Nie płacimy za Nergala
07-09-2011 16:58 • Ks. Stanisław Rząsa

Nie płacimy za "Nergala"

Program 2 TVP zaplanował na jesień emisję programu z udziałem Adama Darskiego "Nergala", który nie kryje swoich związków z satanizmem. Przeciw temu zaprotestował ks. bp Wiesław Mering, wzywając wiernych do zdecydowanego sprzeciwu wobec próby promowania satanizmu w telewizji publicznej z pieniędzy podatników

W specjalnej odezwie skierowanej do kapłanów i świeckich ks. bp Wiesław Mering wyraził zdumienie, że publiczna telewizja, która powinna respektować wartości uniwersalne i służyć ładowi moralnemu, zdecydowała o udziale w programie "The Voice of Poland" człowieka, który publicznie wyraża pogardę dla chrześcijaństwa. "Bluźnierca, satanista, miłośnik wcielonego zła dostanie do dyspozycji ekran publicznej telewizji, by łatwiej mógł głosić swoje trucicielskie nauki", pisze, nie kryjąc oburzenia, ordynariusz włocławski. Jednocześnie wskazuje, że jako ludzie wierzący nie musimy i nie możemy pozostawać bezczynni. "Nie możemy milczeć", apeluje. Wyrażając swoje zdecydowane "non possumus", ksiądz biskup wzywa wszystkich do działania: wysyłania protestów do dyrekcji Programu Drugiego TVP, składania podpisów na stronie Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, modlitwy, zwłaszcza do św. Michała Archanioła, "by w Polsce Imię Boga nie było publicznie obrażane". Podkreśla, że nie wolno nam udawać, że nic się nie stało. "Nie! Jako obywatele mamy prawo ujawniać i głosić swoje zdanie", podkreśla ordynariusz włocławski.
Udział w programie publicznej telewizji "Nergala" to drastyczne uderzenie w nas, chrześcijan. Kolejne po bulwersującym wyroku sądu, który 18 sierpnia br. uniewinnił Adama Darskiego w procesie za publiczne znieważanie Biblii, nazwanie jej "księgą kłamstw", a Kościoła "zbrodniczą sektą". Podarcie Pisma Świętego dla sędziego nie było naruszeniem uczuć religijnych... To wszystko jeszcze bardziej ukazuje, jak haniebna jest decyzja TVP2 o zaproszeniu tego wroga chrześcijańskich wartości do programu "The Voice of Poland". Stoi to w zupełnej sprzeczności z misją Telewizji Polskiej jako nadawcy publicznego. Przypominają o tym zapisy uchwały z roku 1994 Zarządu TVP, której zadaniem jest popularyzowanie wartości chrześcijańskich i narodowych. Zwraca na to uwagę w swym proteście również Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy, które alarmuje, że Darski w swojej publicznej działalności dokonuje licznych profanacji, dopuszcza się bezczeszczenia symboli Kościoła katolickiego, poniża godność katolików. Te bulwersujące wydarzenia mają miejsce podczas koncertów zespołu Behemoth, którego jest liderem. Znajdują też swój wyraz w tekstach utworów tego zespołu, teledyskach i materiałach promocyjnych.
Anna Pietraszek, wiceprezes KSD, wieloletni członek Zarządu TVP, zwraca uwagę, że decyzja o udziale Darskiego w programie telewizji publicznej jest jawną prowokacją przed wyborami parlamentarnymi.
Podobną do tej, gdy przy Pałacu Prezydenckim, miejscu modlitwy pod krzyżem, otwarto tanią knajpę z alkoholem i pijani przechodnie prowokowali modlących się. Również tutaj - zauważa Pietraszek - zaproszenie Nergala do dochodowego programu to jawna prowokacja, by ośmieszyć katolików, pokazać, iż są "spadową" grupą, mówiąc językiem młodzieżowym, która ma odejść. - To nic innego jak rozjuszanie katolików, pokazywanie, że nie znają się na niczym, że nie mają prawa się odzywać - wskazuje nasza rozmówczyni.
Warto zwrócić też uwagę na bezczelne zachowanie Darskiego, który po uniewinniającym go wyroku w sprawie profanacji Biblii złożył szczególne "podziękowania" na swoim profilu na Facebooku: napisał w języku angielskim, że "Szatan znów zwyciężył", i zakończył tekst pozdrowieniem "Heil Satan". Mimo to Juliusz Braun, prezes TVP, przed sejmową Komisją Kultury i Środków Przekazu stwierdził, że Darski w czasie programu "The Voice of Poland" ma wypowiadać się tylko w sprawach muzyki. Natomiast jeśli podczas programu pojawią się jednak inne treści, "będzie to naruszeniem umowy, jaka z nim (Nergalem) została zawarta".
Ksiądz Andrzej Grefkowicz, egzorcysta z archidiecezji warszawskiej, w rozmowie z nami nie ma wątpliwości, iż decyzja TVP o zaproszeniu Adama Darskiego do programu jest jawnym promowaniem sekt i satanizmu. I to jest najbardziej w tej sytuacji groźne. Dlatego tak ważne jest podjęcie wszelkich możliwych sposobów obywatelskiego nacisku na TVP.
Małgorzata Jędrzejczyk