Nobel za in vitro budzi sprzeciw i zdumienie
09-10-2010 09:26 • Ks. Stanisław Rząsa

Oświadczenie Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia

W imieniu środowisk zrzeszonych w Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia wyrażamy zdumienie przyznaniem nagrody Nobla za opracowanie metody In vitro, w wyniku której ginie tak wiele istot ludzkich. Zdecydowanie bardziej zasługują na to twórcy NAPROTECHNOLOGII, która jest faktycznie metodą leczenia niepłodności i nie powoduje negatywnych skutków.

W związku z kontrowersyjną decyzją Komitetu Noblowskiego, pragniemy przypomnieć że:

- nieprawdą jest, jakoby metoda In vitro była metodą leczenia bezpłodności. Po przeprowadzeniu całej procedury, nawet jeśli w rezultacie dojdzie do urodzenia dziecka, płodność rodziców nie zostaje przywrócona;

- w wyniku stosowania tej metody wiele powoływanych do życia istot ludzkich jest poddawanych selekcji, uśmiercanych bądź skazywanych na powolną śmierć w laboratoryjnych zamrażarkach;

- procedura In vitro depcze godność osoby ludzkiej, traktując embrion jako towar, podlegający ocenie jakościowej i mający zaspokoić pragnienia i potrzeby innych;

- powszechne stosowanie tej procedury otwiera pole do wielu nadużyć, jak tworzenie banków spermy i jajeczek czy pokusa hodowania ludzi „na części zamienne”.

W tej sytuacji, gdy świadomość prawdziwej natury In vitro i niebezpieczeństw z nią związanych jest coraz bardziej rozpowszechniona i metoda zaczyna budzić w społeczeństwie uzasadniony sprzeciw, nagradza się twórcę tej metody, aby jak uzasadniają członkowie Komitetu Noblowskiego, „walczyć z uprzedzeniami związanymi z In vitro”. Świadczy to o zmianie charakteru Nagrody Nobla, która zamiast wyróżniać ludzi bezdyskusyjnie zasłużonych dla dobra społeczeństw wykorzystywana jest w ideologicznej walce po stronie środowisk liberalno-lewicowych.

W imieniu Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia

dr Paweł Wosicki – prezes