Ojcowie KapucyniParafia WniebowstąpieniaParafia Matki Bożej Nieustającej PomocyParafia Św. AnnyStrona Główna
Niedzielne Msze Święte
Parafia Matki Bożej

700, 900, 1030, 1200,
1315, 1800

Parafia Wniebowstąpienia

730, 1030, 1200, 1700

W Brzezinach - godz. 900

 

Czytania na dziś
 
Tu przyjedzie papież
13-03-2016 15:55 • Ks. Stanisław Rząsa

Tu przyjedzie papież

Ojciec święty przyleci do Polski na Światowe Dni Młodzieży w ostatnim tygodniu lipca.

Tu przyjedzie papież   Roman Koszowski /Foto Gość Wizyta papieża Franciszka w Polsce potrwa od środy do niedzieli

"Z okazji najbliższego Światowego Dnia Młodzieży, który będzie obchodzony w Krakowie, oraz na zaproszenie najwyższych władz Rzeczypospolitej Polskiej i polskich biskupów, Jego Świątobliwość Papież Franciszek uda się z pasterską wizytą do Polski w dniach 27 do 31 lipca 2016 roku" - napisano w komunikacie Stolicy Apostolskiej, który dziennikarzom przekazał w sali Okna Papieskiego w krakowskiej kurii metropolitalnej kard. Stanisław Dziwisz.

Papieska wizyta rozpocznie się dzień przed oficjalnym powitaniem papieża Franciszka na ŚDM. 27 lipca (w środę) przyleci on na lotnisko w krakowskich Balicach. Następnie odwiedzi Wawel, gdzie spotka się prezydentem RP oraz polskimi biskupami. Na czas tego spotkania wzgórze wawelskie będzie zamknięte dla turystów i pielgrzymów.

Później ojciec święty przejedzie do kurii metropolitalnej. Wieczorem, zgodnie ze zwyczajem swoich poprzedników, prawdopodobnie spotka się z młodzieżą czuwającą pod oknem papieskim (podobnie będzie w kolejnych dniach).

W czwartek przed południem papież Franciszek uda się do Częstochowy (w drodze odwiedzi klasztor sióstr prezentek), gdzie pomodli się w kaplicy Cudownego Obrazu, a potem odprawi Mszę św. na wałach jasnogórskich. Uroczystość ta będzie elementem jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski. Pobyt papieża na Jasnej Górze przypadnie dokładnie 25 lat od poprzednich ŚDM w Polsce, które odbyły się właśnie w Częstochowie.

Wieczorem ojciec święty Franciszek po raz pierwszy spotka się z uczestnikami Światowych Dni Młodzieży. Ceremonia odbędzie się na Błoniach.

W piątek papież odwiedzi Auschwitz, gdzie wygłosi przemówienie. Wieczorem natomiast weźmie udział w Drodze Krzyżowej na Błoniach.

Sobota będzie dniem spotkania m.in. z osobami konsekrowanymi i seminarzystami w Łagiewnikach. W sanktuarium Miłosierdzia Bożego papież przejdzie przez Bramę Miłosierdzia i odprawi Mszę św. w bazylice. Później przejedzie on do sanktuarium św. Jana Pawła II i w znajdującej się tam Strefie Pojednania wyspowiada kilku młodych z różnych kontynentów.

Tego dnia papież Franciszek zje obiad z młodzieżą - będą to dwie osoby z Polski oraz po dwie z każdego kontynentu. Sobotni wieczór to początek kulminacyjnych wydarzeń Światowych Dni Młodzieży, czyli czas czuwania na Campus Misericordiae w Brzegach.

Ojciec święty pojawi się tam ok. 19.30 - weźmie udział w czuwaniu i przemówi do młodzieży. Młodzież na Campus Misericordiae pozostanie już do niedzielnej Mszy św. Po czuwaniu odbędzie się tam koncert uwielbieniowy.

O godz. 10 w niedzielę ma się rozpocząć Msza Posłania, na której spodziewanych jest nawet 2,5 mln osób. Zakończy ją modlitwa "Anioł Pański". Podczas tej Mszy św. papież ogłosi miejsce kolejnych ŚDM.

Przed zakończeniem wizyty papież spotka się jeszcze z pracującymi przy Światowych Dniach Młodzieży wolontariuszami (będzie ich. ok. 25 tys.). Tuż po tym spotkaniu ojciec święty uda się na lotnisko w Balicach, skąd odleci do Rzymu. Pożegnanie papieża Franciszka zaplanowane jest na godz. 18.15.

Konferencje, podczas których ogłoszono ramowy plan wizyty papieża, odbyły się jednocześnie w Krakowie - mieście Światowych Dni Młodzieży, Warszawie oraz Watykanie.

- Serdecznie zapraszamy wszystkich do uczestnictwa w centralnych spotkaniach z papieżem. Wizyta Franciszka, tak jak pielgrzymki Jana Pawła II oraz Benedykta XVI, to wielki zaszczyt dla naszego społeczeństwa - zachęcał podczas spotkania z dziennikarzami w Krakowie kard. Dziwisz.

- Równocześnie prosimy, zwłaszcza mieszkańców Krakowa i okolicy: otwórzcie wasze mieszkania i domy! Nie lękajcie się przyjąć młodzieży, która wniesie w wasze rodziny radość i pokój. Z doświadczenia wiemy, jak wiele dobra rodzi się z takich spotkań dla danego kraju, dla rodzin i poszczególnych osób - dodał.

Zaznaczył przy tym, że zaprezentowany plan wizyty jest wersją roboczą, a szczegółowy i ostateczny program pobytu papieża zostanie "zatwierdzony i opublikowana przez Stolicę Apostolską w stosownym czasie".


© 2009 www.parafia.lubartow.pl