Naród bogactwem państwa
04-05-2013 15:07 • Ks. Stanisław Rząsa
zdjecie

Naród bogactwem państwa

Nie kupujmy wrogo nastawionych do wiary i Kościoła gazet, bo w ten sposób popieramy ich ideologię, apelował wczoraj na Jasnej Górze ks. abp Józef Michalik. Przestrzegał, że styl życia bez Boga, bez etyki, bez zasad moralnych prowadzi do samozagłady Narodu.

To była bardzo trafna diagnoza naszego życia narodowego, społecznego i politycznego. W czasie głównych uroczystości ku czci Matki Bożej Królowej Polski na Jasnej Górze przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Józef Michalik nie pozostawił nikomu złudzeń. Przypomniał, że znane są dzieje narodów bogatych, wykształconych, kulturalnych, które zniknęły z mapy świata, bo zabrakło im siły ducha, woli życia etycznego, moralnego.

– Polski dziś nie stać na konkurowanie dobrami materialnymi z innymi narodami, nie możemy sobie pozwolić na udział w wyścigu zbrojeń, ale niepokojący jest nasz udział w wojnach niesprawiedliwych i szerzony dziś wyścig za stylem życia bez Boga – zwracał uwagę w homilii ksiądz arcybiskup.

Jak podkreślał, niepokój budzi promowanie życia bez zasad moralnych, brutalizacja życia publicznego. Niepokoi „państwo niemające odwagi uchwalania praw zgodnych z Bożym prawem, naturą ludzką i dobrem Narodu”. – Musi niepokoić brak kultury i agresja gdziekolwiek widziana, także wśród partii politycznej, która się staje hańbą Ojczyzny. To jest kierunek donikąd. To jest droga samozagłady – ostrzegał przewodniczący KEP.

W bardzo zdecydowanych słowach ks. abp Michalik apelował do polityków, by troszczyli się o Naród i jego dobrobyt, a nie o własne interesy. Podkreślał, że właśnie Naród jest największym bogactwem Kościoła i państwa.

– Interes partii, ugrupowania jest zmienny, przelotny i z reguły okazuje się nietrwały, jeśli nie opiera się na zdrowych zasadach moralnych – wskazywał.

– Narodom potrzebni są mądrzy i oddani przywódcy, a prawdziwi przywódcy Narodu pierwsi ponoszą ofiary i podejmują wysiłki służby na rzecz całego Narodu. Zanika dziś niestety patriotyzm, miłość Ojczyzny gotowa do poświęceń, a zarazem zanika poczucie godności Polaka, powoli umiera człowiek w człowieku – ubolewał ksiądz arcybiskup.

Przewodniczący polskiego Episkopatu napiętnował też tendencję do spłycania pontyfikatu Ojca Świętego Franciszka. – Dzisiaj wszystkie antykościelne media wmawiają nam, że głównym tematem przepowiadania Papieża Franciszka jest bogactwo Kościoła, chcą w ten sposób Papieżem walczyć z Kościołem – powiedział ks. abp Michalik.

I wskazywał, że to nie Kościół na całym świecie gromadzi bogactwa i to nie Kościół krzywdzi biednych.

– Kościół im przez wieki pomaga i nawołuje do pomocy dla nich. Przecież dziś na świecie 20 procent ludzi ma do dyspozycji 80 procent bogactw całego świata i to nie Kościół eksploatuje bogactwa naturalne narodów Afryki, Azji, Rosji czy obu Ameryk. To systemy oparte na antyewangelizacji, systemy egoizmu, zbrojeń i przemocy wzajemnie się straszą i prześcigają w zagrożeniach, a prości ludzie cierpią przez te zbrojenia niedostatek, a nawet głód – mówił ks. abp Michalik. Wzywał też, aby wspierać media katolickie: czasopisma, rozgłośnie radiowe i Telewizję Trwam, i korzystać z nich.

Sławomir Jagodziński