma sens, szczególnie, że zależało nam na utworzeniu placówki integracyjnej, w której mogłyby się uczyć także dzieci niepełnosprawne.

Do Integracyjnego Przedszkola Małego Karola dziś uczęszcza 50 dzieci. Najliczniejsza jest grupa czterolatków. Placówka posiada specjalistyczne umeblowanie, zabawki i sprzęt multimedialny. Każde dziecko ze szczególnymi potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności bądź wad postawy ma też możliwość systematycznej rehabilitacji w sąsiadującym z przedszkolem Zakładzie Rehabilitacji. – Rodzice są naprawdę bardzo zadowoleni, że nie muszą już nigdzie wozić swoich dzieci – mówi ks. Stanisław.

Uroczystego poświęcenia przedszkola dokonał abp Stanisław, który nie ukrywał zachwytu nad wyjątkowością placówki. W uroczystości obok dzieci i nauczycieli, udział wzięli przedstawiciele duchowieństwa, policji, straży pożarnej i nadleśnictwa, władze samorządowe, dyrektorzy pobliskich szkół, a także osoby najbardziej zasłużone przy realizacji projektu. – Była to okazja do okazania wdzięczności za wszelki trud i wysiłek – zaznacza ks. Rząsa.
Dla zgromadzonych gości przedszkolaki odśpiewały "Barkę"- ulubioną pieśń Jana Pawła II oraz zaprezentowały wiersze poświęcone jego życiu i działalności. Przedstawiono także dotychczasową aktywność parafii, podkreślając wielkie uznanie dla działalności proboszcza i podejmowanych przez niego na szeroka skalę wszelkich inicjatyw.