Z nienawiści do Kościoła
26-01-2013 18:19 • Ks. Stanisław Rząsa

Z nienawiści do Kościoła

Piotr Szubarczyk

Przed 60 laty odbył się w Krakowie „proces” księży i pracowników kurii. Czterech księży i trzy osoby świeckie UB oskarżył o działalność szpiegowską na rzecz Watykanu i „imperializmu amerykańskiego” oraz o handel walutą! Głównym oskarżonym był ks. Józef Lelito. „Proces” trwał od 21 do 26 stycznia 1953 roku w… hali widowiskowej! Oskarżał wielokrotny zabójca żołnierzy podziemia niepodległościowego Stanisław Zarakowski. „Dowody rzeczowe” pochodziły z rabunku w kurii oraz z depozytu UB, były to: banknoty dolarowe, butelki z alkoholem, broń. Złożone na przechowanie u ks. kard. Adama Sapiehy przez arystokratyczne rodziny zabytkowe szable, rusznice, propaganda PRL okrzyknęła arsenałem na III wojnę światową.

„Sąd” pod przewodnictwem zbrodniarza komunistycznego Mieczysława Widaja ogłosił „wyrok” 27 stycznia 1953 r., skazując na śmierć trzy osoby, w tym ks. Lelitę. Inni otrzymali kary więzienia po dożywocie.

Wyroków nie wykonano, władza sowiecka zademonstrowała „łaskę”. Liczył się spektakl, sowiecki czarny pijar. To był atak na Kościół, po którym miało być jak w Sowietach: duchowny „patriota”, donosiciel bezpieki, władza decyduje, kto będzie biskupem w Pelplinie, a kto proboszczem w Ostrzeszowie.

Ofiary poddano torturom. Ksiądz Józef Fudali nie nadawał się już do spektaklu. Umarł w więzieniu.

12 dni po „wyroku” ukazała się rezolucja 53 literatów: „My, członkowie […] Związku Literatów Polskich wyrażamy bezwzględne potępienie dla zdrajców ojczyzny, którzy wykorzystując swe duchowe stanowiska i wpływ na część młodzieży skupionej w KSM, działali wrogo wobec narodu i państwa ludowego, uprawiali – za amerykańskie pieniądze – szpiegostwo i dywersję”.

Ten haniebny akt poddaństwa i nienawiści do niewinnych ludzi podpisała m.in. Wisława Szymborska. Jej portret wisi w każdej polskiej szkole. O księżach Fudalim i Lelicie nikt już nie pamięta.