Organizacja z wyobraźnią miłosierdzia
02-07-2011 12:21 • Ks. Stanisław Rząsa

Rekordowa pomoc Caritas

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, jałmużna wielkopostna, akcja "Kromka chleba" czy program "Skrzydła" to tylko niektóre formy działalności organizacji Caritas Polska. - W 2010 roku udzieliła rekordowej pomocy. Wyniosła ona prawie pół miliarda złotych - podkreślił w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" ks. Zbigniew Sobolewski, sekretarz generalny Caritas Polska. - Odnotowaliśmy bardzo duży skok, jeśli popatrzymy choćby na poprzedni rok. Wiąże się on z dwoma tragicznymi wydarzeniami: trzęsieniem ziemi na Haiti oraz z powodzią, jaka nawiedziła południową i centralną Polskę - wyjaśnia ks. Sobolewski.

Kapłan podkreśla, że tak ogromna pomoc - zarówno doraźna, jak i długofalowa - była możliwa dzięki wielu darczyńcom i współpracownikom. - W ostatnim roku zauważyliśmy wzrost liczby wolontariuszy w szkolnych kołach Caritas oraz wśród dorosłych. Właściwie parafialne koła Caritas są już chyba w każdym kościele - mówi ks. Sobolewski.
Caritas to jedna z największych pozarządowych organizacji charytatywnych o wyraźnej tożsamości kościelnej i ewangelicznej. Środki przez nią zbierane niemal w stu procentach przeznaczane są na pomoc potrzebującym.
W ubiegłym roku Caritas Polska świętowała 20 lat istnienia. Obecnie koordynuje pracę 44 diecezjalnych i archidiecezjalnych ośrodków w Polsce. Jest największą z organizacji pozarządowych w naszym kraju, zajmujących się służbą ubogim i potrzebującym. Aktywnie współpracuje na arenie międzynarodowej z Caritas Internationalis i Caritas Europa. - Nasza organizacja udziela pomocy doraźnej i długofalowej, materialnej i finansowej osobom bezrobotnym, bezdomnym, chorym, niepełnosprawnym, starszym, sierotom, dzieciom z ubogich rodzin, a także migrantom i uchodźcom. Caritas zapewnia również pomoc humanitarną ofiarom wojen, kataklizmów oraz innych nieszczęść poza granicami Polski - wyjaśnia Olga Kołtuniak, rzecznik prasowy Caritas Polska.
Podczas prezentacji raportu z działalności organizacji za 2010 r. pracownicy Caritas Polska dzielili się także swoimi obawami na przyszłość. - Nasz głęboki niepokój budzi ograniczenie programu pomocy żywnościowej PEAD w 2012 roku - mówi ks. Marcin Brzeziński, wicedyrektor Caritas Polska. Kwestia jest o tyle ważna, że ok. 80 proc. żywności rozdzielanej w Polsce ubogim i potrzebującym pochodzi właśnie z tego programu.
Ksiądz Zbigniew Sobolewski wyjaśnia, że w 2010 r. Caritas z programu PEAD przekazała potrzebującym żywność o wartości ponad 138 mln zł, a unijna pomoc dotarła do 1,4 mln osób indywidualnych w postaci paczek żywnościowych. - Z produktów tych przygotowano ponad 24,5 mln posiłków, z których skorzystało ok. 250 tys. osób - mówi ks. Sobolewski i zaznacza, że z każdym rokiem wzrasta zapotrzebowanie na tego typu pomoc, co pokazuje, że zwłaszcza osoby samotne i starsze znajdujące się w bardzo trudnej sytuacji nie są w stanie same zabezpieczyć swoich potrzeb żywnościowych. - Coraz więcej osób zgłasza się do jadłodajni i kuchni Caritas i nie tylko są to osoby bezdomne, wykluczone społecznie, ale istnieje spora grupa dzieci niedożywionych, które otrzymują pomoc żywnościową np. w świetlicach socjoterapeutycznych czy parafialnych. To dowód na zubożenie naszego społeczeństwa, skoro zaczyna nam brakować na podstawowe rzeczy - podkreśla ks. Sobolewski.
11 czerwca Komisja Europejska opublikowała rozporządzenie, z którego wynika, że w 2012 roku pula żywności w ramach Europejskiego Programu Pomocy Żywnościowej (PEAD) zostanie zmniejszona nawet o 80 procent!

Małgorzata Pabis