Ojcowie KapucyniParafia WniebowstąpieniaParafia Matki Bożej Nieustającej PomocyParafia Św. AnnyStrona Główna
Niedzielne Msze Święte
Parafia Świętej Anny

7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 15.00, 18.00

Parafia Matki Bożej

700, 900, 1030, 1200,
1315, 1800

Parafia Wniebowstąpienia

730, 1030, 1200, 1700

W Brzezinach - godz. 900

Wola Lisowska - godz. 900

Czytania na dziś
 
Pogrzeb Ojca Jacka Oniszczuka
13-01-2018 16:15 • Ks. Stanisław Rząsa

Żył i nauczał z pasją

Joanna Jureczko-Wilk Joanna Jureczko-Wilk

 

Pogrzeb o. Jacka Oniszczuka SJ - wybitnego biblisty, który zginął w lawinie we włoskich Apeninach.

Szef katedry teologii biblijnej na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie o. Jacek Oniszczuk SJ lubił górskie wędrówki i chodzić po górach umiał. Tragicznego 22 grudnia ub.r. zdobył ze swoim towarzyszem górski szczyt i rozkoszując się widokiem, miał powiedzieć, że czuje się jak w raju. Kiedy schodzili, lawina porwała o. Jacka. Odnaleziono go po kilku godzinach, już martwego.

Tą relacją dzielił się podczas pogrzebu jezuity o. Edward Czaja SJ z Rzymu. 

Zanim trumna z ciałem wybitnego biblisty stanęła w sanktuarium św. Andrzeja Boboli, 9 stycznia we Włoszech pożegnali go współpracownicy i studenci Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego. W jezuickim sanktuarium na Mokotowie, gdzie prawie 20 lat temu o. Oniszczuk przyjmował święcenia kapłańskie, wokół jego trumny zgromadzili się zakonni współbracia, a także matka, brat z rodziną, krewni i przyjaciele. Pogrzebowej Mszy św. przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.

 - Modlimy się o niebo otwarte dla o. Jacka, to niebo, do którego się wspinał na drodze świętości przez całe swoje życie - mówił metropolita warszawski.

W kazaniu o. Edward Czaja SJ wspominał zmarłego współbrata jako dobrego, zdolnego i wrażliwego człowieka oraz gorliwego kapłana, życzliwego kolegę i przyjaciela. 

- Był taki, bo zawierzył się bez reszty Chrystusowi. Potraktował dar życia z ogromną powagą, przeżywał je z ogromną pasją i zaangażowaniem. Żył tak, jakby każdy dzień był ostatnim w jego życiu, o czym daje świadectwo towarzysz jego ostatniej wędrówki w góry - mówił o. Czaja SJ, podkreślając zwłaszcza umiłowanie słowa Bożego i umiejętność prostego, bezpośredniego przekazywania wiedzy o Bogu studentom. - Śmierć zdaje się nielogiczna i niesprawiedliwa. A jednak wbrew pozorom jest i sprawiedliwa, i logiczna. Sprawiedliwa, bo umierają wszyscy.  Logiczna - gdyż każdy umiera wtedy, kiedy jest jego najlepszy czas na odejście do domu kochającego Ojca. On czeka na nas z otwartymi ramionami, tak jak przyjął Jacka. Nie pozwólmy, aby cierpienie i ból serca przysłoniły nam tę wielką nadzieję, że kto wierzy w Chrystusa, nie umrze na wieki.

Po pogrzebowej Mszy św. ciało zmarłego zakonnika przewieziono na Cmentarz Powązkowski, gdzie następnie złożono je w grobowcu ojców jezuitów.

Ojciec Jacek Oniszczuk urodził się 6 lipca 1966 r. w Lubartowie. Po maturze studiował najpierw przez trzy lata mechanikę precyzyjną na Politechnice Warszawskiej i 25 sierpnia 1988 r. wstąpił do zakonu jezuitów.

Nowicjat odbył w Gdyni i 26 sierpnia 1990 r. złożył pierwsze śluby zakonne. Potem studiował filozofię w Krakowie, a następnie przez dwa lata odbywał praktykę duszpasterską w Wydawnictwie Przeglądu Powszechnego oraz w ośrodku jezuickim w Falenicy. W 1995 r. rozpoczął studia teologiczne na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. 14 kwietnia 1998 r. przyjął święcenia diakonatu w kościele del Gesù przez posługę kard. Achille Silvestriniego, a 29 czerwca 1999 r. święcenia prezbiteratu w Warszawie, w sanktuarium św. Andrzeja Boboli, przez posługę abp. Józefa Kowalczyka, ówczesnego Nuncjusza Apostolskiego w Polsce.

Po zakończeniu studiów licencjackich wrócił na krótko do Polski i pracował przez rok w parafii św. Stanisława Kostki w Gdyni. W 2002 r. powrócił do Rzymu i przygotowywał doktorat z teologii biblijnej na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, który obronił 26 kwietnia 2006 r. Potem został skierowany na trzecią probację do Meksyku. Po jej zakończeniu powrócił ponownie do Rzymu i rozpoczął wykłady z teologii biblijnej na Gregorianum. 25 marca 2009 r. złożył w Rzymie uroczystą profesję zakonną na ręce ówczesnego o. Generała Adolfo Nicolasa SJ. Kontynuował wykłady na Wydziale Teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego, a od września tego roku był dyrektorem Departamentu Teologii Biblijnej.

Był cenionym wykładowcą i dobrym człowiekiem. W okresie wakacyjnym udzielał rekolekcji ignacjańskich. Czynnie uprawiał sport.


© 2009 www.parafia.lubartow.pl