NIE dla Halloween
30-10-2012 14:22 • Ks. Stanisław Rząsa

Niby-zabawa, jaką jest Halloween, niesie realną możliwość wielkiej duchowej szkody, wręcz zniszczenia życia duchowego - ostrzega ks. abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. List jest dziś czytany we wszystkich kościołach archidiecezji.

"Ze smutkiem bowiem obserwujemy narastającą w Polsce od kilku lat falę inicjatyw w ramach tzw. obchodów Halloween. Szczególny niepokój budzą takie inicjatywy na obszarze szkoły, gdzie dopiero kształtuje się dojrzała postawa społeczna, intelektualna i duchowa młodego pokolenia" - pisze ksiądz arcybiskup w liście pasterskim. Cytując niedzielną Ewangelię, ks. abp Dzięga wskazał, jak wiele może zmienić w naszym życiu wyznanie wiary, "jak wiele może dodać do naszego życia łaska Boża, świadomie przyjęta i zaakceptowana".

Nawiązując do zbliżającej się uroczystości Wszystkich Świętych, metropolita szczecińsko-kamieński zwrócił się do katolickich nauczycieli, katechetów, by przestrzegali swoich uczniów przed nieodpowiedzialną i antychrześcijańską zabawą. "Proszę Was, ludzie mediów, nie promujcie negatywnych wzorców zachowań. Proszę także Was, drogie katolickie dzieci i droga młodzieży, w imię czystości wiary w Jezusa Chrystusa umiejcie sami odmawiać już teraz angażowania się w złe doświadczenia. W Roku Wiary próbujcie doświadczyć radykalizmu wyboru drogi Chrystusowego Słowa i Chrystusowej miłości" - napisał w liście pasterskim.

Ksiądz arcybiskup zwrócił uwagę, że obchody Halloween są subtelną promocją pogaństwa ze wszystkim, co niesie ze sobą tzw. kultura śmierci, "sięgają bowiem pogańskiego kultu celtyckiego boga śmierci". Przestrzegł także, że Halloween jest cichą i realną promocją satanizmu. Pasterz szczecińsko-kamieński zachęcił do refleksji "w każdej rodzinie, która uważa siebie za rodzinę katolicką". Wezwał również, by przy okazji katolickich obchodów uroczystości Wszystkich Świętych sięgnąć do wzorców życia świętych, którzy są "dla nas szkołą pięknych postaw miłości".