Obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy
16-11-2011 12:30 • Administrator

Obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy jest uważany za najbardziej rozpowszechniony na świecie wizerunek Madonny.

Od chwili wyodrębnienia naszej parafii z obszaru parafii św. Anny, co nastąpiło w 1982 roku, obraz ten zdobił ołtarz główny kaplicy tymczasowej, a po wybudowaniu kościoła (w roku 1991) przeniesiony został do ołtarza głównego, gdzie pozostawał do czasu wprowadzeniu nowego wystroju. W 1996 obraz zajął miejsce obok ołtarza.

Fundatorem obrazu był ś.p. ks. Edward Kwiatosz, kapelan Sióstr Felicjanek w Jadwinowie.

Obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy na przestrzeni lat był znany pod dwoma nazwami:

1. “Matka Boża Bolesna”, której maleńki Syn siedzący na lewym ramieniu Matki przejdzie kiedyś mękę na krzyżu, o czym mówią namalowani w górnej części obrazu aniołowie z narzędziami męki w rękach;

2. “Matka Boża Nieustającej Pomocy” ponieważ Madonna czule spogląda z obrazu na swych czcicieli i gotowa jest spieszyć im z nieustającą pomocą.

Obraz przedstawia cztery święte postacie: Matkę Bożą, Dzieciątko Jezus, Świętego Archanioła Gabriela oraz Świętego Archanioła Michała.

Maryja, przedstawiona jest w czerwonej tunice, granatowym płaszczu od spodu zielonym i w niebieskim nakryciu głowy, przykrywającym włosy i czoło. Na welonie, w jego środkowej części, znajduje się złota gwiazda z ośmioma prostymi promieniami, a obok malarz umieścił krzyż promienisty na wzór gwiazdy. Głowę Najświętszej Dziewicy otacza kolista aureola.

Twarz Maryi jest lekko pochylona w stronę Dzieciątka Jezus trzymanego na lewej ręce.

W spojrzeniu Maryi można wyczytać czuły smutek. Nie patrzy na swojego Syna, lecz wydaje się przemawiać do patrzącego na obraz. Miodowego koloru oczy i mocno podkreślone brwi dodają Jej twarzy piękna i wyniosłości.

Maryja, pomimo że jest największą postacią obrazu, nie stanowi jego centralnego punktu. W geometrycznym środku ikony znajdują się połączone ręce Matki i Jezusa.

Małe ręce Jezusa są wciśnięte w dłoń Maryi przypominając nam, że podobnie jak wówczas, kiedy był na ziemi, powierzył się całkowicie Jej opiece, tak teraz, w niebie, wkłada w Jej ręce łaski, aby je rozdzielała między tych, którzy o nie proszą.

Druga dłoń Matki Bożej wskazuje w tym samym czasie Bożego Syna. Maryja jest tu przedstawiona jako tzw. Hodegetria - Ta, która prowadzi do Chrystusa. Jest Ona naszą przewodniczką - Tą, która wstawia się za nami u Syna, który ofiaruje za nas swoje życie na Krzyżu Kalwarii, który sam siebie nazwał “Drogą,  Prawdą i Życiem”.

Dzieciątko Jezus jako jedyne przedstawione jest w całości. Spoczywając na lewym ramieniu Matki, swoimi rączkami ujmuje mocno Jej prawą dłoń. Przyodziane jest w zieloną tunikę z czerwonym pasem i okryte czerwonym płaszczem. Opadający prawy sandał z nóżki pozwala dostrzec spód stopy, co może symbolizować prawdę, że będąc Bogiem jest także prawdziwym człowiekiem. Jezus posiada włosy koloru kasztanowego, a Jego rysy twarzy są bardzo dziecięce.

Stopy i szyja Dzieciątka wyrażają jakby odruch nagłego lęku przed czymś, co ma niechybnie nadejść. Tym natomiast, co wydaje się przerażać małego Jezusa, jest wizja męki i cierpienia, wyrażona poprzez krzyż i gwoździe niesione przez Archanioła Gabriela. Po drugiej stronie obrazu Archanioł Michał ukazuje inne narzędzia męki krzyżowej: włócznię, trzcinę z gąbką i naczynie z octem.

Od początku istnienia naszej parafii, wśród wiernych szerzony jest w różnych formach kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Jedną z nich jest Nieustanna Nowenna odprawiana w każdą środę, przez cały rok. Nabożeństwo to ma na celu rozbudzenie nawyku nieustannej modlitwy oraz pogłębianie naszej nadziei i wiary w Opatrzność Bożą. Oddając cześć Matce Bożej Nieustającej Pomocy zwracamy się do Niej z pisemnymi, ustnymi i cichymi, osobistymi i ogólnymi podziękowaniami za otrzymane łaski i prośbami o dalsze wstawiennictwo u Boga oczekując od Niej “nieustającej pomocy”.

W 1876 roku ustanowione zostało święto Matki Bożej Nieustającej Pomocy z własnym oficjum, modlitwami i czytaniami.

Liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Nieustającej Pomocy wyznaczone jest na 27 czerwca, jednakże Odpust Parafialny z racji tego święta obchodzony jest w naszej parafii w ostatnią niedzielę czerwca.