Ojcowie KapucyniParafia WniebowstąpieniaParafia Matki Bożej Nieustającej PomocyParafia Św. AnnyStrona Główna
Niedzielne Msze Święte
Parafia Świętej Anny

7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 15.00, 18.00

Parafia Matki Bożej

700, 900, 1030, 1200,
1315, 1800

Parafia Wniebowstąpienia

730, 1030, 1200, 1700

W Brzezinach - godz. 900

 

Czytania na dziś
 
Organizacja z wyobraźnią miłosierdzia
02-07-2011 12:21 • Ks. Stanisław Rząsa

Rekordowa pomoc Caritas

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, jałmużna wielkopostna, akcja "Kromka chleba" czy program "Skrzydła" to tylko niektóre formy działalności organizacji Caritas Polska. - W 2010 roku udzieliła rekordowej pomocy. Wyniosła ona prawie pół miliarda złotych - podkreślił w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" ks. Zbigniew Sobolewski, sekretarz generalny Caritas Polska. - Odnotowaliśmy bardzo duży skok, jeśli popatrzymy choćby na poprzedni rok. Wiąże się on z dwoma tragicznymi wydarzeniami: trzęsieniem ziemi na Haiti oraz z powodzią, jaka nawiedziła południową i centralną Polskę - wyjaśnia ks. Sobolewski.

Kapłan podkreśla, że tak ogromna pomoc - zarówno doraźna, jak i długofalowa - była możliwa dzięki wielu darczyńcom i współpracownikom. - W ostatnim roku zauważyliśmy wzrost liczby wolontariuszy w szkolnych kołach Caritas oraz wśród dorosłych. Właściwie parafialne koła Caritas są już chyba w każdym kościele - mówi ks. Sobolewski.
Caritas to jedna z największych pozarządowych organizacji charytatywnych o wyraźnej tożsamości kościelnej i ewangelicznej. Środki przez nią zbierane niemal w stu procentach przeznaczane są na pomoc potrzebującym.
W ubiegłym roku Caritas Polska świętowała 20 lat istnienia. Obecnie koordynuje pracę 44 diecezjalnych i archidiecezjalnych ośrodków w Polsce. Jest największą z organizacji pozarządowych w naszym kraju, zajmujących się służbą ubogim i potrzebującym. Aktywnie współpracuje na arenie międzynarodowej z Caritas Internationalis i Caritas Europa. - Nasza organizacja udziela pomocy doraźnej i długofalowej, materialnej i finansowej osobom bezrobotnym, bezdomnym, chorym, niepełnosprawnym, starszym, sierotom, dzieciom z ubogich rodzin, a także migrantom i uchodźcom. Caritas zapewnia również pomoc humanitarną ofiarom wojen, kataklizmów oraz innych nieszczęść poza granicami Polski - wyjaśnia Olga Kołtuniak, rzecznik prasowy Caritas Polska.
Podczas prezentacji raportu z działalności organizacji za 2010 r. pracownicy Caritas Polska dzielili się także swoimi obawami na przyszłość. - Nasz głęboki niepokój budzi ograniczenie programu pomocy żywnościowej PEAD w 2012 roku - mówi ks. Marcin Brzeziński, wicedyrektor Caritas Polska. Kwestia jest o tyle ważna, że ok. 80 proc. żywności rozdzielanej w Polsce ubogim i potrzebującym pochodzi właśnie z tego programu.
Ksiądz Zbigniew Sobolewski wyjaśnia, że w 2010 r. Caritas z programu PEAD przekazała potrzebującym żywność o wartości ponad 138 mln zł, a unijna pomoc dotarła do 1,4 mln osób indywidualnych w postaci paczek żywnościowych. - Z produktów tych przygotowano ponad 24,5 mln posiłków, z których skorzystało ok. 250 tys. osób - mówi ks. Sobolewski i zaznacza, że z każdym rokiem wzrasta zapotrzebowanie na tego typu pomoc, co pokazuje, że zwłaszcza osoby samotne i starsze znajdujące się w bardzo trudnej sytuacji nie są w stanie same zabezpieczyć swoich potrzeb żywnościowych. - Coraz więcej osób zgłasza się do jadłodajni i kuchni Caritas i nie tylko są to osoby bezdomne, wykluczone społecznie, ale istnieje spora grupa dzieci niedożywionych, które otrzymują pomoc żywnościową np. w świetlicach socjoterapeutycznych czy parafialnych. To dowód na zubożenie naszego społeczeństwa, skoro zaczyna nam brakować na podstawowe rzeczy - podkreśla ks. Sobolewski.
11 czerwca Komisja Europejska opublikowała rozporządzenie, z którego wynika, że w 2012 roku pula żywności w ramach Europejskiego Programu Pomocy Żywnościowej (PEAD) zostanie zmniejszona nawet o 80 procent!

Małgorzata Pabis


© 2009 www.parafia.lubartow.pl