Kapłan nie jest najemnikiem
29-03-2013 16:57 • Ks. Stanisław Rząsa

Kapłan nie jest najemnikiem

Sebastian Karczewski

Do naśladowania Chrystusa na drodze świętości i wychodzenia do ludzi z łaską Bożego namaszczenia wezwał wczoraj Ojciec Święty kapłanów. W Wielki Czwartek Franciszek pierwszy raz jako Biskup Rzymu przewodniczył w Bazylice św. Piotra Mszy św. Krzyżma.

W homilii Ojciec Święty odwołał się do czytań mszalnych i psalmu mówiących o „namaszczeniu”. W tym kontekście wskazał, że „dobrego kapłana poznaje się po tym, jak namaszczony jest jego lud” radością płynącą z Ewangelii. – Ludzie nam dziękują, ponieważ czują, że modliliśmy się w odniesieniu do realiów ich życia powszedniego, ich cierpienia, radości, lęków i nadziei. A kiedy czują, że woń Pomazańca – Chrystusa, dociera do nich za naszym pośrednictwem, odczuwają zachętę, aby powierzyć nam to wszystko, co pragną otrzymać od Pana – mówił Papież Franciszek. Wskazując na pragnienie wiernych, oczekujących Bożego namaszczenia, Franciszek podkreślił potrzebę wyjścia z ofertą łaski Bożej do wszystkich, którzy jej potrzebują. – Kapłan, który mało wychodzi z siebie do innych, który niewiele namaszcza (…), traci to, co najlepsze z naszego ludu, co potrafi ożywić najgłębszą część jego kapłańskiego serca. Ten, kto nie wychodzi z siebie, zamiast być pośrednikiem, staje się stopniowo najemnikiem i zarządcą – zwrócił uwagę Ojciec Święty. – Wszyscy znamy różnicę: najemnik i zarządca „otrzymali już swoją zapłatę”, a ponieważ nie narażają swojej skóry i swojego serca, nie otrzymują serdecznego podziękowania wypływającego z serca. Stąd właśnie pochodzi niezadowolenie niektórych księży, którzy w końcu stają się smutnymi księżmi, zamieniają się w pewien rodzaj kolekcjonerów antyków albo nowinek, zamiast być pasterzami pachnącymi jak owce – dodał Biskup Rzymu. Papież prosił kapłanów, by byli „pasterzami pachnącymi jak owce”. Wiernych zaś zachęcił, by zawsze byli blisko swoich kapłanów „z miłością i modlitwą, aby zawsze byli pasterzami według serca Bożego”.

Wczorajszą Eucharystię z Biskupem Rzymu koncelebrowali w Bazylice Watykańskiej kardynałowie, biskupi oraz kapłani diecezji rzymskiej, którzy po homilii odnowili swoje przyrzeczenia. Po tym obrzędzie Ojciec Święty dokonał poświęcenia olejów chorych i Krzyżma, służących do namaszczeń przy sakramencie chrztu, chorych i święceń kapłańskich.