Ojcowie KapucyniParafia WniebowstąpieniaParafia Matki Bożej Nieustającej PomocyParafia Św. AnnyStrona Główna
Pielgrzymka na beatyfikację Jana Pawła II
01-05-2011 10:00 • ks. M. Karczmarczyk

To, co w sercu Ludu Bożego trwa od 2 kwietnia 2005 roku, pragnienie uczczenia Jana Pawła II, wielkiego apostoła czasów historycznego przełomu i kierowania przez Niego naszych błagań do Ojca w Niebie, ziściło się. Jan Paweł II został wyniesiony do chwały ołtarzy przez swojego następcę Benedykta XVI, stając się w tajemnicy świętych obcowania darem Polski dla Kościoła powszechnego. W uroczystościach beatyfikacyjnych uczestniczyła także nasza wspólnota parafialna (35 osób wraz z ks. Mariuszem Karczmarczykiem). Pielgrzymka do Stolicy Apostolskiej rozpoczęła się 29 kwietnia 2011 roku o godz. 4. 30. Po Mszy św. sprawowanej w parafii bł. bpa Władysława Gorala wraz z 10 osobową grupą pielgrzymów z tamtejszej parafii i wikariuszem ks. Tomaszem Serwinem wyjechaliśmy do Watykanu. Trasa pielgrzymki prowadziła przez Czechy, Austrię do Włoch. 30 kwietnia dojechaliśmy do hotelu w miejscowości Cascia w regionie Umbria, w prowincji Perugia.

Już od wczesnych godzin wieczornych dnia poprzedzającego beatyfikację ulica prowadząca na plac Świętego Piotra, czyli Via Conciliazione, wypełniła się pielgrzymami, przede wszystkim Polakami. Biało-czerwone flagi powiewały dumnie na wietrze. Jak wcześniej rzesze wiernych przychodziły, by modlić się za Jana Pawła II, tak teraz przybyły, aby modlić się o Jego wstawiennictwo.

„Jesteśmy tu z Tobą. Nie zapomnimy. Chodź z nami" - można było przeczytać na transparencie wzniesionym przez grupę latynosów. Przeważały jednak transparenty z jednym słowem: „Dziękujemy". - Dziękujemy za osobę Jana Pawła II, za czas, w którym kierował Kościołem, i dziękujemy Kościołowi za to, że teraz wyniósł Go do chwały ołtarzy - słyszymy wśród pielgrzymów.Większość osób przybyłych do Rzymu tak jak i my, czekała całą noc, by wejść na plac św. Piotra, który dla pielgrzymów został otwarty tuż po godzinie 5.30.

Mszę Świętą beatyfikacyjną poprzedziła Koronka do Miłosierdzia Bożego, którą odmówiono w różnych językach. Uroczysta procesja, której przewodniczył Papież Benedykt XVI, wyszła na plac św. Piotra przez Drzwi z Brązu. Po rozpoczęciu Mszy św. i dialogu Papieża z Kardynałem usłyszeliśmy długo oczekiwane słowa: spełniając pragnienie naszego brata Agostino kardynała Valliniego, naszego wikariusza generalnego dla diecezji Rzymu, wielu innych braci w episkopacie oraz licznych wiernych, po zasięgnięciu opinii Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, naszą władzą apostolską zgadzamy się, aby Czcigodny Sługa Boży Jan Paweł II, Papież, od tej chwili nazywany był błogosławionym, a Jego święto obchodzone mogło być w miejscach i zgodnie z regułami ustalonymi przez prawo 22 października każdego roku. W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego - po tych słowach Ojca Świętego odsłonięto portret beatyfikacyjny Błogosławionego sporządzony na podstawie zdjęcia polskiego fotoreportera Grzegorza Gałązki. Odpowiedzią wiernych były oklaski, które nie ustały nawet po zakończeniu pieśni na cześć Jana Pawła II. Do nieba zaś pielgrzymi wypuścili balony, które uniosły transparent z napisem "Deo Gratias". 2 maja z całą pielgrzymką udaliśmy si do Bazyliki św. Piotra, aby oddać cześć relikwiom nowego Błogosławionego. 3 maja udaliśmy się do Asyżu, aby pomodlić się w Bazylice św. Franciszka i św. Klary.Wieczorem pełni radości za dar beatyfikacji dziękując dobremu Bogu udaliśmy się w drogę powrotną do Polski.

Patrzyliśmy na plac Świętego Piotra, na nieprzeliczone rzesze ludzkie, ale widzieliśmy wciąż postać Jana Pawła II naszego rodaka: jak wsparty na pastorale przemierza kontynenty, niosąc światu orędzie Dobrej Nowiny; jak pełnym miłości spojrzeniem ogarnia postać Zbawiciela na krzyżu. Jak pokornie stawia, przede wszystkim sobie, dramatyczne pytanie Chrystusa: "Czy znajdzie wiarę Syn Człowieczy, gdy przyjdzie?". Tej sprawie - umacniania wiary w jedynego Odkupiciela człowieka - służył całym sobą, do ostatniego tchnienia. Jego beatyfikacja stała się wielkim świętem wiary dla wspólnoty chrześcijańskiej umocnionej Jego świadectwem. A przede wszyskim dla nas uczestniczących w tej uroczystości..

 

 


© 2009 www.parafia.lubartow.pl