Uroczystość Trójcy świętej - niedziela 26 maja
26-05-2013 15:08 • Ks. Stanisław Rząsa

Święty Jan Ewangelista adaptuje słowa Księgi Przysłów o Mądrości Bożej do Chrystusa Pana. On jest drogą, która prowadzi do drzewa życia i On jest drzewem życia, o których wspomina w innym miejscu Księga Przysłów. Podobnie Święty Paweł mówi nam, że pokój z Bogiem uzyskujemy przez Jezusa Chrystusa i miłość rozlaną w sercach naszych przez Ducha Świętego. Bóg w Trójcy Jedyny angażuje się, aby dać nam życie i uchronić nas od tego wszystkiego, co prowadzi do śmierci. Czy w naszej wolności jesteśmy gotowi do skorzystania z okazji, by przyjąć mądrość i odrzucić przemoc, co więcej, nie zlęknąć się przemocy ze względu na nadzieję ofiarowaną nam przez Boga? Bóg w Trójcy Jedyny jest dla nas wyzwaniem nie tylko intelektualnym, ale przede wszystkim moralnym. Nasza wiara sprawdza się każdego dnia w relacjach z ludźmi.

Jednocześnie w dniu dzisiejszym obchodzimy Dzień Matki. Serdeczną pamięcią obejmujemy nasze drogie mamy, te żyjące i te, które Pan Bóg przywołał już do siebie. Dziękujemy za ich dobre serca i ręce, a także prosimy o potrzebne łaski w ich codziennym trudzie.

Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu

ks. Paweł Siedlanowski

Trzy lata – to mało czy dużo? Aby opowiedzieć o nieskończoności Boga, Jego miłosierdziu, miłości do ludzi – to zaledwie ułamek czasu. Ale to nie wszystko: jak opowiedzieć o tym ludziom, którzy nie posiadają gruntownej wiedzy teologicznej, nosząc w sobie jedynie zmysł wiary, uwikłanych w myślenie na wskroś ziemskie, często zatrzymujących się jedynie na powierzchni zjawisk i rzeczy? Nie jest to zadanie łatwe. Jezus był świadom problemu. „Jeszcze wiele mam wam do powiedzenia, ale teraz [jeszcze] znieść nie możecie” – usłyszeli uczniowie. To nie tylko stwierdzenie faktu – diagnoza przeradza się w obietnicę, która zaradzi brakom. „Gdy zaś przyjdzie On, Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy. Bo nie będzie mówił od siebie, ale powie wszystko, cokolwiek usłyszy, i oznajmi wam rzeczy przyszłe”. Od Pięćdziesiątnicy po dziś dzień Ewangelia aktualizuje się w sercach ludzi żyjących w różnym czasie, określonej kulturze, kontekście historycznym. Świadomość pełni Prawdy objawionej nieustannie pogłębia się przez nauczanie Ojców Kościoła, Magisterium Kościoła – w teologii nazywamy to Tradycją. Nie mają racji nasi bracia protestanci, twierdząc, że „sola Scriptura” (tylko Pismo) jest filarem chrześcijaństwa. Kwestionują w ten sposób sens obietnicy Jezusa. Pismo Święte i Tradycja stanowią fundament, na którym oparta jest nasza wiara. Nie może być inaczej. Obecność Ducha Świętego daje pewność, że Bóg jest cały czas blisko i że nie pozwoli zniszczyć dzieła, które dawno temu rozpoczął. Bez niej Kościół nie miałby racji bytu. Wszak jest on mocny – nie ludzką mądrością i siłą, ale obecnością Pocieszyciela i Uświęciciela, Ducha Prawdy i miłości. Na szczęście nie wszystko zależy od nas.