Ołtarz
26-08-2009 12:53 • Administrator

Punktem centralnym i sercem każdej świątyni jest ołtarz główny, ponieważ tam dokonuje się Ofiara Mszy Św. Aby możliwie największa ilość uczestników nabożeństw widziała, co dzieje się na ołtarzu – jest to miejsce na podwyższeniu. W naszym kościele prezbiterium z ołtarzem znajduje się trzy stopnie ponad poziom kościelnej posadzki.

Od zachodniej strony, prezbiterium zamyka apsyda, na której umieszczony jest krzyż z drewnianą figurą ukrzyżowanego Chrystusa. Pod krzyżem, po jego dwóch stronach znajdują się, również drewniane, figury: Marii – Matki Jezusa i Św. Jana Ewangelisty.

Projektantem i wykonawcą tych rzeźb jest Marian Korczyk z Radzynia

Pod krzyżem z konającym Chrystusem, znajduje się tabernakulum wykonane z pozłacanej blachy. Ma ono formę stylizowanej półkuli z wyeksponowanym napisem IHS (Jesu humilis societas-Jezus Zbawiciel człowieka).

Autorem projektu i wykonawcą tabernakulum jest Stanisław Stapyra z Hodaczewa w woj. podkarpackim.