Ojcowie KapucyniParafia WniebowstąpieniaParafia Matki Bożej Nieustającej PomocyParafia Św. AnnyStrona Główna
Niedzielne Msze Święte
Parafia Świętej Anny

7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 15.00, 18.00

Parafia Matki Bożej

700, 900, 1030, 1200,
1315, 1800

Parafia Wniebowstąpienia

730, 1030, 1200, 1700

W Brzezinach - godz. 900

 

Czytania na dziś
 
Kapłan nie jest najemnikiem
29-03-2013 16:57 • Ks. Stanisław Rząsa

Kapłan nie jest najemnikiem

Sebastian Karczewski

Do naśladowania Chrystusa na drodze świętości i wychodzenia do ludzi z łaską Bożego namaszczenia wezwał wczoraj Ojciec Święty kapłanów. W Wielki Czwartek Franciszek pierwszy raz jako Biskup Rzymu przewodniczył w Bazylice św. Piotra Mszy św. Krzyżma.

W homilii Ojciec Święty odwołał się do czytań mszalnych i psalmu mówiących o „namaszczeniu”. W tym kontekście wskazał, że „dobrego kapłana poznaje się po tym, jak namaszczony jest jego lud” radością płynącą z Ewangelii. – Ludzie nam dziękują, ponieważ czują, że modliliśmy się w odniesieniu do realiów ich życia powszedniego, ich cierpienia, radości, lęków i nadziei. A kiedy czują, że woń Pomazańca – Chrystusa, dociera do nich za naszym pośrednictwem, odczuwają zachętę, aby powierzyć nam to wszystko, co pragną otrzymać od Pana – mówił Papież Franciszek. Wskazując na pragnienie wiernych, oczekujących Bożego namaszczenia, Franciszek podkreślił potrzebę wyjścia z ofertą łaski Bożej do wszystkich, którzy jej potrzebują. – Kapłan, który mało wychodzi z siebie do innych, który niewiele namaszcza (…), traci to, co najlepsze z naszego ludu, co potrafi ożywić najgłębszą część jego kapłańskiego serca. Ten, kto nie wychodzi z siebie, zamiast być pośrednikiem, staje się stopniowo najemnikiem i zarządcą – zwrócił uwagę Ojciec Święty. – Wszyscy znamy różnicę: najemnik i zarządca „otrzymali już swoją zapłatę”, a ponieważ nie narażają swojej skóry i swojego serca, nie otrzymują serdecznego podziękowania wypływającego z serca. Stąd właśnie pochodzi niezadowolenie niektórych księży, którzy w końcu stają się smutnymi księżmi, zamieniają się w pewien rodzaj kolekcjonerów antyków albo nowinek, zamiast być pasterzami pachnącymi jak owce – dodał Biskup Rzymu. Papież prosił kapłanów, by byli „pasterzami pachnącymi jak owce”. Wiernych zaś zachęcił, by zawsze byli blisko swoich kapłanów „z miłością i modlitwą, aby zawsze byli pasterzami według serca Bożego”.

Wczorajszą Eucharystię z Biskupem Rzymu koncelebrowali w Bazylice Watykańskiej kardynałowie, biskupi oraz kapłani diecezji rzymskiej, którzy po homilii odnowili swoje przyrzeczenia. Po tym obrzędzie Ojciec Święty dokonał poświęcenia olejów chorych i Krzyżma, służących do namaszczeń przy sakramencie chrztu, chorych i święceń kapłańskich.


© 2009 www.parafia.lubartow.pl