Muzeum parafialne
04-09-2009 12:02 • Administrator

W 2000 roku, przy Sanktuarium św. Anny w Lubartowie powstało muzeum parafialne, zlokalizowane w pomieszczeniach nad zakrystią. Zawiera ono zbiory zgromadzone na prze­strzeni ostatnich 300 lat, ze względu na ich wartość historyczną, artystyczną, czy archiwalną.

Najbardziej okazały zabytek stanowi ornat ofiarowany kościołowi przez księcia Sanguszkę w dniu konsekracji świątyni. Przetykany złotą nitką, ozdobiony niezwykle misternym ha­ftem, z przedstawieniem tajemnic różańca świętego i narzędzi Męki Pańskiej, wyróżnia się na tle czterech pozostałych ornatów, zestawionych np. z tkanin tureckich, pasów słuckich.

Kolekcja muzealna obejmuje również paramenty liturgiczne: monstrancje z początku XVIII w. (dar księcia Sanguszki), kielichy i krzyże z różnych okresów, relikwiarz Drzewa Krzyża Świętego.

Muzeum udostępnia zbiór feretronów (obrazy noszone w procesji) - cztery z czasów księcia Sanguszki z ok. 1740r., trzy z XIX w.; pozytyw organowy z XVIII w.; rzeźby wyobrażające różnych świętych.

Ściany pomieszczenia wypełnia cykl obrazów z wizerunkami dwunastu Apostołów, opatrzonych kolejnymi łacińskimi fragmentami modlitwy "Wierzę w Boga". Towarzyszy im zespół portretów proboszczów tutejszej parafii oraz obrazy ze zbiorów kościoła. Tę grupę zabytków wzbogacają malowidła z prywatnej kolekcji dziekana lubartowskiego, ofiarowane parafii.

O wszechstronnym charakterze ekspozycji świadczy wyjątkowy księgozbiór (od 1650 r. do czasów współczesnych), przechowywany w nietypowych szafach bibliotecznych, pierwotnie z obustronnie malowanymi drzwiami (obecnie zdjęte i wystawione po obu stronach mebla). Kryją one cenne publikacje w drewnianych oprawach, pokrytych skórą: dawne księgi liturgiczne, wybrane księgi metrykalne, dokumentację kościelną od 1650 roku.

Feretron Św. Anna, Jezus i Maria (XVIII w.)  Św. Jan Nepomucen - rzeźba drewniana (XVIII w.)  Monstrancja rokokowa;   Feretron (XVIII w.) Krucyfiks - rzeźba złocona ( XVIII w.)  Portret Księcia Sanguszki (1756r.)  Empora, str. północna muzeu Drzwi zabytkowej szafy-"Maria ze zwiastowania" Tondo haftowane (XIX w.) Zabytkowa szafa ze starodrukami Kaplica cmentarna - Matka Boża Bolesna 1843r. Chrystus Zmartwychwstały (XVIII w.) Maria z Magdali i  Chrystus (XVIII w.) Ks. Bazyli Nowinkiewicz, za którego  wybudowano świątynię ( XVIII w.) Ks. Paweł Zelonkowski (XVIII w.) Ks. infułat Walenty Ligaj (XX w.) Ornat zdobiony złotem (XVIII w.) Kapa - elementy materii tureckiej (XVIII w.) Ornat zdobiony srebrem i złotem (XVIII w.) Ornat ze złotym haftem tajemnic różańca  - dar Księcia Sanguszki (1738r.)